Кестен (Chestnut) - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 11:00
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 11
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Кестен (Chestnut) (Сладък кестен - отглежадне)
Кестен (Chestnut)
ivobogДата: Понеделник, 30.03.2015, 10:56 | Съобщение # 1
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 72
Статус: Offline
Един от опитите ми е да отгледам кестен (не конски, а онзи дето става за ядене smile Та в черупковия ми период (засаждах само черупкови - лешници, пекани, бадеми, ...) се сдобих и с Берковски кестен. Гледам го вече 4 години, но си е малък още, май е семеначе.
Засега не съм намерил информация как да се реже, каква корона да се формира. Гледах в Гърция че има големи насаждения, дръвчетата са сравнително компактни, около 2-3 метра високи, толкова широки. Не знам дали кестените са самофертилни или им трябва друго дърво за опрашване.
Преди години на баирите около селото са залесявали с кестени. Има една гора, но са станали изключително високи, много нагъсто, а плодовете са дребни, доколкото остава нещо от дивите прасета и животни.
Някой дали може да помогне с опит и информация за отглеждане на кестени.

Вече минавам на семкови и костилкови, но не ми се ще да се лишавам от това дето съм гледал досега.
И започвам да разбирам защо областта се казва Пиянец, според едни слухове заради пивката вода. Но ядките пък стават за мезе.
Благодаря

georgiДата: Понеделник, 30.03.2015, 11:49 | Съобщение # 2
Трабант
Съобщения: 135
И на мен ми се иска... но май обича планина - Беласица, Петричко... Берковския балкан... Няма да му хареса ниската зона 200-300 м.

maydayДата: Понеделник, 30.03.2015, 17:48 | Съобщение # 3
Симсон
Съобщения: 59
Момчета, садете кестени смело на 200-300 метра надморска висчина и където можете. А това, дали ще бъде едроплоден или по-дребен,зависи от сорта на който попаднете. Дърветата стават толкова огромни,че не може да си представите,разбира се за стотици години. Успех!
Пп. ivobog тези насаждения,които си видял в Гърция със сигурност са едроплодни- та ако имаш възможност поинтересувай се.

Съобщение редактирано от mayday - Понеделник, 30.03.2015, 18:27

ivobogДата: Понеделник, 30.03.2015, 18:26 | Съобщение # 4
Симсон
Тия дето ги видях в Гърция бяха на 100-200 метра от плажа, така че мисля че няма да има проблем с надморската. Моя нямам идея дали е едроплоден или дребен, надявам се да поживея още 100-на година да видя :D. Около Великден ще направя една обиколка в Гърция и Албания и мисля да поразпитам, ако имам възможност.

maydayДата: Понеделник, 30.03.2015, 18:34 | Съобщение # 5
Симсон
Съобщения: 59
ivobog, ако ходиш в Гърция и минеш покрай кестените, ако не са разлистени вземи калем и опитаи да присадиш на твоя- калем,пъпка,каквото може. И да споделиш резултата после.

pepeДата: Сряда, 01.04.2015, 13:31 | Съобщение # 6
Москвич
Съобщения: 349
Кестена расте изключително бавно но следващото поколение ще бере и маха здраво biggrin

ivobogДата: Сряда, 01.04.2015, 14:11 | Съобщение # 7
Симсон
Знаех си аз, че трябва да се въоръжа с търпение, да изучавам източни философии, религии и диети biggrin с надеждата да доживея реколта.
А ако взема и да ги кроя кестените и това няма да ми помогне да дочакам реколта sad

wrongdreamerДата: Сряда, 01.04.2015, 18:10 | Съобщение # 8
Лада
Съобщения: 889
Но пък кой те спира да си купиш. То и там може да има опашка, защото са вкусни, но пък не се чака 10 години....
Почвата е важна за тях. В киселата не виреят. Под 5 не оцеляват. Над 8 - също.
Може би ако им говориш....
poor poor

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

pepeДата: Четвъртък, 02.04.2015, 11:59 | Съобщение # 9
Москвич
Съобщения: 349
или танци с вуду привкус biggrin

ivobogДата: Четвъртък, 02.04.2015, 17:20 | Съобщение # 10
Симсон
Мислех да пробвам с хеви метъл или хард рок happy , чудя се между AC/DC и Manowar, ама де не им дойде малко хард wacko , дали пък да не пробвам с Металика.
Преди години пробвах да пека кестени на фурна, само дето никой не ми беше казал, че предварително трябва да се надупчат. Като се напече фурната стана военно положение bash почнаха да гърмят, трещат, хвърчат cool

wrongdreamerДата: Четвъртък, 02.04.2015, 20:41 | Съобщение # 11
Лада
Съобщения: 889
То мъж в кухнята си е военно положение.
cool

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Кестен (Chestnut) (Сладък кестен - отглежадне)
Страница 1 от 11
Търси: