Райска ябълка Diospyros kaki - Page 2 - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 17:21
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 2 от 15«12341415»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Райска ябълка Diospyros kaki (Интересни Факти)
Райска ябълка Diospyros kaki
OrdonezДата: Четвъртък, 03.05.2012, 22:11 | Съобщение # 16
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline

105 дървета е включил в пилотния си проект Антон Шот от село Лайзелхем Сасбах. Единствен по рода си както казва Шот. Обмислял съм варианти да ги засадя на много места из цяла Германия , но мисля че само този микроклимат е подходящ, защото реални Каки се нуждае от много светлина и топлина за да узрее и даде качествен плод . Районът на Кайзерщуул http://www.kaiserstuhl.com/ е именно това което и трябва на Каки. Именно най високата средна годишна температура е точно тук.
От три години бере плодове и е заел ниша, която има нужда от инвестиции що се касае до този продукт. Необичайното че първите плодове зреят след като окапят листата на дървото и именно това привлича погледите на местните. " Хората са адски любопитни, " - казва Шот. Посадъчния материал си го е внесъл сам, след като дълги години е имал разсадник и се е двоумял кой точно екзотичен плод ще бъде удачно да отглежда е стигнал до заключението - Каки.
95% от местните не познават този плод, продължава Шот, често когато опитат неузрял плод
се стъписват, но след като им предложа напълно готов за консумация - ахват развълнувано от сладоста му.
За сега Шот не е получил държавни субсидии понеже този плод не е вписан в учатсващите, както и тъй наречения "индиански банан" (Пау Пау), вече е насадил три дръвчета от които скоро очаква плодове.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

Блокиран3Дата: Събота, 05.05.2012, 18:56 | Съобщение # 17
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
Моето едва сега се пробужда :

ПС: В дъното се вижда една от арониите ми.
Прикачвания: 3062156.jpg(115Kb)

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

pinokioДата: Неделя, 06.05.2012, 06:07 | Съобщение # 18
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 188
Ето я и моята арония.

Прикачвания: 8495769.jpg(103Kb) · 8152566.jpg(94Kb)

maniakДата: Понеделник, 14.05.2012, 20:26 | Съобщение # 19
Симсон
Съобщения: 52
chicholyubo, в Горни Лозен няма да замръзват дърветата заради липсата на инверсии, но ме съмнява да успее да узрее райска ябълка точно там? Тя изисква поне 180-200 дни вегетация и много слънчеви часове, а при теб и двата показателя са под средното ниво в България, а и средната температура е доста по-ниска около +9 градуса средна годишна температура, а в Сандански и Петрич е +14 градуса, Варна и Пловдив около 12.5. Пожелавам ти успех все пак cool
Ето как изглежда моята райска ябълка преди няколко дни smile

Съобщение редактирано от maniak - Понеделник, 14.05.2012, 20:32

Блокиран3Дата: Понеделник, 14.05.2012, 20:48 | Съобщение # 20
Москвич
Съобщения: 311
Quote (maniak)
chicholyubo, в Горни Лозен няма да замръзват дърветата заради липсата на инверсии, но ме съмнява да успее да узрее райска ябълка точно там? Тя изисква поне 180-200 дни вегетация и много слънчеви часове, а при теб и двата показателя са под средното ниво в България, а и средната температура е доста по-ниска около +9 градуса средна годишна температура, а в Сандански и Петрич е +14 градуса, Варна и Пловдив около 12.5. Пожелавам ти успех все пак

maniak, Направо уби всичко детско в мен crazy . Но пък аз съм на принципа да пробвам. Къде ги видя тези средни температури ? Иначе да знаеш че си прав за тях.

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

maniakДата: Понеделник, 14.05.2012, 23:48 | Съобщение # 21
Симсон
Ами има места където можеш да видиш средногодишни и средномесечни температури в БГ. За София тя е +9.9, но става дума за Младост 1 понеже там е станцията на БАН, където се правят измервания. При теб в Горни Лозен извън София и около 100 метра по-високо предполагам, че средногодишната ти темп. ще е 9 или малко над 9 градуса cool Иначе и аз да съм ще си насадя каквото може, нека да има екзотика пък да се надяваме при по-топли лета да има и плод. Просто вегетационният период на райската ябълка е дълъг, защото по-принцип расте на по-топли места от БГ и при нашите условия не и достига топлината и си удължава времето за да узрее плода. Все пак има и различни сортове, някой са по-ранни. Моята е сорт "Костата" дават я по-късен сорт, но уж е най-студоустойчив! През изминалата зима това дръвче беше завито с шума и найлон, а минималната темп. в двора бе –22.7 градуса, като още 3-4 дни темп. слизаше под -20 и стоеше така много часове! Аз и при мен се притеснявам дали ще успяват да узряват, понеже тук пък има големи разлики в температурите денем и нощем особено на село, където е дървото, но пък тук иначе има високи максимални температури и доста слънчеви часове, а и есентта също обикновенно си има доста слънце. И аз така пробвам, никой не съм чувал да има райска ябълка в моя край. :D

pinokioДата: Вторник, 15.05.2012, 05:00 | Съобщение # 22
Трабант
И да,и не,Маниак.Има още няколко условия за да даде плод.
Преди години видях във Враца райска ябълка отрупана цялата с плод.Не зная каква е била средногодишната температура там,но едва ли е била по висока от Горни Лозен.
Сега вече покрай хобито си разбрах,че за да даде плод едно дърво много зависи от това как е подрязвано.По принцип плодните дървета раждат на клони от втори порядък най малко./Основен ствол,първи клон и неговите разклонения са втори порядък/.Т.е.Колкото е по разклонено стеблото-толкова по голям шанс за плод.
Много зависи от това каква е кореновата система на дървото и при какви условия е презимувала.Дървото започва вегетацията си при изравняване на t на корените и короната.
Зависи от това кога,с какво и как е торено и на какво осветление е живяло.
Това са най важните условия от физиологията на растението.
Ерго:дърво отглеждано в саксия/контейнер/ при спазване на горното ще даде плод по рано от засаденото в земята.
biggrin

[b]Добавено
(15.05.2012, 04:00)
---------------------------------------------
РР:Ако искаш плод твоята ябълка през следващата година трябва да я подрежеш.
:D[/b]

maniakДата: Вторник, 15.05.2012, 12:05 | Съобщение # 23
Симсон
pinokio, съгласен съм с казаното не съм се занимавал с плодни дръвчета много много, ама специално за климата съм прав, а във Враца 101% средногодишната температура е с около 2 градуса по-висока от тази в Горни Лозен тоест около 11 градуса. Ето данни за средните температури за периода 1931-1970г. имайте предвид, че в днешно време има леко затопляне над тези средни стойности. http://www.stringmeteo.com/synop/bg_climate.php За Враца средногодишната е +11.1 и при мен в Разград е долу горе толкова. От това което съм чел за райска ябълка освен дълъг вегетационен период тоест стабилно задържане на температурата над 10 градуса е нужно и много слънце, което го има най-много по Черноморието, Санданско-Петричко и някой други микрорайони из БГ през летните месеци, но Софийско определено не е от местата с много слънчево греене даже напротив с по-малко от средното за БГ е.
Аз скоро я подрязвах понеже беше израснала миналото лято като топола и Ордонез ми обясни как да я режа. За този сорт пише, че прави такава издължена корона доколкото съм разбрал. :)

Съобщение редактирано от maniak - Вторник, 15.05.2012, 12:06

Блокиран1Дата: Вторник, 15.05.2012, 16:00 | Съобщение # 24
Младши Оратор
Съобщения: 98
моята райска шоколадка безславно замина , извадих я съвсем почерняла и явно измръзнала .......

Живея в настоящето ....и се радвам на възможностите , които ми предлага !!!!

maniakДата: Четвъртък, 17.05.2012, 21:00 | Съобщение # 25
Симсон
Извинявам се за спама, но по темата с климата ето какви бяха темп. днес в 18:00ч. Файла по-долу показва карта на БГ. Цял ден слънце печеше само по Черноморието, а на места се скъса да вали! Ясно се вижда, че високите западни полета - София, Драгоман, Кюстендил и т.н. са много по-студени от останалите градове. И тази голяма разлика е вече няколко дни. Тук днес по-рано беше 21-22 градуса, но после заваля и се разхлади, но сме далеч от тези темп. в Софийско например. happy В момента в Софийско температурите са от +6.7 градуса в Бояна до +8.6 градуса в Нови Искър. Естествено в последния темп. е най-висока заради най-малката надморска височина около 525м., а станцията в Бояна е на 750м., в Лозен е +7.3 градуса в момента, а при мен в Разград е +15.0 градуса и ръми слаб дъжд.Няма да се изненадам и да завали сняг тази нощ в Лозен, Бояна, Драгалевци и други по-високи райони край София! Надморската височина си казва думата при такива северозападни нахлувания. Извинявам се пак за спама, но не намерих тема къде да пиша cigar

Съобщение редактирано от maniak - Четвъртък, 17.05.2012, 21:54

OrdonezДата: Петък, 18.05.2012, 17:03 | Съобщение # 26
Лексус
Ето ви един перфектен сорт който вече има малки завръзи и спокойно може да узрее до късна есен, въпреки че доузряването може да се направи ръчно от стопанина тип лагеруване. Райската ябълка е като домата, зрее си спокойно при лагеруване, но имайте нещо много важно в предвид, няма по вкусен плод , узрял на дървото biggrin

maniakДата: Петък, 18.05.2012, 17:04 | Съобщение # 27
Симсон
Ордонез кажи какъв е сорта все пак? biggrin

pinokioДата: Петък, 18.05.2012, 17:10 | Съобщение # 28
Трабант
Ордонез,виждам написаното от теб,но никъде не виждам фото. sad

OrdonezДата: Петък, 18.05.2012, 17:14 | Съобщение # 29
Лексус
Quote (maniak)
Ордонез кажи какъв е сорта все пак? biggrin

Чоколате е 15 месечно бебе, Пинок вижда се снимката аз поне я виждам

chainsawmasterДата: Петък, 18.05.2012, 18:42 | Съобщение # 30
Симсон
Съобщения: 55
Не очаквайте чудеса....Дългосрочно (имам в предвид повече от 40-50 г) и успешно според мен субтропични култури в България може да се отглеждат само с адекватна агротехника, защита през зимата и що годе добър микро климат. Всичко друго е в сферата на мечтите поне за сега. Тази зима го доказа това напълно, щом в най-южните части и по морето има 95% измръзване по дървета над 30-40 годишна възраст, какво повече да говорим. Няма как да искаме от смокинята (без защита) да издържа колкото черницата например, или пък райската ябълка колкото обикновената, защото еволюцията им е стигнала до определени градуси и това не им е генетично заложено.То и в Гърция и Италия има на 50-60 години такава зима, но там измръзванията са минимални, а не фатални като при нас, така че за това тези култури там са били и ще бъдат перспективни в дългосрочен план.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Райска ябълка Diospyros kaki (Интересни Факти)
Страница 2 от 15«12341415»
Търси: