Маслини - Olive - Page 6 - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 23.07.2017, 07:38
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 6 от 13«12456781213»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Маслини - Olive (Маслини - отглеждани в България)
Маслини - Olive
basistaДата: Понеделник, 26.11.2012, 20:37 | Съобщение # 76
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 32
Статус: Offline
Благодаря! Питам конкретно кога се формират плодните пъпки, за цъфтежа ми е понятно че ще е през пролетта(април,май). И за да получа тези плодни пъпки, т.е. да стигнат до цъфтеж какви условия трябва да предоставя на дръвчето през зимата. smile

OrdonezДата: Понеделник, 26.11.2012, 23:22 | Съобщение # 77
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3803
Зависи от сорта колко е студоустойчив , ако ни дадеш жокер поне от кой район е или погледни темата със сортовете ще ти конкретизирам и отговора. В твоя случай обаче , стрелям напосоки и ти казвам , че при мен плододават при температури не по ниски от -10 - 12 С, при по ниски поне Арбекината не плододава. Оптималната е -7-8С и нямаш грижи с плододаването. Плодовете се появяват на младите едногодишни клонки.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

basistaДата: Вторник, 27.11.2012, 09:39 | Съобщение # 78
Симсон
Съобщения: 32
Разбрах! Наистина не зная какъв сорт е, когато я взех имаше 5,6 плодчета които бяха дребни, лилавеещи и с много дребни костилки. Ако товяа може да е жокер?!? Иначе засега е на балкона ама ако осезаемо застуди ще я прибера в прозореца-оранжерия, и ще се моля да няма окапване (сериозно) на листна маса. Бмалгодаря за отговора wink

Блокиран4Дата: Вторник, 27.11.2012, 11:39 | Съобщение # 79
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 74
При нас има разни маслини, които са взети от разни граждани през комунизма от някакви агрономи,
които са засадили няколко маслини в града да тестват климата. Та последната зима при нас стана
със сигурност около и под -10, но пак зависи от микроклимата при маслините. Според мен е било
около -12 градуса, но да не излъжа. Ето ти снимка от преди месец на две различни маслини biggrin
Едната е изложена на силен вятър, а другата е леко скътана, но и двете имат прилично плод,
като вземеш под внимание факта, че никой никога не ги е рязъл. В тоя ред на мисли да питам Жоро,
рязането е много важно за реколтата, или? biggrin

А да, за колегата, говоря за Ивайловград, че е нов и не ме знае.

Съобщение редактирано от zack - Вторник, 27.11.2012, 11:41

coachДата: Вторник, 27.11.2012, 12:58 | Съобщение # 80
Балканче
Съобщения: 5
благодаря и на basista за пожеланията, дано моята маслина се окаже здрава и упорита като твоята wink иначе, да споделя, че последвах съвета на Ordonez и я потопих в съд с вода. странното е, че не излязоха никакви балончета. дори я оставих няколко минути и я наблюдавах, но нищо. все си мисля, обаче, че ако е била силно засушена би трябвало да си е поела необходимото й количество вода.. освен това, макар че съм отстранил повечето листа, които си падат от само себе си, дори и вече оголените клонки не се чупят, а се огъват, което би трябвало да е добър знак, нали така..

пс: ивайловград изглежда е точното място за развитието и живота на една маслина biggrin аз смятам да пробвам да засадя моята след година-две, като се поокопити, край морето. нали се твърди, че там, в непосредствена близост до брега, е едно от др подходящи места по нашите ширини..

Съобщение редактирано от coach - Вторник, 27.11.2012, 13:03

djordiДата: Четвъртък, 20.12.2012, 23:14 | Съобщение # 81
Балканче
Съобщения: 3
ето и моята Olea europaea тази година я закупих мисля на пролет да я насаждам на село до София на 10 км северно , за сега е добре има измръзнали само на 3-4 клонки и то последните покарали листа, чудя се дали да я прибера за януари и февруари на другата тераса тя поне е остъклена
Прикачвания: 0740023.jpg(73Kb) · 3279898.jpg(74Kb) · 9143688.jpg(63Kb)

Съобщение редактирано от djordi - Четвъртък, 20.12.2012, 23:43

pinokioДата: Петък, 21.12.2012, 05:14 | Съобщение # 82
Трабант
Съобщения: 188
djordi, здравей и добре дошъл!
Кратко и ясно:2-3 годишна маслинка.Прибирай.Дръж на t до 7 градуса.Не по ниска от -10 гр.
biggrin

OrdonezДата: Петък, 21.12.2012, 16:57 | Съобщение # 83
Лексус
Пинокио е прав, отделно че растението е в контейнер, не е нужно да се стресира чак толкова, карай я в остъклената тераса.

diqnlubenovДата: Неделя, 06.01.2013, 19:48 | Съобщение # 84
Симсон
Съобщения: 83
Ордонез днеска ходих да видя маслините които са в саксии и са сложени в една стая която не се отоплява .Забелязах че част от листата на арбекината са окапали и са зелени .Също така и севиланото е така но по малка степен .От какво се дължи това ?

OrdonezДата: Неделя, 06.01.2013, 20:08 | Съобщение # 85
Лексус
Ти по принцип би трябвало да знаеш по добре, ако листата са стари , то им си е време да капят, не е нужно да пожълтяват, ако си ги засушил прекалено много, също, ако няма проветрение и е влажно също капят листата. Маслините ми са в неотоплявана оранжерия, поливани са само два пъти за последните два месеца и са в перфектно състояние. Ако капят здраво означава неблагоприятни условия, нищо друго, тези които са в двора ми арбекина, пикуал и Халкидики са в чудесна кондиция , не са си и мечтали за такава зима.
ПС: Колкото повече трепериш над една маслина толкова повече и вредиш, растенията които са в теб са от стара партида и са идеално калени , а и не забравяй че вечни листа няма . Незнам как са гледани през тази година за да си направя извода, но при мен листопада започва някъде около март месец, говоря за оранжерийните. Отдулу всичко става в листа

Блокиран4Дата: Четвъртък, 10.01.2013, 11:52 | Съобщение # 86
Симсон
Жоро, има ли някакъв начин, да се познае коя маслина каква е wacko Мога да снимам по-коравите и стари
ивайловградски маслини, дето имаха плод тая година, че ми е интересно какъв сорт са biggrin
По плода ли се познават най-лесно wacko Супер голям фен съм на маслините и за красота и за мезе biggrin
ама грам не ги разпознавам dry

OrdonezДата: Четвъртък, 10.01.2013, 12:38 | Съобщение # 87
Лексус
снимай ми само плодовете и 100% ще ти кажа какъв сорт са приятелю

Блокиран4Дата: Петък, 11.01.2013, 01:01 | Съобщение # 88
Симсон
Ето я и втората маслина от Жоро biggrin И двете са за първа година в земята, да видим как ще им се отрази зимата biggrin
Засега май никак не им се отразява, т.е. нищо им няма, но до март месец има още време dry

https://maps.google.com/maps?sa....19&z=19

Съобщение редактирано от zack - Петък, 11.01.2013, 01:27

OrdonezДата: Сряда, 16.01.2013, 00:30 | Съобщение # 89
Лексус
Днес ми пуснаха на ЛС един пост на един колега ...той гласи следното...
...Вече сме изпитали над 120 сорта маслини от цял свят, за последните 16 години. Всеки сорт влиза в опитното поле с гръмко име и големи претенции, а всички излизат с пореден номер, който показва пригодността им към отглеждане при нашите условия.
За да е ясно, нека да го кажа така: ако даваме информация за сортовете, това означава да "спестим" на нашата конкуренция тези 16 години. А на този етап мисля, че предпочитам те да си садят Арбекина или Пикуал, вместо да им дам на готово резултата от дългогодишните ми опити. Затова тази информация я знам само аз и никой друг....
Отговор...
Разбира се пак се намеква нещо по наш адрес и сега използвам момента за реплика....
Първо колега , преувеличаваш доста с бройката от 120 сорта, никога не си разполагал с такова разнообразие наведнъж, защото тестове се правят при еднакви условия и еднаква възраст на растенията по едно и също време .... така че бълваш (бабини деветини). Поради тази причина махни нулата зад цифрата.
Второ... като показваш добри тестове защо защитаваш маслините си с найлони и прочие и как така още януари 2012 имаше една голяма измръзнала до кокъл, на сантиметри от оранжерията, добра студоустийчивост няма що ?
Трето, знаем много добре какъв е сорта ти, бъди сигурен, добре че има лаици да ти вярват. Показват добри резултати като студоустойчивост но никога този сорт няма да върже в БГ условия без защита за разлика от Арбекината, подчертавам Арбекина , а не Пикуал.
И на последно место, виждам че разбираш повече от твоите колеги Италианците , испанците , гърците и чилийците, понеже тестове в продължение на десетки години са правени от тях и топлата вода е вече открита, така че не нужно да се вживяваш в Серафимов 2 например.
ПС: Добре ще е да се спрат нападките относно темата, както и ние спряхме да се занимаваме с вас. Нека потребителя да прецени, кой сорт колко струва, така както света призна 3-4 сорта за най студоустойчиви и всички знаем кой е фаворита.
Отдавна холандците предлагат посадъчен материал на също така селектирани сортове, които забележи плододават.

OrdonezДата: Сряда, 16.01.2013, 00:35 | Съобщение # 90
Лексус
Зак, сега като гледам снимката на маслината забелязвам че е добре да я пензираш, но ти си решаваш кога , как и дали въобще, просто лично мнение. cool

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Маслини - Olive (Маслини - отглеждани в България)
Страница 6 от 13«12456781213»
Търси: