Cornus Kousa - Форум Екзотик Плантс България
Понеделник, 05.12.2016, 07:31
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 11
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Cornus Kousa (Корейски дрян)
Cornus Kousa
OrdonezДата: Петък, 05.12.2014, 22:01 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Тук местим постовете от обикновения дрян, за да не бъркаме нещата.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Петък, 05.12.2014, 22:01 | Съобщение # 2
Лексус
От 15 декември налични

wrongdreamerДата: Петък, 05.12.2014, 22:01 | Съобщение # 3
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
Чак сега видях това видео и вече съжалявам за поуста в клюкарника.
SORRY !!!!
bash

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

poj160arДата: Петък, 05.12.2014, 22:01 | Съобщение # 4
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Привет, ето видеоматериали за Cornus Kousa (Азиатски дрян):

https://www.youtube.com/watch?v=POgznHzimWA

https://www.youtube.com/watch?v=iKz-yWoWtdA

https://www.youtube.com/watch?v=kkkcWtQSgIY

https://www.youtube.com/watch?v=VKRUEq24YCE

https://www.youtube.com/watch?v=eVlap9uJ7TM

https://www.youtube.com/watch?v=x_w1I4WHOM4

https://www.youtube.com/watch?v=tiIsB_zwMgo

Когато започне образуването на плодчетата и в процеса на уголемяване и зреене те стоят изправени нагоре като цвете, а при узряване увисват надолу като камбанки. А цветовете при цъвтеж са направо страхотно красиви и наподобяват като красота белите цветове на Плумерия Рубра (Plumeria rubra). В по едър план вижте цветовете и плодчетата:

https://www.youtube.com/watch?v=yxPl5zfIC2s

https://www.youtube.com/watch?v=CAzjukgAgXE

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 05.12.2014, 20:16

OrdonezДата: Петък, 05.12.2014, 22:01 | Съобщение # 5
Лексус
ЕЕее на първия клип говори Маркус , хаха , нашия човек, селектирал тъй бленувания Redlove Odysso, smile
Браво Иво признах те за майстор в ютуб

poj160arДата: Петък, 05.12.2014, 22:01 | Съобщение # 6
Лексус
Нямам търпение да дойде 20-ти!!! smile За мен - Ред Лов-а, за теб Стеланата + Ред Лов-а! wink smile

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 05.12.2014, 20:41

OrdonezДата: Петък, 05.12.2014, 22:02 | Съобщение # 7
Лексус
Малко спам от мене, значи , пак се връщам на първия клип, като го пуснах и ми напомни един момент в живота ми който никога няма да забравя. Преди години, когато бях млад, работех в Швейцария като чистех жилища. Така отидох на един нов адрес в една кооперация с 4 апартамента. Качих се на втория етаж и отключих, започнах да чистя, след това трябваше да почистя и терасата ( така пишеше в инструкциите ). Вратата на терасата беше от стъкло около 5-6 метра дълго и около 250 см високо, стъклото беше скрито с подвижни ленти. Чудех се как се отваря и не намерих чалъма, за това позвъних на вуйчо ми, той ми обясни къде е системата ( електронна разбира се ) , натиснах където трябва и щорите се прибраха, а стъклото започна да се вдига, като врата на гараж. Пред мен се откри точно същата градина , която виждате на първия клип. Аз бях шокиран. Терасата беше част от някакъв хълм, като имаше и разбира се някакви отводнителни канали за целта. Признавам си никога не бях виждал подобен лукс . Колкото и да го обяснявам, никога не мога да го обясня ясно, просто трябва да се види колеги. smile
ПС: Сега като гледам си мисля, нищо чудно това да е същата тераса на втория етаж на д-р Ева Борг, прекрасно е

poj160arДата: Петък, 05.12.2014, 22:02 | Съобщение # 8
Лексус
Cornus kousa или Benthamidia kousa e малко широколистно многогодишно дърво с окапващи като всички дрянове листа през зимния период. Достига на височина до 8-12 м. Короната му на широчина може да достигне до 4 м. Произходът му е от Корея, като в последствие е разпространено в Китай, Япония, Тайван, Сиким, Бутан, Хавай, САЩ и отскоро набира популярност от любители градинари в Европа - НАДЯВАМ СЕ В СКОРО ВРЕМЕ И ОТ НАС, ТУК ОСНОВНО ОТ ФОРУМА!!! (отбелязвам, че този вид първоначално като само един сорт е пренесен от Азия в Европа през 19-ти век, а отскоро различните му вариации). Отглежда се като декоративно растение - цъфти с едри бели, розов-лилави и светлосиви цветове с четири венчелистчета и ражда атрактивни червени плодчета. Особоненното тук е, че цветовете се появяват някъде около края на пролетта, при някои вариации и по късно - около един месец след обикновения дрян, а не както обикновения дрян - много рано през пролетта, че и по-рано при топли последни февруарски или мартенски дни.
Дървото е познато под имената като Корейски дрян, Японски дрян или Китайски дрян. Листата са прости с дължина от 4 до 10 см.
Плодчетата са топчести с розов до червен цвят с големина 2-3 см в диаметър. Същите са склонни да растат до по-големи размери в края на сезона и подобно на ягодоплодните растения, ако не е паднал плода от дървото или не е обран от човешката ръка може често да надмине и размер от четири сантиметра. Плодчетата са годни за консумация, сладки и много вкусни. smile
Освен, че има декоративна колекционерска стойност дървото, самите плодчета се използват и за производство на вино, а отгледано да зрялост и вече при нас и за ракия разбира се. smile През късната есен листата придобиват ефектен червен до червеникаво-лилав цвят. По информация от чуждестранни сайтове дават дряна да понася безпроблемно отрицитални температури от порядъка на - 25 гр.С. и отгоре, така че може да вирее безпроблемно навсякъде в България.
Видът е устойчив на множество болести, например на много упоритите гъбички Discula destructiva.

Вирее на пряка слънчева светлина или на частична сянка. Понася глинеста или песъклива почва, трудно вирее във въровикови почви. Обича добре влажна, но добре дренирана почва. Почвата може да бъде киселинна, алкална или неутрална. Не е абсолютноникакъв проблем на коя страна се сади, тоест изложението няма значение и не пречи на развитието на сорта. Зряла височина достига в период от 20 до 50 години.

Сортовете са:
- Cornus kousa Var kousa - японски дрян. Листата с с дължина от 4 до 7 см. Цветовете прицветници са с размери 3-5 см. - отглежда се основно в Япония и Корея.
- Cornus kousa Var Chinensis - Chinese дрян ( Chinese : 四照花, Джао Хуа). Листата са с дължина от 5 до 10 см. Цветовете прицветници са с размери 4-6 см. Отглежда се основно в Китай и Тайван.
- Cornus kousa "Сатоми", тъмни розови прицветници, височина около 6-7 м.;
- Cornus Kousa "Gold Star", лисата са оцветени в жълто и зелено в центъра;
- Cornus Kousa "Млечен път", цветове от бели листенца,наподобяващи рози, дава изобилно плодчета, височина - 5 до 7 м.;
- Cornus Kousa "Китай Girl", цветовете имат цвят, подобен на цвета на слоновата кост с изобилн, чашелистчета, височина - 7.5 м.;
Много големи кремави цветя Cornus Kousa "Никол" (14-17 см) и червени листа през есента тухла, 5 до 6 м
- Cornus Kousa "Teutonia" - компактна корона (3 m), има красиви кремави цветове, расте бързо;
Port организираха Cornus Kousa Cornus Kousa "Weisse Фонтане", облечен с малко увиснали, изобилни бели цветя,
- Cornus kousa Var. Chinensis, великолепно разнообразие на изправеност на короната, добра естествена формировка и разпространение (високо от 8 до 10 метра и ширина 4.6 метра), цъфтежът е изпълнен от големи бели цветя;
- Cornus kousa Var. Chinensis "Голямата звезда" (3 х 3 m) с дълги големи бели прицветници, цъфти от юни до началото на септември.

Два хибридни сорта са получени наскоро и си струва да бъдат упоменати:

- Cornus х "Norman Хадън", много floriferous, прицветници минават през различни нюанси на цвят: зелен, бял и сметана и накрая малинов розов
-X Cornus "Venus", който има големи цветове - около 15 см в диаметър, а понякога и повече!
Прикачвания: 8850452.jpg(8Kb) · 6292101.jpg(4Kb) · 9747503.jpg(6Kb) · 3471672.jpg(6Kb) · 8048546.jpg(4Kb)

Съобщение редактирано от poj160ar - Събота, 06.12.2014, 01:36

poj160arДата: Петък, 05.12.2014, 22:02 | Съобщение # 9
Лексус
...

Прикачвания: 8463044.jpg(11Kb) · 5736022.jpg(16Kb) · 3837221.jpg(9Kb) · 4214764.jpg(17Kb) · 7886260.jpg(12Kb)

poj160arДата: Петък, 05.12.2014, 23:39 | Съобщение # 10
Лексус
]

Да Ви кажа честно, приятели цветовете ми приличат като тези на винката или по-скоро на клематисите... cool Но, определено си заслужава да притежваме такава прелест, че на всичко отгоре e и ядлива,трябва да й отредим специално място в нашата градина!!!

Интересно ми е само каква ще бъде цената на дряна!? cool
Прикачвания: 6580225.jpg(117Kb)

Съобщение редактирано от poj160ar - Събота, 06.12.2014, 20:10

pepeДата: Събота, 06.12.2014, 14:33 | Съобщение # 11
Москвич
Група: Проверени
Съобщения: 349
Ехеее това с кусата е направо като подаръци за Коледа! И аз резервирам един брой!

poj160arДата: Събота, 06.12.2014, 20:16 | Съобщение # 12
Лексус
Cornus kousa "Miss Satomi" ("Мис Сатоми")

Cornus x 'Norman Haddon'

Корейски дрян, поддържан като бонсай

Прикачвания: 2528028.jpg(11Kb) · 1331056.jpg(9Kb) · 5811980.jpg(28Kb) · 4456545.jpg(16Kb) · 8044868.jpg(23Kb) · 3813389.jpg(11Kb)

Съобщение редактирано от poj160ar - Събота, 06.12.2014, 20:26

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Cornus Kousa (Корейски дрян)
Страница 1 от 11
Търси: