Добавки и подобрители при компостиране - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:45
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 212»
Форум Екзотик Плантс България » ОБРАЗОВАНИЕ - ДЕНДРОЛОГИЯ » ПОЧВИ » Добавки и подобрители при компостиране
Добавки и подобрители при компостиране
wrongdreamerДата: Събота, 08.02.2014, 13:10 | Съобщение # 1
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
Статус: Offline
1. Валериан – извлек от цветовете дава възможността на почвата да осъществи необходимия фосфорен баланс. Отразява се добре на образуването на цветовете и плодовете на растенията.

2. Глухарче – извлича силициевия двуокис от почвата. Затова те могат да се видят много често да растат в голямо количество на ниви, които са преторени и с прекалено осолена почва. Природата си знае своето и помага на почвата по най-добрия начин.

3. Кора на дъб – насочва силите на растежа точно там, където обикновено се развиват болестите по растенията и успешно ги предотвратява и преборва. Помага за балансирането на калциевия обмен и процеси.

4. Коприва – играе ролята на естествен симулатор на тор и хранителни вещества, което от своя страна задейства процесите на извличане на сили от въздуха и почвата.

5. Бял равнец – влияе оживително и подпомага приспособяването на растенията към условията на съответното място. Подпомага кръговрата на калия и сярата.

Люцерново брашно
Добавя азот фосфор и калий. Основно се добавя за увеличаване на органичните съставки на бедни почви
NPK 2-1-2
От 10 до 25 кг на 100 кв.м. Освобождава се до 4 месеца
Съдържа triaconatiol органични мастни киселини - растежен стимулатор. Може да съдържа семена.
Кръвно брашно
Приготвя се от изсушени кръвни отпадъци, от кланиците. Добавя азот.
NPK 12-0-0
При почви бедни на азот - 10кг до 25кг на 100 кв. м. Ако се третират растенията директно -0.5кг брашно да се разпръсне поне на 10см от корените защото ще ги изгори. Освобождава се до 4 месеца, ]
Костно брашно
Добавя фосфор
NPK от 1-11-0 до 3-15-0, съдържа и около 24 % калций
При нормални почви 10кг за 100 кв. м . а при по бедни почви 15кг се разнасят с тармък. Освобождава се от 6 до 12 месеца. Повишава и PH
Кафеена утайка
Добавя азот, фосфор и калий. Съдържа магнезий и мед.
NPK 2-0.3-0.6
Да не се добавя повече от 25% при засаждане. Има леко кисела реакция.
Брашно от памукови семена
Добавя азот и калий.
NPK 6-0.4-1.5
Може да съдържа остатъци от пестициди. Освобождава се от1 до 4 месеца
Говежди тор
Добавя азот и органична материя, а също и други минерали. Съдържа 17% органична материя
NPK 0.6-0.2-0.5
Добавете от 5 до10см през есента и обръщайте 2 пъти преди саденето. Ползвайте сухи съставки.
Яйчени черупки
Добавя калций и някои други минерали
NPK 1.2-0.4-0.1.
Гранитно брашно
Брашното от каменни кариери добавя калий и други минерали
1-4 % калий и 67% силиций и 19% други минерали.
Добавете в бедните на калий почви до 50кг за 100 кв. м. и наполовина за нормалните.
Окосена трева
Стимулира червеите и другите организми в почвата и добавя азот.
NPK 0.5-0.2-0.5
Не ползвайте трева третирана с хербициди или пестициди
Гипс
Калциев сулфат снабдява почвата с калций - 22% и сяра -17%
Добавете 20кг на 100 кв. м за бедни на калций и 10кг за нормални почви за коригиране на калциевия дефицит. Ако PH е под 5.8 - да не се ползва гипс. Ще нормализира алкални почви, богати на магнезий . Не се смесва с компоста, а с почвата в градината.
Конски тор
Освобождава малко азот, фосфор и калий и добавя орг. материя
NPK варира около 0.7-0.3-0.6
Използвай сух добре угнил тор. Гони и плевелите. Не прекалявай - засолява почвата.
Негасена вар
Съдържа калциев карбонат и малки количества магнезиев карбонат. Балансира почвата - 38% калций
65 % до 80% калциев карбонат, 3 % до 15% магнезиев карбонат
За глинести почви - 30кг/ 100 кв. м. за песъчливи - 10кг.
Увеличава нивото на калций и PH.
Гъбарски компост
Смляна смес която съдържа слама сено, царевични кочани, памучни стъбла, гипс и птичи тор
NPK 2-1-1 Внася се през есента
Лист от широколистни /дъб/
За мулчиране. Добавя орг. материя
NPK 0.8-0.4-0.1
Да се внася от есента или да се раздробят. Бавно се декомпостират
Борови иглички
PH - 6.5.
Да се внася от есента или да се раздробят. Бавно се декомпостират
Птичи тор
Добавя азот, малко фосфор, калий и орг. материя
NPK 1.1-0.8-0.5
Използвай сух добре угнил тор.
Дървени стърготини и талаш.
Може да е "кисел" според дървото /чам /
На пролет около растенията по 2 - 3 см.За да се разложи бързо, добави и богати на азот материали
Соево брашно
Азотосъдържащо
NPK 7-2-1
Освобождава се от1 до 4 месеца
Сяра
Намалява PH на почвата
При 1кг за 20 кв. м. PH пада с 1.0
Да се внася през есента и да се размесва с почвата на 7-8см. Не се смесва с компоста, а с почвата в градината.
Слама
Орг. материя
NPK 0.7-0.2-1.2
Намалява ерозията
Дървесна пепел
Съдържа калий и малко калций
NPK 0-1.5-8
Освобождава се 2 - 3години.Не се смесва с компоста, а с почвата в градината.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Неделя, 09.02.2014, 16:24

poj160arДата: Събота, 08.02.2014, 18:11 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
wrongdreamer, браво, много полезна информация! applause Само за едно няма да се разберем, значи кръвното и костното брашно, както и яйчените черупки ми трябват, че имам АМ-АМ... много едри кучета "жив СОТ" wink и когато си го набавям ги храня с него, та малко ще "обедня" компоста де ... ха-хах smile :) smile

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Събота, 08.02.2014, 18:12

OrdonezДата: Неделя, 09.02.2014, 03:49 | Съобщение # 3
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
wrongdreamer, би ли споделил, как точно се добавя гипса, че ми стана интересно ?

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

poj160arДата: Неделя, 09.02.2014, 11:06 | Съобщение # 4
Лексус
Ordonez, да ме извиняваш, че въпроса си го отправил към колегата, но не е на линия и аз ще ти отговоря на въпроса - та много е лесно бе брат - нали си взел голяма разфасовка /чувал де/ и пълниш една кофа с прахообразния гипс, слагаш си ръкавиците и почваш да разхвърляш навсякъде равномерно горе долу де около теб и така по целия терен. Аз така разхвърлям през година и чували с вар в прахообразно състояние. Материалите ги вземаш от всяка една строителна борса или магазин /железария/ - вече и там се продават.! Е това е. smile wink

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Неделя, 09.02.2014, 11:08

OrdonezДата: Неделя, 09.02.2014, 13:07 | Съобщение # 5
Лексус
Аха ясно, значи така го хвърлям и в компостерата, ок мерси Иво.

wrongdreamerДата: Неделя, 09.02.2014, 16:36 | Съобщение # 6
Лада
Гипса го добавям в компоста, не в компостера. Разхвърляш и после с търмъка размесваш. Ако е в компостера, когато поливаш за влажност, ще се втвърди.
Редактирах малко и сега е по разбираемо.
Sorry !

Иво костното брашно е изключителен тор, много търсен по света. Да са ти живи и здрави кучетата, ама ако опиташ с някоя саксия, ще разбереш.

Добавено (09.02.2014, 15:36)
---------------------------------------------
Аз имам сериозен калциев дефицит в почвата и по съвета на специалист, ще правя /тази пролет/ следното : при засаждане на разсада от чушки, домати и друг зеленчук, ще поставям в ямките по 1 супена лъжица гипс.Той е много вещ и аз му вярвам безкрайно. Всяка година изхвърлям десетки килограми зеленчуци заради върхово гниене и се ядосвам, но нищо не правех.
Това е на път да се промени.
Ще си купя и сяра за да сваля PH на ягодоплодните и ако всичко е вред, ще си засадя и ам. боровинка.
Чакам през март да си купя PH-метър и да видим кой-кого.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Неделя, 09.02.2014, 16:27

poj160arДата: Неделя, 09.02.2014, 18:16 | Съобщение # 7
Лексус
Значи виж темата за американска боровинка /3 последователни теми са ако не се лъжа/, които съм качил миналата година и чети как трябва да "пригодиш" почвата към изискванията на този вид плодов храст. От време на време добавяш и зелен камък на порции повърхностно или в земята /също прочети темата за торене и подхранване.../, който американската боровинка, както и магнолиите го изискват в по-малък интервал от време за "подхранка", защото изискват повече желязо /и на тях се получава така с листата, което е първия стадии на загиване/, то затова и при теб се получава така. Предполагам, че имаш овошки и макар в по-ниска степен пак е същото, част от плодовете окапват още по време на развитието си. Така, че не ти пречи още тази пролет да си насадиш и боровинки. Но, wrongdreamer, прочети темите за боровинките и си свиркай после, не е нужно чак да чакаш почвата по "естествен" начин да промени своето РН до необходимото. Зеленият камък прави чудеса. Много стари хора и аз от личен опит ти го казвам, но предполагам ти го знаеш, че се слага по-малко зелен камък при засаждане на разсада в направения отвор /дупка/ за растението. Някои слагат и син камък. Сигурно си викаш: "Пък този какво ме учи, сякаш съм в 1-ви клас и се прави на интересен"! Не приятелю, просто споделям моя скромен личен опит в моята овощна градина и този, предаден от знанията на възрастните хора, с които съм общувал и продължавам да черпя опит и знания, както и от всички Вас приятели от форума. wink wine

Съобщение редактирано от poj160ar - Неделя, 09.02.2014, 18:22

OrdonezДата: Неделя, 09.02.2014, 19:03 | Съобщение # 8
Лексус
Quote wrongdreamer ()
Ако е в компостера, когато поливаш за влажност, ще се втвърди.
Редактирах малко и сега е по разбираемо.

Така и предположих, за това и ми стана интересно , няма ли да се втвърди, но сега ми се изясни ок

wrongdreamerДата: Неделя, 09.02.2014, 19:16 | Съобщение # 9
Лада
Не Иво, не си викам "този какво ме учи", защото аз не съм спирал да се уча от всичко и всеки.
Аз всъщност ползвам много зелен камък, но АБ иска кисела почва. До тук уморих 6
/3 години по 2 различни сорта/ и искам да опитам с REКA. Те виреят и в по нормална почва.
Това за зелен камък при разсада, не съм го знаел досега, но ще го приложа още този сезон.
Мисля че никой участник във форум не се мисли за всезнайко - то форума е за да спорим, дискутираме,
доказваме и споделяме.
Доскоро влизах и в един друг форум "палми - нещо си", та там има отлични специалисти, но за съжаление в голямата си част са "хейтъри". Повечето са били членове и на този форум и тук са писали доста "срамни" постове/ не дай боже да цъфнат в сегашния им форум/, но ведно с "шефа" си
се държат като деца.
И непрестанно следят този форум. Копират постове с най много двудневно закъснение. Дано прочетат и това и помислят какво пиша, че то там е една непрестанна схватка с "врага".
А аз не съм примадона и когато сбъркам, просто се поправям. wink
Wish you well ! cool

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Неделя, 09.02.2014, 19:33

poj160arДата: Неделя, 09.02.2014, 19:41 | Съобщение # 10
Лексус
wrongdreamer, biggrin сещам се за кой форум става на въпрос и той е на един "УБАВЕЦ" от твоя край... faint , влизал съм два или три пъти в него, така от любопитство да прочета туй онуй /не съм член и никога няма да бъда, защото мисля, че няма какво да науча от там освен глупости и .../ и не останах с някакви впечатления нещо да ме заинтригува, даже на няколко места засякох и "неприятни" писаници за хората ... wacko

wrongdreamer, за гипса и варта си много прав, приятелю. Аз забравих да доуточня, че като ги разпръсна по повърхността на земята, паля "Беларуса" и с фрезата такава бъркотия правя на почвата, че "ум да и зайде". wacko Всичко става на пепел и стъпваш направо върху персийски килим. smile

Съобщение редактирано от poj160ar - Неделя, 09.02.2014, 19:42

OrdonezДата: Неделя, 09.02.2014, 22:18 | Съобщение # 11
Лексус
Познавам лично Дриймъра и трябва да си призная, колко ми е интересно когато комуникираме на живо. Човека е с много богат опит, не само в България, а и в чужбина, конкретно щатите. Има страшно много на какво да ни научи.
Що се касае до блокираните от мен "всезнайковци", които се занимават с простотии и клюкарски действия, на мен ми е пределно ясно, че четат и обсъждат с ехидните си усмивчици. Това са личности, които се броят на пръстите на едната ми ръка и не заслужават абсолютно никакво внимание нито от мен, нито от който и да е сериозен човек. Правили сме реверанси и компромиси, към всеки един от тях, но се оказаха интелектуално негодни за каквато и да е комуникация. Що се касае до вожда им, който в личен разговор ми е обяснявал как е учил индонезийците да садят кокосови орехи, аз оставам без коментар. Положението не е смешно а е плачевно.

Всичко публикувано от моя милост в която и да е тема е описано. Информацията я давам или от личен опит или от опита и практиката на мой колега фермер, предимно гръцки земеделци с които имам честа да контактувам, вече над 23 години .
Що се касае до темата , палми, никога не ми е било силна страна и нямам никакво намерение да си губя времето с растения , чиито части стават единствено за фураж.
Нека, четат, свободата на словото е за всички ни.

poj160arДата: Неделя, 09.02.2014, 22:26 | Съобщение # 12
Лексус
Ха-хах, Гого как само го каза ... "Кокосар" smile

wrongdreamerДата: Четвъртък, 10.04.2014, 11:15 | Съобщение # 13
Лада
За да расте и се развива, едно растение има нужда от няколко химични елемента, най важните от които са : ВЪГЛЕРОД, ВОДОРОД И КИСЛОРОД - получава ги в изобилие от въздуха и водата
АЗОТ, ФОСФОР И КАЛИЙ - трите елемента които се срещат в почти всички пакетирани торове.
СЯРА,КАЛЦИЙ И МАГНЕЗИЙ - допълнителни елементи
БОР,КОБАЛТ,МЕД,ЖЕЛЯЗО,МАНГАН,МОЛИБДЕН И ЦИНК - микроелементи
Най известния и необходим елемент е АЗОТА, следван от ФОСФОР и КАЛИЙ.
Тези елементи са в основата на строежа на клетките, на аминокиселините и т.н.
Всякя аминокиселина съдържа азот.
Всяка молекула, изграждаща клетъчната мембрана, съдържа фосфор
/тези молекули се наричат "фосфолипиди"/
Калият заема от 1% до 2% от теглото на всяко растение, а като йони в клетките е важен за метаболизма
Без АЗОТ, ФОСФОР и КАЛИЙ растенията не могат да растат, защото нямат необходимите за това елементи.
Ако някой от елементите липсва или е ограничен, това ще ограничи растежа като цяло. В природата тези елементи се получават от разлагането на мъртвите растения.
Специално за АЗОТА - често получения от разлагане азот е единствения източник в почвата.
За да накараме растенията да растат по бързо, трябва да наситим почвата с елементи в лесно усвоима форма.Повечето торове правят това, но съдържат само АЗОТ, ФОСФОР и КАЛИЙ защото другите микроелементи са необходими в много по малки количества, а и ги има в почвата.
Номера на опаковките с торове показва процента на АЗОТ, ФОСФОР и КАЛИЙ /NPK/- например 20-10-5 е 20% АЗОТ, 10% ФОСФОР И 5% КАЛИЙ. От 10кг опаковка, 2кг- азот, 1кг-фосфор и 500гр-калий. Останалата част е баласт и няма никакво отношение към растенията и растежа.
Ако се питате защо хората нямат нужда от торове за да растат - защото ядем растителна храна. Или животинска от животни ядящи растителна храна.
Растенията са най важния фактор в живота на човека, снабдявайки го с основните елементи необходими за живота.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Четвъртък, 10.04.2014, 11:19

poj160arДата: Четвъртък, 10.04.2014, 11:35 | Съобщение # 14
Лексус
wrongdreamer, Митаче applause flower good

pepeДата: Четвъртък, 10.04.2014, 12:17 | Съобщение # 15
Москвич
Съобщения: 349
Вижте за PH метър ползвам тестер за басейни това са две шишенца и пласмасова разграфена скаличка оцветена в жърто и червено на нас ни трябва само червеното шишенце и гледаме червената скаличка слагаш малко вода до половина примерно слагаш и малко пръст и слагаш капачето и друсаш изчакваш пръстта да се утаи долу и слагаш от червеното шише една капка виждаш резултата на скалата дали ти е кисела или алкална почвата щото ако е силно алкална за какво да слагам гипс че да я правя още по алкална?Примерно.Жълтата скаличка и жълтото шише ги ползвайте да видите чешмата от крана ви колко хлор и набиват щото ако е повече от допустимото то на скаличката си пише ideal хайде и аз да ви спестя едни пари нали цял живат с басейни се занимавам тестера в Бриколаж беше 5 лв. и имаш за поне 5години докато го изразходиш на капки biggrin

Добавено (10.04.2014, 11:17)
---------------------------------------------
Да изразходваш да изразходваш 10 -15 тестера ........

Форум Екзотик Плантс България » ОБРАЗОВАНИЕ - ДЕНДРОЛОГИЯ » ПОЧВИ » Добавки и подобрители при компостиране
Страница 1 от 212»
Търси: