Фейхоа — Feijoa - Page 5 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 16:36
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 5 от 8«12345678»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Фейхоа — Feijoa (Всичко за растението, опрашване и зимна защита)
Фейхоа — Feijoa
pepeДата: Четвъртък, 15.05.2014, 16:31 | Съобщение # 61
Москвич
Група: Проверени
Съобщения: 349
Статус: Offline
Ясно пробвам с лютото!Мерси!

OrdonezДата: Петък, 23.05.2014, 18:39 | Съобщение # 62
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Снимка на новите фейхои
Първата снимка е на растенията от 7 лв, а втората на растенията от 13 лв, произход Италия сорт Уник. На първата снимка растението е малко омърлушено, бяхме забравили да ги поливаме 3-4 дни, а почвата им е силно отцедлива , но сега вече са наред.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Сряда, 28.05.2014, 22:52 | Съобщение # 63
Лексус
Как се консумира фейхоата:

Ако не са използвани пестициди при производството , могат да се консумират с кората , но на мен лично не ми допада този метод. Кората съдържа висок процент йод и вкуса и наподобява лимон примесен с йод smile

Втори начин е като се обели кората

Трети начин е да се разреже на две , както правим с лимоните преди да ги изцедим, след което използваме малка чаена лъжичка с помощта на която изгребваме пулпа.

За какво друго можем да използваме плодовете : прясна консумация, сладка, мармалад, кексове и сладкиши. Може да се ползва в ястия с пилешко месо, салати и други кулинарни специалитети.

wrongdreamerДата: Четвъртък, 29.05.2014, 09:25 | Съобщение # 64
Лада
Съобщения: 889
Ordonez, моля отдели ми 2 малки UNIQUE. Ще пратя моя познат от Куклен да ги вземе.
Зная, че не обичат "Калция", но искам да опитам. Какво е значението на сорта за опрашването ?
Може ли от един сорт ?
Най вероятно ще си идат безславно, но няма да си простя, ако не опитам.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

pepeДата: Четвъртък, 29.05.2014, 10:36 | Съобщение # 65
Москвич
Снимах аз Униката. Ordonez, виж колко са зелени вече листата през две седмици дъня хелатното желязо, но още при мене не е тръгнала да се развива.,,
но пък за сметка на това предната дето купих от теб май развива плодни пъпки:,,

снимах и мъника дето те нервих за него biggrin :,
бори се гадинката жилава излезе през зимата и почервеняха листата и лека полека пък ги изгризаха и скакалци но лютото дето го каза Дриймъра ги спря ииии растем значи напук на скакалците tongue
Прикачвания: 0375113.jpg(97Kb) · 8533833.jpg(97Kb) · 5266308.jpg(84Kb) · 0930002.jpg(55Kb) · 8157535.jpg(64Kb) · 5159893.jpg(62Kb) · 2567409.jpg(95Kb) · 3554241.jpg(100Kb)

Съобщение редактирано от pepe - Четвъртък, 29.05.2014, 10:37

OrdonezДата: Четвъртък, 29.05.2014, 14:04 | Съобщение # 66
Лексус
Много цвят, много нещо ще имаш

pepeДата: Четвъртък, 29.05.2014, 17:03 | Съобщение # 67
Москвич
А дано и при теб и при всички съфорумци да има урожай тази година!

reimbrantДата: Четвъртък, 29.05.2014, 18:36 | Съобщение # 68
Трабант
Съобщения: 141
При мен закъсняват нещата с развиването ,но още няколко дена и ще се разбере дали голямата Уника и Сицилия ще направят плодни пъпки,иначе ягодовата гуава е пълна с пъпки а и мангото взе да хвърля цветоноси.

За да победи злото,е необходимо само едно нещо-добрите хора да не правят нищо

OrdonezДата: Четвъртък, 29.05.2014, 20:18 | Съобщение # 69
Лексус
Малко теория от практиката smile

Цвят на фейхоа преда да се отвори

За да произвежда плодове, фейхоата се нуждае от 150-200 часа температури около и под нулата, това е оптималното количество, а минимума е 50-100 часа. Вкусът на плодовете е много по добър в райони със хладно лято, това означава, че в планината където лятото е по хладно , качеството на плодовото месо ще е по качествено. Добре развито дърво произвежда около 200 кг. плодове, (визирам дърво с размер поне 3 метра)

Повече инфо тук, ако на Дриймъра му се занимава може да помогне с превода, не подробен разбира се , но май важното
http://feijoafeijoa.wordpress.com/growing-feijoas/

wrongdreamerДата: Четвъртък, 29.05.2014, 20:54 | Съобщение # 70
Лада
Ще ще... още утре.

OrdonezДата: Четвъртък, 29.05.2014, 23:05 | Съобщение # 71
Лексус
разпознаване на сортовете

Тук

wrongdreamerДата: Петък, 30.05.2014, 14:10 | Съобщение # 72
Лада
cool B) cool B) cool B)
Малко подробности около треската по отглеждането на Фейхоа

ОПТИМАЛНИ УСЛОВИЯ

Фейхоа е устойчива при Т' от -7С' до 40С'. Цъфтежа в райони с топла зима е слаб. Оптималните часове на мраз са 100 - 200. Те предпочитат студена зима и умерено лято /25' до 33' /. Аромата на Фейхоа при по хладен климат, е по добър.
Без кастрене и оформяне, храста достига до 4.6м височина и 4.6м ширина.
Здраво възрастно растение може да "произведе" до 200 кг на сезон.
Някои присадени сортове са самофертилни, но дори те раждат повече при полинатор.
В случай, че не знаете, полинизацията е процес при който, полен от мъжката част на цвета се пренася до женската част, а в случая с Фейхоа,от различно дърво с различен сорт.
Понеже опрашването се извършва главно от пчели/понякога от птици/,трябва да им осигурите достъп. Прореждането на централната част може да увеличи плододаването.
Фейхоа не обичат преместванията, така, че трябва да се уверите кое е точното място за тях. Предпочитат завет. Внимавайте с плитките корени и не копайте наоколо. Когато поливате, поливайте обилно. Те са известни със сухоустойчивостта си, но когато завържат плодове, поливайте обилно, защото комбинацията от горещини и недостатъчно вода ги кара да изронят плодове. Всички пишат, че плододават на третата година, но някои започват и по късно. Тези които започват по късно, много често раждат по изобилно. Избягвайте семенаците продавани като acca sellowiana. Те не винаги раждат и ако го направят, очаквайте дребни, малко и с по лош вкус плодове.
Но винаги могат да бъдат красиви орнаментни храсти.

Има ред причини за пожълтяване на листата, окапване,недоразвити плодове, загниване на корените и накрая смърт. Понякога са всички заедно.
Поради факта, че не плододават, през първите три години нямат нужда от сериозно подхранване. След това, с цел по обилно плододаване трябва да се подхранват. Съвета ми е да се добавя обилно угнил оборски тор през есента. След третата година, да се добавя по 2кг силен NPK на дърво за година. Освен оборския тор / да не се слага пресен защото ще изгори корените /. Да се внимава с азотните торове, от които се развиват листа и клони, но не и плод.Преди цъфтеж да се спре с азотните торове, защото те ще доведат до недостиг на Калий и дървото няма да огорми плод.
Препоръчително е употребата на Сисол и пепел от широколистни.
Когато поливате - не стресирайте дървото със студена вода.Температури над 40' също увреждат Фейхоа.
Априлските дъждове носят майски цветове.

ВРЕДИТЕЛИ

Само плодовата муха уврежда плода.Инсектицидите обаче убиват пчелите.
Разумна алтернатива са гъстите мрежи.
Щитоносна въшка -домашна рецепта от вода олио и веро/от Wrong Dreamer/
Я един литър вода добавете 1 чаена лъжичка течен сапун и 50 млл олио. Разклатете интензивно и напръскайте с ръчен спрей, листата преди цъфтеж.
Листозавивач - определена пеперуда снася яйца и ларвите ги завиват като пура.При поява, да се къса цялото листо и да се изгори. Превантивно - да се пръска със същата смес както против щитоносните въшки.
Стъблено гниене /не зная как точно се казва /- причинява се от почвен патоген.Ако кората, низко до почвата пада при разтъркване, да се третира с меден препарат /напр. син камък /. Повечето от тези дървета умират от това, но все пак трябва да убиете патогена в почвата преди да посадите друго.
Фейхоата добре понася резитби и може да се превърне в красиво дърво или зелена стена. Подходящи са и за Еспалир. Прореждането винаги им помага.

Средното тегло на плода е около 100гр, но има и до 250гр. Рекорда е 320гр.
Възможно е да замразите плода. Обелва се и се нарязва на малки парчета, после се замразява и може да се съхрани до 2 години. Да не се ползват цели плодове.

Трайността е малка и зрелите плодове след 5-6 дни започват да се окисляват отвътре.
От Фейхоа се прави чудесно плодово вино, което е по търсено и от плодовете.
Преместването не е препоръчително, но растения, които раждат дребни и безвкусни плодове, след преместване / с огромна част от почвата / започват да раждат едри и вкусни плодове.
При преовлажняване от тежки почви, започват да губят листа. В такъв случай да се дренира.

Повече - по късно !

OrdonezДата: Вторник, 03.06.2014, 00:46 | Съобщение # 73
Лексус
В една книгата на А.А. Ядров за фейхоата е писано следното : плодовете на фейхоата имат аромат на ананас, вкусът им е сладко кисел ( на мен лично повече ми е сладък отколкото кисел )
Съдържат :
Пектин около 3%
Захар до 14 %
Киселинност от 1,5% до 4%
Йод до 40%
Витамин С около 20 мг-40 мг
Други : Витамин Р, полифеноли, с преобладаване на катехин ( катехините са отговорни за по-бързия метаболизъм и отслабването ), Кумарин ( Кумаринът е бяло кристално вещество с аромат подобен на ванилията. Химичната му формула е C9H6O2.Използва се в състава на парфюми, а навремето и като ароматизатор на цигари и хранителни продукти ) " аз се чудя защо ми мирише на парфюм , а то от какво било smile . Съдържа също фолиева киселина ( Тя помага на клетките да се умножават. Необходима е за образуването на плацентата и за изграждането на костния мозък на ембриона.)

pepeДата: Вторник, 03.06.2014, 11:25 | Съобщение # 74
Москвич
И аз като един 50 годишен ембрион чакам таз година да възстановя малко костния мозък значи biggrin щото и Униката дава сигнали ,че ще има плод.

OrdonezДата: Вторник, 03.06.2014, 11:59 | Съобщение # 75
Лексус
Quote pepe ()
И аз като един 50 годишен ембрион чакам таз година да възстановя малко костния мозък значи biggrin щото и Униката дава сигнали ,че ще има плод.

хаха, а аз чакам най вече да видя плодовете на униката, толкова изчетох за тях, че имам чувството че съм ги ял. Колеги запомнете едно, след като цветът се опраши и върже плодчета, растението се нуждае от много влага , оросяване често на листната маса и подхранване. Това го знам от един грузинец, който бере по 6 тона всяка година фейхоа и прави чудесно вино.
ПС: И както е казал Дриймъра ............."Те са известни със сухоустойчивостта си, но когато завържат плодове, поливайте обилно, защото комбинацията от горещини и недостатъчно вода ги кара да изронят плодове."

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Фейхоа — Feijoa (Всичко за растението, опрашване и зимна защита)
Страница 5 от 8«12345678»
Търси: