КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА - Page 17 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 16:37
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 17 от 22«1215161718192122»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА (Как да се грижим първите четири години)
КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА
MartiДата: Петък, 05.06.2015, 22:21 | Съобщение # 241
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 183
Статус: Offline
Здравей ,върхът не е мек ,както ти казах по тел.не съм го защитавал по какъвто и да е начин,почна да се развива и самите листенца на кивито което беше високо около 160 изсъхна поради не зная каква причина, просто изсъхна ,в следствие на което отдолу подкараха три на брой и се развиваха мн.добре, докато един ден не забелязах че самите листа са клюмнали.Утре ще кача снимки от по близък план за да видиш за какво ти говоря .

адрианДата: Събота, 06.06.2015, 00:03 | Съобщение # 242
Симсон
Съобщения: 16
wrongdreamer , Благодаря за информацията , ще си взема една бройка иссаи и ще го засадя.По между другото мъжкото и женското от сорта Бруно който засадих преди седмица са порастнали с около 5 сантиметра. smile

Съобщение редактирано от адриан - Събота, 06.06.2015, 09:25

peterstamovДата: Неделя, 19.07.2015, 14:32 | Съобщение # 243
Москвич
Група: Приятели
Съобщения: 248
Дайте някаква идея какво да вкарам почвено......нещо като лавроцид?!!??

Оказа се ларва на обикновена зллатка. Две кивита ми умори. Даже едното го върнах в почвата, а днес, месец по-късно пак го вадя и пак има от тези ларви. Две бръмбърчета виждам вече в градината. Явно снасят яйца!

До тук съм полял с Актара останалото едно киви в градина в къщи. В другата ОГ полях за тест (защото не знам да не загине) с Кораген 20 СК. Пише че има лавроцидно действие????

May the Force be with you

Съобщение редактирано от peterstamov - Неделя, 19.07.2015, 14:33

wrongdreamerДата: Неделя, 19.07.2015, 19:36 | Съобщение # 244
Лада
Съобщения: 889
Петьо, чувал съм, че ларвите не понасят чесън. Също и рибено масло / ако това има смисъл за теб /.
Лесно е да пробваш - като откриеш ларва я пробвай. Ако работи счукай чесън и зарови наоколо.
Намерих и това : http://agropal-bg.com/product....ek.html
Абе сетих се нещо - ако попрекопаеш наоколо и после пуснеш кокошките......
Като се замисля, ако чесъна не ги прогони, поне ще те пази от "уроки".

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Понеделник, 20.07.2015, 22:45

pepeДата: Понеделник, 20.07.2015, 12:21 | Съобщение # 245
Москвич
Съобщения: 349
Какавидите на златките се хранят с гниеща материя и не са унищожили те .Кивитата сигурно са преполивани или корените са започнали да гният от дъждовете и така се намесват чистачите.....Първо прекрати гниенето.

poj160arДата: Понеделник, 20.07.2015, 19:12 | Съобщение # 246
Лексус
Съобщения: 2107
Наистина pepe е прав. Ларвите на този бръмбар обитават и се хранят в местата, където има гниещи процеси, защото се затоплят там, а и намират в изобилие необходимите им хранителни вещества. Този вид бръмбар и аз го имам в двора за съжаление (то къде ли го няма в БГ). Знам, че е пакостник по цветоносите, защото ги съсипва, но пък ларвите имат същата роля като червеите и подобряват качествата на почвата. cool
Така, че Петьо търси причината в преполиване и в последствие загниване, предполагам. Извади внимателно и огледай добре кореновата система и помириши корените. По принцип където има такива ларви има и наоколо къртици, така че може и неканени гости да имаш. Тези ларви са им любимото мезе на къртовете! angry

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Понеделник, 20.07.2015, 19:14

peterstamovДата: Четвъртък, 23.07.2015, 17:46 | Съобщение # 247
Москвич
Сега не мога да открия къде съм го чел но си пишеше че се храни и с младите коренчета. Не гледайте кво пише в тази статия там. Пък и го виждам пред мен в ръцете си!
@wrongdreamer благодаря за идеите!

Кивитата ми са може би най-сухите в България!!!!!!!!!

Примерно - Майски бръмбар и Обикновенна златка. Нападат цветовете, а ларвите корените. Сериозни неприятели.

Сега, кой кво пише по нета не знам, но аз го виждам в ръцете си!!! Уикипедия - свободната енциклопедия!

The larvae feed on plant roots

Cetonia aurata The larvae feed on plant roots

Съобщение редактирано от peterstamov - Четвъртък, 23.07.2015, 18:09

OrdonezДата: Четвъртък, 23.07.2015, 19:43 | Съобщение # 248
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Аз съм си патил много от ларви на майския бръмбар, ама много

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

pepeДата: Петък, 24.07.2015, 10:39 | Съобщение # 249
Москвич
Хм аз бих пробвал с 5 % син камък в пръстта около корена да напръскам повърхността с пръскачка и да ги убия но това съм го чел не съм го пробвал.Бе тогава ги поливай кивитата важното е по някакъв начин да им развалиш рахата на тез гадини.

wrongdreamerДата: Петък, 24.07.2015, 14:30 | Съобщение # 250
Лада
pepe, Защо ти е разтвор. Ако посипеш малко около корена и полееш - voila.
Има и по добро. Да посипеш гасена вар. Хем ще вкиселиш малко почвата, хем по бавно се адсорбира от медния сулфат.
Аз винаги когато садя семена, ги накисвам за 4 - 4 часа в силен разтвор на син камък, оставям ги да изсъхнат на сянка и после ги засаждам.
Нищо не ги напада. Дори съм пробвал със сусам, а знаете какво мислят мравките за сусама. Няма празно.
То това е за друга тема. Аз ще напиша нещо, защото вече 15 -20 години работя по въпросите с биопрепарати и правя много опити. Повечето са успешни и сиги ползвам регулярно.
Абе ще ви кажа една моя рецепта против : ларви, чврвн и червен акар, гъсеници, листни въшки, дори полски мишки гони.
1 с.л. тютюн от фасове се държи 2 дни на слънце в 2 л вода. Прецеждаш, добавяш 1 ч.л. "веро", клатиш от ляво на дясно. отрязваш си най горното копче на палтото, произнасяш люто заклинание за това къде да отидат неприятелите и пръскаш. В случая с мишките - поливаш.
Мре се от това. Някои от стъпките можете да пренебрегнете и все пак ще работи.
barbarian evil

poj160arДата: Петък, 24.07.2015, 16:57 | Съобщение # 251
Лексус
Съобщения: 2107
Да, това е страхотна био рецепта, Митаче. Аз слагам около корените син камък на прах когато садя в земята и никога до сега не съм имал проблеми с корените. smile

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

peterstamovДата: Петък, 24.07.2015, 22:04 | Съобщение # 252
Москвич
Синия камък, т.е. медта Cu има ли инсектицидни свойства? Май не!?

OrdonezДата: Събота, 25.07.2015, 08:56 | Съобщение # 253
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
peterstamov, не знам какви свойства има синия камък, обаче преди една година казах на майка ми да тури едно кило зелен камък около една огромна Фейхоа ( 4 метра ) в двора ми , а тя вместо зелен турила син и поляла и точно след два дни вече нямах Фейхоа .

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

wrongdreamerДата: Събота, 25.07.2015, 09:28 | Съобщение # 254
Лада
Петьо, синия камък покрива семката и нищо не яде от нея, а и я пази от гъбните. В случая с Ordonez, почвата се е променила рязко и е отнела и възможността да получи желязо, та за това се е споминало. Синия камък гони всичко живо без да го убива, но те гадинките живеят там където е храната им, а като ги прогониш, те практически умират. Всички, които живеят в гниеща среда живеят в среда с низко PH. Медния сулфат им увеличава шанса, а гасената вар го намалява като вдига PH. На времето лозарите от град Бордо са сътворили този "мехлем" / бордолез - от Бордо /
който се ползва от векове. Та исках да кажа, че да поръсиш не е все същото като да третираш, но няма да навреди. Нали знаеш че при кореново гниене се изважда растението, изтръскват се корените / ако е младо де / и се третират с анестизол или син камък /концентрат до тъмно синьо / за да убиеш бактерията. Това също е решение.
Просто пробвай различни техники.

pepeДата: Понеделник, 27.07.2015, 12:10 | Съобщение # 255
Москвич
Еееее не много ми хареса това с копчето отивам да режа копчето на съседа щото има листни и секакви въшки хванах го в лозето ми ..... да оглежда ...

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА (Как да се грижим първите четири години)
Страница 17 от 22«1215161718192122»
Търси: