Donut Peaches™ - Page 5 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 10:59
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 5 от 10«1234567910»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Donut Peaches™ (UFO, Saturn, Galaxy)
Donut Peaches™
OrdonezДата: Понеделник, 23.07.2012, 23:01 | Съобщение # 61
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Тази година се убедих че отгледаните от мен донътси , узрели на дървото и откъснати в идеалната зрялост е най вкусния плод който съм ял

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Вторник, 18.09.2012, 16:44 | Съобщение # 62
Лексус
Странно , растението е извадило листа, тръгнало е да се развива и е загинало, извади я и виж състоянието на корените , пуснало ли е нови корени, то си личи, нямам идея какво и е , странното е , че при теб и кивита загинаха , при условие че си вървяха добре , поне имаха млади тазгодишни листа, кой месец загина ???

OrdonezДата: Вторник, 27.11.2012, 19:40 | Съобщение # 63
Лексус
Платерина, пуснахме тема за тях

Прикачвания: 8481605.jpg(112Kb)

GardeniaДата: Събота, 08.12.2012, 20:28 | Съобщение # 64
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 24
Здравейте,
отдавна чета из сайта и форума, а от скоро съм горд притежател на Донътс-и.
Сега започват и въпросите:
-Трябва ли да мулчирам?
-Необходимо ли е да завия и стъблата?
Засадени са на 05.12.2012г, а минималните температури вече отиват към -7°C.
Живея в гр.Дряново (м/у Габрово и Велико Търново). Надм. височина около 250м, климат умерено-континентален, географски координати 42°58' северна ширина и 25°28' източна дължина.
По принцип няма ветрове, но напоследък зимите са все по-студени, с дебела снежна покривка.

OrdonezДата: Неделя, 09.12.2012, 20:56 | Съобщение # 65
Лексус
Издържат без защита USDA zone5 - 30C без сериозни поражения, но по възрастни растения, младите са чувствителни на около -22С, така че се съобразявай с това, от догодина вече няма да имаш проблеми с растението щом се прихване добре , създаде здрава коренова система и направи по дебеликлони и стъбло.

GardeniaДата: Вторник, 11.12.2012, 13:17 | Съобщение # 66
Симсон
Съобщения: 24
Благодаря,
докладвам - завити са с изолация за тръби. Не знам как се казва, но е един порест материал.
Според мъжа ми, ако ги завия в хартия и тя се намокри, ще им навредя повече, отколкото да ги предпазя.
Само за информация да кажа, че миналия февруари беше между -20 и -26С.

OrdonezДата: Събота, 23.02.2013, 04:17 | Съобщение # 67
Лексус
Къдравостта по прасковата важи и за Донътсите. Това е сигнал, че мерките, които се прилагат срещу нея, не са правилни. Тази болест се проявява по листата, по които се появяват единични и многобройни бледозелени, бледожълти до аленочервени подутини върху горната повърхност, а от долната страна са хлътнали. Повредите обхващат отделни участъци или целия лист. Заразените тъкани се покриват с белезникав налеп. Впоследствие листата изсъхват и окапват. Подутини могат да се появят и по леторастите, и плодовете. При силно нападение устойчивостта на дървото срещу измръзване намалява. Плодовете са дребни и безвкусни.
Причинител на заболяването е гъбата Taphrina deformans. Тя презимува между люспите на пъпките или по кората на леторастите. Рано напролет се образува мицел, който заразява. През лятото има вторична инфекция, но тя е без значение.
Благоприятни условия за развитие на заболяването са ниските температури около 10 до 18С при разпукване на листните пъпки. Това е най-чувствителната фаза за заразяване. При застаряване на листната тъкан и температура над 26С заразяването се ограничава.
Най-важно e провеждането на пръсканията да се извършва навреме.
Първото пръскане трябва се прави наесен при 70 % опадали листа. Ако е пропуснато, се пръска през ранна пролет, при фаза набъбване на пъпките, когато зеленият конус е голям колкото графит на молив. Третото пръскане е при показване баграта на цветовете. Препаратите, които могат да се ползват са: бордолезов разтвор – 1%, шампион, дитан М-45, тирам 80ДГ – 30 г, скор 250ЕК – 2 мл за 10 литра вода.

luba69Дата: Петък, 01.03.2013, 08:53 | Съобщение # 68
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 10
Здравейте и отново моля за съвет. Наличностите на донътсите в е-магазина застрашително намалява а аз не успявам да избера подходящ. Затова, директно си питам... Кой е най-подходящия сорт за нашето местенце? Припомням - става въпрос за Варна, терен с глинесто песъчлива почва, далеч сме от морето, т.е. нямаме много солени въздушни маси; в непосредствена близост до смесена гора. При лоша зима температурите стигат и до -20С.
Благодарности за помощта, която очаквам smile

DimitarДата: Вторник, 30.04.2013, 20:01 | Съобщение # 69
Симсон
Съобщения: 50
Ордонез, донътса е отрупан с плодчета. Дръвчето ще може ли да ги задържи или да махна тези които не са набъбнали и са останали малки. Ето и малко снимки да се похваля. smile

Добавено (30.04.2013, 20:01)
---------------------------------------------

Прикачвания: 3721308.jpg(61Kb) · 7036799.jpg(59Kb) · 1238337.jpg(57Kb) · 5548791.jpg(58Kb) · 9266991.jpg(39Kb)

Съобщение редактирано от Dimitar - Вторник, 30.04.2013, 19:58

OrdonezДата: Вторник, 30.04.2013, 22:51 | Съобщение # 70
Лексус
Като му гледам листата и как се е развило, ще ги задържи. Ако нещо му куца , то само ще се освободи от излишните.

DikamДата: Петък, 17.05.2013, 18:25 | Съобщение # 71
Симсон
Съобщения: 64
Снимка на моя донътс,засаден през есента на 2012 г. Имаше много цвят,оставих само около 10 плода,другите ги отстраних.Необходимо ли е да редуцирам още б
ройката на плодчетата?

Коронката ще бъде по-добре оформена през следващата година.

Прикачвания: 2254214.jpg(86Kb) · 0195316.jpg(91Kb)

OrdonezДата: Петък, 17.05.2013, 21:09 | Съобщение # 72
Лексус
Изключително силен разтеж, изключителна кондиция, плодовете са нормално и доволно количество. Спомням си един френски доцент създател на нови сортове беше писал преди 2-3 години..... " донътсите имат свойството да се отървават навреме от плодовете които не могат да изхранят пълноценно и ги изхвърлят в ранен стадий на вегетацията си..." , така че имай го това в предвид и най важното , изключителната родовитост , успех. Ще се радвам ако видя снимки на други също така добре изглеждащи донътси на колеги.

chainsawmasterДата: Понеделник, 20.05.2013, 16:03 | Съобщение # 73
Симсон
Съобщения: 55
Жоре, знаеш че имам опит с прасковите и определено съм съгласен с този доцент, въпреки че не се познаваме лично biggrin И аз го забелязах това нещо при моите и това е един плюс със сигурност, но поничките имат и два минуса които установих до момента и ще споделя с вас. Първият е именно че са по-податливи на болести (също като нектарините) но няма как, това е цената на хибрида. Второто нещо (което се вижда ясно на снимката) е че вече има няколко напукани плодове, а са все още в стадии и големина, при която това не трябва да се случва и ми се струва че не е нормално. Има ли го и при вас този проблем?
Тази година може би не, но следващата живот и здраве мисля и при поничките да гоня лични рекорди за големина/тегло на плода, за да видя какъв потенциал има този сорт и до къде е неговият максимум в това отношение.До тогава ще покажа няколко снимки от други сортове с задна дата за стимул на всички. smile booze

Поничките сега:

Личният ми рекорд от 2011 г. при прасковите 310 гр. плод :

...и при нектарините 290 гр:

От този 5 годишен семенак през 2011 г. набрах почти 70 кг:

За да бъдат максимално изравнени по форма, големина и качество плодовете:

...резитбата и ръчното прореждане му е майката yes , добре е че при поничката отчасти ще се спестява и този труд:

OrdonezДата: Понеделник, 20.05.2013, 16:29 | Съобщение # 74
Лексус
Краси изби рибата, аз съм пас , Но комент.... :'( cry cry

lucky288Дата: Понеделник, 20.05.2013, 18:15 | Съобщение # 75
Трабант
Съобщения: 175
на последната снимка какво има снимано? извинявам се за дилетантският въпрос.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Donut Peaches™ (UFO, Saturn, Galaxy)
Страница 5 от 10«1234567910»
Търси: