КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА - Page 16 - Форум Екзотик Плантс България
Сряда, 07.12.2016, 11:34
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 16 от 22«1214151617182122»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА (Как да се грижим първите четири години)
КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА
адрианДата: Сряда, 03.06.2015, 00:49 | Съобщение # 226
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 16
Статус: Offline
Еми чак странни аномалии shock , ние сме им свикнали.Като цяло лятото при нас е доста късо , ето например в събота(30 май) сутринта беше доста студено , в двора като станах към (6:30) и какво да видя то почти паднала слана surprised , добре че се разминахме на косъм - доматите насадени и цъфнали , крастевиците , гроздето и те почти цъфнали , пипера и той насаден.....Термометъра показваше 0 градуса , а като излязох от двора на около 30-40 метра съм си паркирал колата какво да видя - стъклата замръзнали и термометъра показва -2.5 градуса wacko А преди няколко години се случи и в края на май да вали и сняг wacko

wrongdreamerДата: Сряда, 03.06.2015, 11:19 | Съобщение # 227
Лада
Съобщения: 889
адриан, мести се приятелю. С твоя мерак, ще видиш много зор и много растения ще погребеш.
Днес е 3 Юни и в 11ч. не се диша от жега, а към 14ч ще стане 30'С.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

адрианДата: Сряда, 03.06.2015, 12:09 | Съобщение # 228
Симсон
И при нас е много топло през деня, след обяда достига до 30 градуса , но през нощта температурите падат до около 5 градуса. Че няма да се преместя това е ясно , но ще садя неща който виреят при мен.Почти всичко което съм засадил се справя доста добре с климата , кивито явно няма да е от тези неща.Това киви което съм засадил е actinidia deliciosa "bruno" , ако се справи , справи , ако ли не го махам и няма да се занимавам с кивита bash

ivobogДата: Сряда, 03.06.2015, 13:13 | Съобщение # 229
Симсон
Съобщения: 72
адриан, Аз съм с подобни условия и след няколко опита да отглеждам кивита, дадох им последен шанс с arguta issai. Миналата пролет засадих двечки, реших че няма да се занимавам със завиване, щото се бях отказал вече. Те пък освен че изкараха над 2 метра миналото лято, тази година са с много цвят, чакам да цъфнат и да пробвам ако вържат. Нямам големи вкусови очаквания, но пък засега изглеждат добре, независимо от ниските зимни температури.

адрианДата: Сряда, 03.06.2015, 14:16 | Съобщение # 230
Симсон
ivobog Мерси за информацията! Може и аз да засадя някоя аргута и да пробвам. Може някоя самоопрашваща - arguta 'Kokuwa' , arguta issai или arguta Weiki която е двудомна и я дават доста студоустойчива.

wrongdreamerДата: Сряда, 03.06.2015, 15:14 | Съобщение # 231
Лада
Всъщност най студоустойчиви са Коломикта, но всички Аргути ще оцелеят. Пробвайте с по ранозреещите за да имат повече време.
Това за местенето беше само акт на съчувствие. При мен проблема е жегата и сушата. Също като вас имам загуби, но по други причини.
Поне по 80 - 100 лв на година. Половината са от мои грешки. Пуснах вода да поливам и маркуча се оказа в едни лешници. Водата в маркуча беше повече от вряла. Попарих 3 лешника. Е, ?
sob

адрианДата: Сряда, 03.06.2015, 16:01 | Съобщение # 232
Симсон
Благодаря за информацията! Коя аргута ще ми препоръчате да засадя , която ще зрее по-рано и ще устиска на студа?

OrdonezДата: Четвъртък, 04.06.2015, 00:06 | Съобщение # 233
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Колеги, утре е добре да си пръскате кивитата с Алиет, след дъждовете пак ги напръскайте, ако искате да имате здрави и бързо растящи растения. И това не го споделяйте наляво и надясно, че току виж , професора се изкаже, че той го е въвел.
Както и да е шегата на страна. От много време се каних да споделя това с вас, но не ми се щеше в ефир, но пък какво от това си казвам днес, защо не smile .
Но запомнете едно , не го смесвайте с абсолютно нищо друго, когато третирате кивитата. Активното му вещество е единствено по рода си и е откритон някъде из Европата и то не отдавна и е стимулатор на естествения имунитет. Препарата е системен, това трябва да се знае, а резултатите, ще ги коментираме след месец два smile . Успех ви желая.

ПС: споделете тестове от третирани растения и не третирани, какви впечатления ви правят, защото ще ви направят и то доста. Аз го ползвам от доста време и не смятам , че аз съм го измислил това третиране, въпреки, че просто експериментирах smile , възможно е някъде по света да го правят , а ние да не знаем, ако ли не, понеже не съм чул и видял, то ето повод да се напием smile
Дозата забравих да ви кажа, 30 грама на 10 литра вода, успех още веднъж

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

peterstamovДата: Четвъртък, 04.06.2015, 23:20 | Съобщение # 234
Москвич
Група: Приятели
Съобщения: 248
Фунгицидът Алиет Флаш ли имаш предвид?

May the Force be with you

OrdonezДата: Петък, 05.06.2015, 00:46 | Съобщение # 235
Лексус
Quote peterstamov ()
Фунгицидът Алиет Флаш ли имаш предвид?

Да на байер - германия smile

wrongdreamerДата: Петък, 05.06.2015, 12:50 | Съобщение # 236
Лада
адриан, Май всичко зрее към края на Септември до 10 Октомври.
Исай цъфти по това време и е доста подходящ.

peterstamovДата: Петък, 05.06.2015, 17:36 | Съобщение # 237
Москвич
Група: Приятели
Съобщения: 248
Едно от кивитата ми нещо не върви и го ровнах цялото.... Пак в корените от тези бели и дебели една ларва.
Малките тънки коренчета ги нямаше. Стояха само дебелите корени.
Вкарах го наново в земята и го резнах на няколко пъпки с листа. Засенчих го също. Топло е вече но.......

"Природа, на едни взела на други дала!" good

Добавено (05.06.2015, 17:36)
---------------------------------------------
Георги, за фунгицида какви тестове си направил? Ако имаш някакви видими резултати дали не са от други препарати?

Малко превод от Гугъл, не точен!
Алуминиев Фосетил:
Фунгицид от 1977г.
Най-добре познат за борба с маната при лозята, но е бил регистриран за използване при повече от 100 култури - лозя, овощни (цитрусови, ананаси, авокадо, костилкови плодове и ябълки, круши), плодове, зеленчуци,
хмел, декоративни растения и трева....
Също при борбата с растителни патогенни Phycomycetes и Ascomycetes Phytophthora, Pythium, Plasmopara, Bremia SPP. в различни култури, използва се също така за контрол на някои растителни патогенни бактерии (например Erwinia , Xanthomonas ). Режимите на приложение са
много разнообразни, листно, корен, почва, потапяне, мазане на дървесината,инжекция и за третиране на семена.
Действа индиректно чрез стимулиране на естествените защитни механизми на растенията.

Ха и аз се учудих, че може да действа и на някой бактериални болести. Нали някъде по света имаха проблем с някаква PSA бактерия при жълтото киви!? Не знам обаче дали ако не е нужно да тровим растението!?

Срещнах мнения на някой ползватели, че алуминиевият фосетил вече не действа!

May the Force be with you

Съобщение редактирано от peterstamov - Петък, 05.06.2015, 17:44

MartiДата: Петък, 05.06.2015, 20:42 | Съобщение # 238
Трабант
Съобщения: 183
Здравейте на всички,бихте ли ми казали на какво се дължи това че кивито ми клюмна,какво да правя. !? Благодаря ви предварително.

Прикачвания: 1207778.jpg(1507Kb) · 2273988.jpg(1595Kb) · 0389353.jpg(1624Kb)

OrdonezДата: Петък, 05.06.2015, 21:44 | Съобщение # 239
Лексус
peterstamov, виждам, че сам си отговорил на въпроса си с ето това .... "някъде по света имаха проблем с някаква PSA бактерия при жълтото киви!?..", именно, напоследък всички сортове жълти кивита вече се присаждат върху семенаци на хейуърд, именно заради податливостта на тази бактерия, която ако теб не те засяга , при наличието на 4-5 растения, то нас разсадниците със стотици бройки и земеделските производители, задължително трябва да го правим. Що се касае до "тестовете" , то не са само тестове, то си е цяла плеяда наблюдения в продължение на дълги години. Растения при еднакви условия третирани с Алиет, се развиват много по добре, усвояват хранителния запас , който им даваме на 100%, растежа се засилва, листата стават по едри , благодарение на здравата коренова система, за която , забележи ( алиет също има заслугата ). Имунната система , като цяло на растението е в пъти по добра, и не изключвайте фитофторното гниене при него, може да е частично и да не го забелязвате, но определено си личи по кората и по корените, така, че за не тренирано око не може да се гарантира, че ще го забележи, но определено не си тровим растенията, защото две третирания по време на вегетацията през месец юни е гаранция за качествен живот на растенията. Това съм го установил за малко повече от 7 години, от толкова го ползвам и наблюдавам .

OrdonezДата: Петък, 05.06.2015, 21:49 | Съобщение # 240
Лексус
Marti, върхът мек ли е, защото не ми се вижда да е такъв, посоката ли си е променил водача, какво, аз не виждам клюмване на листната маса ? Но може и да не виждам добре, за това кажи, дали върха е мек, защото листата на върха са свежи и не виждам, кое е клюмнало, освен посоката на водача. Отделно, дай му малко посока , смисъл, вземи и остави един растежен летораст, а другото отстрани. Я дай повече инфо за това клюмване.

Колеги, имаме вече сорта Белен smile , ще го качим утре вероятно в магазина :)

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА (Как да се грижим първите четири години)
Страница 16 от 22«1214151617182122»
Търси: