Маслини - Olive - Page 7 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:45
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 7 от 13«12567891213»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Маслини - Olive (Маслини - отглеждани в България)
Маслини - Olive
OrdonezДата: Петък, 18.01.2013, 12:45 | Съобщение # 91
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Относно студоустойчивостта на сортовете , важно да се знае, че един от студоустойчивите сортове гръцка маслина е Коронейки, от понеделник 21.01.2012 година ще имаме растения от този сорт в 3 литрови контейнери на промоционална цена от 7 лв , като промоцията ще важи до края на месеца. Студоустойчивостта на сорта е близка до тази на Арбекината, но за разлика от нея , влиза в плододаване година след Арбекината . Има и друга особеност която е важно да се знае. При температура под -12С Коронейки не плододава седващата година , което пък за Арбекината не важи, при нея е с два до три градуса по ниска или около -15С. Листата на сорта не са така лъскави и наситено зелени, до някъде сивеят , но пък са малко по едри. Характеризира се с добър темп на разтеж. Лично аз имам за собствени нужди няколко Коронейки, които при обилни валежи по време на цъфтежа доведоха до тотален срив на реколтата, която се сведе до едва няколко плода на дърво. За този сорт съм писал в темата за сортовете маслини в нашия форум, можете да видите снимков материал и неговоте синоними по света. Определено си струва да се отглежда поради по едрите си плодове, предполагам в доста микрорайони особено в Черноморието ще вирее, както и се среща на много места по границата , включая и Ивайловград.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Неделя, 20.01.2013, 10:07 | Съобщение # 92
Лексус
Здравейте в момента нямам принтер и нямам възможност да ви сканирам таблицата със студоустойчивостта на маслините, но ще ви разкажа накратко , а таблицата ще я снимам утре (понеделник). Та накратко...
1.Галатсаники - най студоустойчивия сорт в световен мащаб според професор Ургандзидис - тесен специалист по маслините издал няколко учебника, помагала и справочници за Вузове.
Следваща група студоустойчиви маслини с еднаква толерантност към студа
1. Арбекина
2. Марониас
3. Каридолиа
4. Левколиа - Сер
5. Допия Пиреас
6. Халкидикис

Следваща група която може да вирее в България (южните части но със защита), задължителна.

1. Коронейки
2. Каламон
3. Амфисис
4. Пикуал
5. Таситики
6. Манаки
ПС: Ще ви разкажа когато имам време повече за срещата ми с професора и за предоставения посадъчен материал на Галатсаники, Халкидикис, Мегарон, Таситики, Манаки, Коронейки, Каламон, Амфисис.

Моля когато публикувате информация в други сайтове , спестете тази : smile
сорт - Таситики

Прикачвания: 6233469.jpg(225Kb)

diqnlubenovДата: Неделя, 20.01.2013, 14:18 | Съобщение # 93
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 83
Ордонез моите адмирации за това което вършиш. Продължаваш да внасяш и да изпитваш различни видове маслини и да правиш обстоен анализ за издръжливостта им на нашия климат.Вярвам че в скоро време тези нови сортове маслини ще навлязат в България и ще се наложат като всеизвестната арбекина .

OrdonezДата: Вторник, 22.01.2013, 17:01 | Съобщение # 94
Лексус
Както на всички ни е известно, Гърция, Италия и Испания са най големите световни производители на зехтин и въобще маслини за консумация. Там разбира се се намират и центрове за подобряване на сортовете, правят се изследвания на добив, болести, създават се препарати за борба с тях, както и чисто научни изследвания върху - студоустойчивост, родовитост и така нататъка. Доста се спекулира в нет пространството особено в България с какви ли не теории и изказвания, които са не само смешни , ами и недопустими. Разбира се винаги се намират "сляпо вярващи" на тези писания. За да сложим един път за винаги точка по темата, направих всичко възможно , за да се добера до базата данни на професор Урбандзидис , виден маслиновъд, производител, селекционер и преподавател в ААУ Атина. Не на последно место и притежател на една от най големите маслинови насаждения в Пелопонес, които притежават сертификат за 100% - ов Био Зехтин.
На въпроса ми кой сорт е най студоустойчив , то ми отговори, Левколия Серес и Петроелиа, тези два сорта, като веднага след тях нареди всички които виждате в таблицта с номер за студоустойчивост 3. След разговор около 30 минути се съгласи да ми сканира тази таблица , която предоставям на вас, като ми обясни кое какво означава и представете си смайването, когато прочетох - Галатсаники с число 4 - ри за студоустойчивост. Веднага се афектирах и го попитах.... " г-н Урбандзидис, но тук във вашата таблица имате сорт на който сте дал четворка по студоустойчивост ???? Защо нищо не споменахте за него ...?
Човека махна с ръка и ми каза... не ти трябва.... - Но защо??? Точно това ми трябва ...(попитах аз)
- Защото (ми отговори той), този сорт наистина е най студоустойчив но плододава изключително малко, не е рентабилен и вече не го засаждаме никъде. Имаме разбира се посадъчен материал в много малки количества от него, просто поддържаме търсенето а то е на практика нулево.
Попитах колко плододава, а човека ми се изсмя и каза, колкото да си направиш 3 буркана -хаха.
Както и да е, стигнахме двамата до извода, щом Арбекината, Халкидики и Петроелиа расте в родопската яка и плододава с минимални жертви без защита, то Галатсаники просто ще се чувства у дома си, но за съжаление плодове - в много нищожни количетсва, до колкото разбрах в пъти по малко от по горе изброените сортове. Разбира се ние няма да правим плантации, поне не на този етап, но нищо се незнае. Та толкова по темата. И едно малко пояснение. Маслините се познават сортовете по листата и по костилките, ако някой има затруднения за определянето на някакъв сорт , може да ми изпрати клонка с листа и ще му бъде отговорено в кратък срок. Това е от мен по темата приятели.
ПС: Ако някой, нещо не разбира от таблицата, моля да задава въпроси в темата. Успех.

Прикачвания: 0882448.jpg(83Kb)

diqnlubenovДата: Вторник, 22.01.2013, 17:54 | Съобщение # 95
Симсон
Ордонез таблицата е много полезна . Само ако може да обясниш какво означават редовете под таблицата .

Блокиран3Дата: Вторник, 22.01.2013, 18:10 | Съобщение # 96
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
Quote (Ordonez)
ПС: Ако някой, нещо не разбира от таблицата, моля да задава въпроси в темата. Успех.

Що не я преведеш цялата и да я сложиш да е нагледно ?

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

OrdonezДата: Вторник, 22.01.2013, 18:14 | Съобщение # 97
Лексус
Разбира се обяснявам...
в първата мини табличка , където виждате цифрите ..

4 - висока студостойчивост
3 - средна студоустойчивост
2 - ниска студоустойчивост

На втората табличка виждате буквите, алфа , вита и гама..
А - супер качество на зехтина
В - средно качество на зехтина
Г - ниско качество на зехтина

В последната табличка са съотношенията добив, качество на зехтин, студоустойчивост (коефициент), като 5 е най високия и е даден единствено на сорта Коронейки. Този коефициент , нас специално не ни интересува, той е за крупните земеделски производители smile

Първите два сорта ще ги вкарам в магазина до две седмици, принципно имаме от тях , но на този етап не продаваме понеже разполагам само с няколко дръвчета, които смятам да садя в една градина. Да се надявам че до двайсетина дни ще разполагам с достатъчно количества и от тях за да ги включа в магазина.

OrdonezДата: Вторник, 22.01.2013, 18:22 | Съобщение # 98
Лексус
Quote (chicholyubo)
Що не я преведеш цялата и да я сложиш да е нагледно ?

Добра идея Любо, обмислях го като вариант и може би ще го направя в най скоро време.
Забележете, Каламона и Амфисис едни от най вкусните маслини , дават най некачествен зехтин smile

diqnlubenovДата: Вторник, 22.01.2013, 18:39 | Съобщение # 99
Симсон
Ордонез трябва да се пробва този сорт Галатсаники дори и да плододава малко пак е добре ,щом е най издръжлив на студ от всички други .

Съобщение редактирано от diqnlubenov - Вторник, 22.01.2013, 18:40

OrdonezДата: Събота, 26.01.2013, 15:14 | Съобщение # 100
Лексус
Така , публикувам таблица , която се опитах да преведа от любезно предоставената ми от колегата грък, тук засягаме само чуждите сортове, после ще кача и таблица на гръцките, ако нещо не ви е ясно питайте.

Бележка:
Там където пише размер на плод - цифра 1 е най дребен, а цифра 4 най едър
Следващата колонка "предназначение"
- Лади - зехтин
- ΒΡΩΣΙΜΗ - за консумация
- диплис хрисеос - и за консумация и за зехтин (за двете неща се използва)

Ръст на дървото
- метриа - среден
- хамили - ниско
- псили - високо
Така можете да си изберате сорт в зависимост от предпочитанията ви.

При продуктивността - най високата цифра е най бродуктивен сорт.
Най накрая цифрата три означава, най студоустойчив сорт , колкото по малка цифра толкова по слабоустойчив на замръз.
ПС : Това е таблица за сортове които не са гръцки, в следващия пост ще сложа таблица за гръцките сортове.

OrdonezДата: Събота, 26.01.2013, 15:38 | Съобщение # 101
Лексус
Таблици с гръцките сортове, публикувам ги за да се спре като по горе бях писал със спекулата и спора относно това кои сортове издържат, кога и колко плододават и така нататъка. Таблиците са съставени въз основа на изследвания повече от половин век, при еднакви условия .

OrdonezДата: Събота, 26.01.2013, 15:53 | Съобщение # 102
Лексус
Добре е да се наблегне на следните сортове

1. Агуроманако - средна едрина, използва се само за зехтин - високо растящо дръвче
2. Арванитолия Серон - много едра, за консумация - ниско растяща
3. Василикада - много едра, ниско растяща, за консумация
4. Галатсаники, едра, средно растящо дърво, използва се и за зехтин и за консумация
5. Каридолия Халкидикис, супер едра мамут, средноб растяща, за консумация
6. Лефколия Серон - едра, зехтин, средно растящо дърво
7. Мегарон - едра , за консумация и зехтин, силно растяща (вкусен сорт)
8 .Хондролия Халкидикис - едра, за зехтин и консумация, (натурални маслини в саламаура)
9. Коронейки Критика - средни, за зехтин, средно растящи (на Крит правят чудесни преди да узреят в саламура с лимон, узомезедес)

От тъй наречените чужди (не гръцки сортове) аз избирам

Аебекина и Асколана, както и Франтойо, заради идеалната структура за оформяне на топиари коронки.

diqnlubenovДата: Събота, 26.01.2013, 15:59 | Съобщение # 103
Симсон
Ордонез ще вкарваш ли от тези сортове маслини които си писал в последния пост?

OrdonezДата: Събота, 26.01.2013, 16:09 | Съобщение # 104
Лексус
Разбира се, даже вече вкарахме някои от тях, така сега ви пускам таблица относно зреенето на сортовете.
Следете темите, скоро ще направя клип , как да подрежем малки и големи маслинови дървета. Единия от клиповете ще е на контейнерно дръвче на 2 годинки, другия ще е на 3 годишно дръвче, така и на десет годишно дръвче.

Зреене на чужди сортове (не гръцки)

Снимка на плододаващ посадъчен материал

OrdonezДата: Събота, 26.01.2013, 16:45 | Съобщение # 105
Лексус
Тест на Хондролия

Натежала и полегнала от снега

Вече изправена и подпряна с колче

Маслината я засадих тестово през октомври 2012 година, не е цъфтяла до сега, ако тази година цъфне, при тази крехка възраст, определено ще се сади и този сорт.
ПС: Деляне, важно е да се знае, че мен ме интересува освен студоустойчивостта , така и качеството на плода. Така че не се съобразявай много, много с моите предпочитания, всеки има право да избира за себе си cool

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Маслини - Olive (Маслини - отглеждани в България)
Страница 7 от 13«12567891213»
Търси: