AKEBIA - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 17:20
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 212»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » AKEBIA (Акебия)
AKEBIA
OrdonezДата: Четвъртък, 04.12.2014, 23:14 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline

Здравейте и понеже много скоро , някъде около 15 ти декември ще имаме налични бройки от този вид, смятам да пусна малко информация за това красиво растение. Видът с който ще заредим е AKEBIA quinata Silver bell
100% студоустойчив за България
Това е цветът на нашия сорт

а това е плода му

Цъфти през месец април, а плодовете се събират през от септември до октомври
Култивиран сорт Акебия

За първи път акебията е внесена в диво състояние във Великобритания от Китай, през 1845 година от шотландеца Робърт Форчън.
Плодовете на този сорт се консумират сурови примесени с лимонов сок или на пюре, вкусът им е с лек кокосов аромат. В Япония и Китай, кожата на плодовете се пържи и се консумира така, въпреки , че леко нагарча. Листата се сушат и се ползват за направата на чай. Семената съдържат масло и се консумират, макар , че в Япония ги изхвърлят, именно заради съдържанието им на масло.
В Японската кухня плодовете за съпътстваща част от много рецепти
На тази снимка се вижда цена от 300 японски йени, което прави точно 4 лв за един плод smile и то в родината си smile

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

poj160arДата: Петък, 05.12.2014, 00:22 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Хм, много интересно и заинтригуващо... cool Плодовете външно приличат като на нещо между слива и асимина трилоба, а самата лиана като ... семейство "Бобови" и "Шефлера-та! Нали не бъркам или само на мен така ми се струва, малко съм ... wacko , а сетете се де! smile

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 05.12.2014, 00:25

wrongdreamerДата: Петък, 05.12.2014, 11:53 | Съобщение # 3
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
На мен листата ми приличат на фикусови, напр. Ficus Lyrata, но не по форма а по структура.
Несъмнено е интересно растение, а и много красиво.

Добавено (05.12.2014, 10:53)
---------------------------------------------
На мен листата ми приличат на фикусови, напр. Ficus Lyrata, но не по форма а по структура.
Несъмнено е интересно растение, а и много красиво.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

poj160arДата: Петък, 05.12.2014, 12:57 | Съобщение # 4
Лексус
https://www.youtube.com/watch?v=DRVMOoa8Y48

https://www.youtube.com/watch?v=0zWioSv6RqU

Ето как се готвят плодовете:

https://www.youtube.com/watch?v=Nscgzb4xc_w

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 05.12.2014, 13:01

OrdonezДата: Петък, 05.12.2014, 18:42 | Съобщение # 5
Лексус
poj160ar, Ти си бил цяла енциклопедия, браво, аз не мога да търся на японски , а колко се опитвах вчера, супер полезно поне за мен са тези клипчета, защото нямам никаква идея за какво иде реч. Благодаря ти Иво.
Най се насладих на япончугата, как плюе семената, а както знаем са ядливи и абсолютно безвредни.

OrdonezДата: Петък, 12.12.2014, 04:29 | Съобщение # 6
Лексус
Утре ще ви кача един доста дълъг пост, който надявам се , много ще ви заинтригува , а сега само леко ще подкладя огъня

В сравнение с други познати и разпространени плодове, Акебията се оказва изненадващо богата на витамин С (до 930 мг / 100 г), сравнима с киви ( до 300 мг / 100 г) и Роксбъргската роза (Rosa roxburghii Tratt.) (2193 мг / 100 г). От осемте минерала, открити в плодовете на Акебията, концентрацията на калий (К) (3,21 до 4,96 грама / 100 г) е най-висока, последвано от магнезий (Mg) (1.00 до 1.51 грама / 100 г) и калций (0,47 до 0,49 грама / 100 г). Като цяло, К, Mg, съдържанието на цинк, желязо и манган в Акебията са по-високи от други познати плодове като ябълка, круша, портокал, и така нататък. Плодовете са също богат източник на аминокиселини. Общо 17 аминокиселини, включително седем основни аминокиселини, могат да бъдат намерени в плодовете и, в които съдържанието на глутаминова и аспарагинова киселина са по-високи от тези на други аминокиселини.

С това предполагам ще ви заинтригувам, утре голямата статия , сега лека нощ.

poj160arДата: Петък, 12.12.2014, 10:58 | Съобщение # 7
Лексус
Айде, че "немаме" търпение да прочетем... wacko smile Кога ще имаме наличност от тази рядкост? cool

wrongdreamerДата: Петък, 12.12.2014, 11:39 | Съобщение # 8
Лада
Ще ви пусна някои рецепти с Акеби, но първо да прочетем инфото за растението. Да знаете че плода е нетраен и в рамките на 3-4 дни трябва да се консумира. Японците пишат че сладоста не е висока, както и горчивината на обвивката не е по горчива от горчив патладжан.

OrdonezДата: Петък, 12.12.2014, 11:51 | Съобщение # 9
Лексус
от вторник го пускаме в мрежата

poj160arДата: Събота, 13.12.2014, 21:27 | Съобщение # 10
Лексус
Още малко видео, докато пусне Гого инфото. Колеги, Акебията е качена вече в магазина:
http://exoticplantsbg.com/product/393/akebia-silver-bells-2-ltr.html

https://www.youtube.com/watch?v=DRVMOoa8Y48

https://www.youtube.com/watch?v=Q-nsk9hP5E8

Готвене в комбинация с месо: smile

https://www.youtube.com/watch?v=aWaFte_WENQ

https://www.youtube.com/watch?v=SCks6dIHxhU

Съобщение редактирано от poj160ar - Събота, 13.12.2014, 21:44

OrdonezДата: Неделя, 14.12.2014, 00:42 | Съобщение # 11
Лексус
Инфото ,което смятах да пусна за акебията засяга най важните неща, а това са опрашването и с какво са ценни плодовете, така също и разликите между трите вида и понеже се прибирам преуморен все не остава време, за това ще пусна изключително ценен материал на английски език. Ако някой има компютърни умения може файла да го направи на български, като запази снимките и подредбата, по този начин можем да издадем брошура. Зет ми е печатар с удоволствие ще я направи.

Ето го и файла
Изтегли от тук

poj160arДата: Неделя, 14.12.2014, 01:32 | Съобщение # 12
Лексус
Преработих файла от PDF в WORD формат за по-лесно. Нека Митачето (Дриймъра) като по-опитен с английския или някой друг да преведе текстовете да разберем за какво иде реч ... cool То, аз лесно ще ги преведа през преводач, но ще стане манджа с грозде, а и нещо важно може да се изпусне лили неправилно преведе...

Ето линк за сваляне на файла:

http://www32.zippyshare.com/v/84812076/file.html

wrongdreamerДата: Неделя, 14.12.2014, 13:45 | Съобщение # 13
Лада
Вече съм превел около 20%.
nocomp bash
Ще оставя място за картинките, защото не успях да ги извадя.
Ordonez, или poj160ar, биха могли да заработят някий лев.....

poj160arДата: Неделя, 14.12.2014, 14:04 | Съобщение # 14
Лексус
Здрасти, Мите! hello Като преведеш статията свирни и аз ще кача изображенията, така както са в оригинала. Поздравления и много благодарско за превода. Бъди жив и здрав, приятелю!!! applause good

Послепис: Да ми оставиш 10-15 зрънца от чуфата, та и аз да и се порадвам в двора! wink smile

OrdonezДата: Неделя, 14.12.2014, 20:50 | Съобщение # 15
Лексус
Уверявам ви, информацията на китайците е безценна за акебията, след превода ще се уверите колеги. Ние не бързаме дриймър, хубавите неща стават бавно, благодарим на Бога , че те има , да ни помагаш

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » AKEBIA (Акебия)
Страница 1 от 212»
Търси: