Hosui - PYRUS pyrifolia - Форум Екзотик Плантс България
Понеделник, 05.12.2016, 07:29
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 121231112»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Hosui - PYRUS pyrifolia (Ябълко- круша ? Невероятно но факт !!!)
Hosui - PYRUS pyrifolia
OrdonezДата: Четвъртък, 02.02.2012, 23:31 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
За този вид много се е изписало и казало, аз ще спомена само един откъс от книгата на професор С. Пеньонжек, при неговото посещение в Китай през 70 -те години на 20 ти век.....

стр. 333 - "През овощните градини на света"

.....В една градина ми показаха плода Пинго - ли, което на китайски означавало ябълко - круша. Произхода на този вид е от пограничния район на Манджурия и Корея. Дървото дава плодове, които най вероятно се съхраняват най-добре от всички други , които съм виждал. Донесоха ми от мазето един плод, а аз откъснах друг от дървото. Професор Шен взе двата, скри ги зад гърба си, а после подаде длани напред и каза : " Познай коя е от тази и коя от миналата година" . Честна дума разпознаването не беше никак лесно за мен. Плодовете не омекват в хранилището, не се спаружват и не променят цвета си. Те са сламено жълти до наситено кафеникави още в момента на беритбата. Смятах да се снабдя с този вид и вече мога да се похваля че го имаме в нашата колекция в Скерневице.....

В същата книга на стр. 339 е поместена снимка на дърво с диаметър 3 метра на ствола и 1800 кг плод, но не е дадено обяснение на колко е години, не рядко се споменава за дълголетността на вида.

По същото време в Япония , както по късно се споменава в същата книга японците силно развиват сортовете създадени на базата на Пинго - ли. Хосуи е краля, Хосуи е най доброто което може да се отглежда спокойно в нашите ширини.

Повече инфо тук ХОСУИ - Информация
Прикачвания: 8130980.jpg(184Kb)

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

Блокиран3Дата: Петък, 03.02.2012, 09:42 | Съобщение # 2
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
И аз мисля да си засадя тази пролет от този вид за да го тествам да ли ще може да се захване на 680м.н.р .
Което ме навежда към доста въпроси относно изискванията на отглеждането му wink

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

OrdonezДата: Неделя, 05.02.2012, 02:15 | Съобщение # 3
Лексус
До колкото разбрах от студ не се бои, самоопрашва се добре макра че и препоъчват няколко добри опрашителя, силно родовита. Мисля че няма никакъв проблем за твоите условия , всъщност съм на 100% сигурен след като прочетох при какви екстремални условия се гледа в Китай.

pinokioДата: Неделя, 05.02.2012, 04:57 | Съобщение # 4
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 188
В случая и по принцип-гледайте листата.Имат 7/седем/деления на листото-прилича повече на ябълката.Кората на клона-също прилича на ябълка.Не мога да видя от снимката на клон от какъв порядък е плода-предполагам-трети или четвърти-там раждат плодните дръвчета,значи ще започне да дава плод най рано на четвъртата година.Обгрижването е като при ябълките-пръскане рязане и т.н.
Плода се запазва една година -дебела кора?,като при крушите?-следователно вредителите трябва да са като при крушите.
Това дърво е подходящо да се хваща на калем и няма да има никакви проблеми с отглеждането при всякакви условия и надморска височина. smile

Блокиран3Дата: Неделя, 05.02.2012, 10:57 | Съобщение # 5
Москвич
Quote (pinokio)
Това дърво е подходящо да се хваща на калем и няма да има никакви проблеми с отглеждането при всякакви условия и надморска височина.

Това значи ли че ще може да се присади върху круша ?

pinokioДата: Понеделник, 06.02.2012, 18:17 | Съобщение # 6
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 188
По скоро върху ябълка.Присадка върху круша е много трудна.В разсадниците правят присадки/доколкото зная/върху диви,жълти ябълки.Често продават по пазарите райска ябълка присадена върху дива,жълта ябълка.Попитай ги тях за основата-най добре ще те посъветват. cool

OrdonezДата: Понеделник, 06.02.2012, 23:01 | Съобщение # 7
Лексус
Има всякакви варианти, кои от кои по правилни, лични наблюдения ако трябва да изкажа, предпочитам дюла, макар да не го практикувам отдавна, но ако трябваше да избирам бих предпочел дюлята за подложка.

Блокиран3Дата: Вторник, 07.02.2012, 10:37 | Съобщение # 8
Москвич
Благодаря за съветите . Върти ми се една идея за това питам. Лятото ще се пробвам на дюла.

Блокиран3Дата: Сряда, 15.02.2012, 15:25 | Съобщение # 9
Москвич
Днес си получих моето ново дръвче от този интересен и нов за мене вид.

За мое голямо учудване то е направо огромно surprised ( както казва Ордонез мутант)
Нямам си на идея от възрастта и подложката му, като ще помоля Ордонез за малко повече информация wink
За сега мисля да го съхраня в една кофа пълна с влажен пясък и на студено в мазето. като се поразмръзне и стопи снега ще го засадя.
Прикачвания: 2040066.jpg(53Kb) · 9186343.jpg(64Kb) · 1849990.jpg(40Kb)

Съобщение редактирано от chicholyubo - Сряда, 15.02.2012, 15:47

milenДата: Събота, 17.03.2012, 19:21 | Съобщение # 10
Симсон
Съобщения: 22
Ако го засадим сега,при подходящи,добри условия на отглеждане,кога можем да очакваме да цъфне и даде плод?

OrdonezДата: Неделя, 18.03.2012, 02:02 | Съобщение # 11
Лексус
Най - рано тази година , най късно догодина , но за съжаление растенията на гол корен днес точно свършиха последните три заминаха за Ръжево Конаре, очаквам доставка до седмица от този вид, сега имаме само в контейнери.

Прикачвания: 0618147.png(288Kb)

milenДата: Неделя, 18.03.2012, 22:21 | Съобщение # 12
Симсон
Ордонез,чакаме ли тази седмица растения на гол корен?

OrdonezДата: Понеделник, 19.03.2012, 12:39 | Съобщение # 13
Лексус
Милене, поръчал съм ако имат ок, ако нямат и си от Пловдив , ако трябва ще ти измъкна едно от мойта градина аз засадих 25 броя в градината си, но ще жертвам едно, ако не дойдат на гол корен повече.

milenДата: Понеделник, 19.03.2012, 23:42 | Съобщение # 14
Симсон
Ами от Слънчев бряг съм.Ще изчакаме няколко дни и ако дойде ок,ако не–ще поръчам в контейнер.Благодаря ти все пак за предложението.

OrdonezДата: Вторник, 20.03.2012, 00:22 | Съобщение # 15
Лексус
ОК

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » УМЕРЕН КЛИМАТ - ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Hosui - PYRUS pyrifolia (Ябълко- круша ? Невероятно но факт !!!)
Страница 1 от 121231112»
Търси: