КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА - Page 8 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 16:38
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 8 от 22«126789102122»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА (Как да се грижим първите четири години)
КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА
DikamДата: Четвъртък, 30.05.2013, 14:06 | Съобщение # 106
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 64
Статус: Offline
poj160ar,мерси,и аз така мислех.

Ordonez,днес или утре най-късно ще бъде засадено.

Съобщение редактирано от Dikam - Четвъртък, 30.05.2013, 14:13

poj160arДата: Четвъртък, 30.05.2013, 21:50 | Съобщение # 107
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Dikam, ok и да, много е прав Гого, сади скорострелно да видиш после как ще хвръкне.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

OrdonezДата: Сряда, 26.06.2013, 15:23 | Съобщение # 108
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Плодовете на Хейуърд тази година определено са по малко на брой , но за сметка на това се развиват добре, за сега не съм торил ,но смятам тези дни да го направя с органична тор.

Прикачвания: 7375767.jpg(191Kb)

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

poj160arДата: Сряда, 26.06.2013, 20:42 | Съобщение # 109
Лексус
Ordonez, браво гога, чудесни плодчета. Малко, но за сметка на това ще са по-качествени и повече ще се надоят от майчиното растение.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

OrdonezДата: Сряда, 26.06.2013, 21:04 | Съобщение # 110
Лексус
Миналата година бяха 108 броя, тази година са точно на половина, но определено качеството ще е по добро.

OrdonezДата: Четвъртък, 29.08.2013, 14:47 | Съобщение # 111
Лексус
Най едрия сорт киви TSECHELIDIS
Сортът е създаден с метод, използван от изследователите изключително за създаването на нови сортове . Използвани са семена от сорт Haywar
Very lively and fruitful plant (approximately double yield per acre compared to the Hayward variety).
Large cylindrical fruit, mean weight: 170-180 gr.
No atrophic or flat fruit (needs virtually no thinning).
Uses a limited number of pollinators (70% self-pollination, Hayward 2%).
Impressive fruit uniformity.
More than double vitamin C content compared to the Hayward variety (mg/100gr.v.b).
More antioxidants compared to the Hayward variety (approximately 60%).
More sugars.
Particularly pleasant taste and unique aroma. .
Highly preservable.
Новото растение носи плодове за първи път през 1994 година. Характеристиките на плодовете му са толкова впечатляващи, че те веднага предизвикват интерес за по-нататъшно проучване и проследяване на гена.

Наблюденията траят над десет години и резултата е , че гена не се разпада. Характеристиките му са исключително стабилни за разлика от Хейуърд, който често мутира и плодовете му нерядко са с некаествена формировка.

През 2003 година се внася заявление в Службата на ЕС за сортовете растения, която е базирана във Франция и покрива юрисдикцията на ЕС по отношение на разглеждането на характеристиките и растителни сортове, както и правата за нови разновидности на инициативни изобретатели. .

Успоредно с горното, генетичната идентичност на новия сорт бе определена от катедрата по агрономство в университета във Волос (Тесалия), използвайки молекулярен ДНК анализ, въз основа на PCR-метод (полимеразна верижна реакция) чрез микросателитна или SSR анализ (Simple Sequence ), който се счита за най-надежден метод за ДНК анализ що се касае до киви растенията. Резултатите от молекулярен анализ доказа безспорни разлики между двата генотипа (Tsechelidis и Hayward). Двата генотипа са различни, тъй като те представляват полиморфизъм в най-малко осем (8) алела..

Вече и в нашия онлайн магазин от 1 септември. Единствено от тук можете да закупите посадъчен материал от този сорт. Сорта се предлага само за вътрешен пазар в Гърция на строго контролирани производители.

Плодовете на сорта (сорт) "Tsechelidis" зреят около една седмица по-рано от Хейуърд и имат значително по високи добиви, имат по висока киселинност , но по ниска твърдост. Въпреки това хладилното им съхранение е 4 месеца. Процента на двойно, тройно и плаке киви е значително по нисък от този на Хейуърд, това оказва влияние на по големи печалби при мащабно производство.
"Tsechelidis" се оказаха по-устойчиви на ниски температури от Хейуърд. Освен това, силно устойчив на гъбата Botrytis Cinerea

OrdonezДата: Четвъртък, 29.08.2013, 17:44 | Съобщение # 112
Лексус

peterstamovДата: Сряда, 02.10.2013, 18:08 | Съобщение # 113
Москвич
Съобщения: 248
Описаните методи за отглеждане на Киви, които намирам в нета включват отглеждането като лозе! Колове, 3-и реда тел между тях, растението вертикално на три етажа. Кои са минусите на този метод спрямо асмовидно отглеждане или пергола?

Въпросът ми се поражда като се чудя каква конструкция да направя, а отглеждането на ред ще е по-евтина - някой кол и малко тел!???
В гърция и Италия, кой метод използват. Гледам на изток като че ли всичко е на асми!?

May the Force be with you

Съобщение редактирано от peterstamov - Сряда, 02.10.2013, 18:25

lucky288Дата: Сряда, 02.10.2013, 20:20 | Съобщение # 114
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 175
Аз досега по нашия край съм виждала само на асми направени.

poj160arДата: Сряда, 02.10.2013, 22:18 | Съобщение # 115
Лексус
peterstamov, от видеото в този пост прецени сам. Но за любителско отглеждане мисля, че е по-добре да е на астма качено да се развива. По принцип кивито е бързоразтящо растение - няколко пъти по-бързо растящо в сравнение с гроздето, така че не мисля, че е подходящо да се отглежда като лозе, защото ще ти е необходима голяма териториална площ за отглеждане, което за мен не е рентабилно. Но ти сам си решаваш, колега!

My WebPage

Прикачвания: 4280795.jpg(118Kb) · 9346357.jpg(109Kb)

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 02.10.2013, 22:21

OrdonezДата: Четвъртък, 03.10.2013, 10:52 | Съобщение # 116
Лексус
В Гърция се използват два вида - пергола и асмовидно, при перголата качеството на плода е по ниско от асмовидното. При асмовидното имаш по добро засенчване на плода, важно за добрия външен вид на кивито. Темата е много дълга за плюсовете и минусите. Но ако трябва да се каже накратко, повече се отглежда на пергола и по малко асмовидно, заради по евтиния вариант.

peterstamovДата: Четвъртък, 10.10.2013, 14:44 | Съобщение # 117
Москвич
Семеначетата ми Actinidia Chinensis

Най - големия ми семенак.

Вкоренен резник Actinidia deliciosa hayward

Вкоренен резник мъжки от комшията.

Тъй като се оказва много интересна и чувствителна тема за вкореняването резници на Киви...... Съдя от това, че има хора с кивита в двора от 15 години и се мъчат да вкоренят пръчки но без резултат. Към този момент не знам дали да пиша нещо по въпроса по ред причини..... В следващия си пост ще отворя вратата а който има интерес сам трябва да мине през нея!

Допълнение: Този мъжкия горе направих експеримент със сварени клонки от върба и поливах с тази вода biggrin

Добавено (10.10.2013, 14:44)
---------------------------------------------
Документите, които се опитвам да споделя са pdf-чета и немогат да се качват тук май, затова ги качвам в dox-а.
Вътре ще намерите:

Бързо размножаване на киви чрез резници подложени на повече часове светлина.
Инвитро размножаване.
Вкореняване на твърди резници при Аргута.
Книга за отглеждането на Киви.
Ефектът от IBA и датата на отрязване върху вкореняването на полу-твърди киви резници.
Ефектът на компост от лешникови черупки и друга органична и не органична среда при вкореняването на Киви.
Ефектът на микорбно заразяването и фосфорът върху растежа на дървени изрезки на Киви.

Чек да видим този линк ще проработи ли !? Ако се отваря цъкате на жълтата папка Grow Kiwi! Ще се появят pdf-четата, които може да свалите!

Или така!

Съобщение редактирано от peterstamov - Четвъртък, 10.10.2013, 14:53

OrdonezДата: Четвъртък, 10.10.2013, 17:38 | Съобщение # 118
Лексус
Уникален пост, за съжаление нямам време да се включа в темата , че буквално след 10 минути тръгвам за Гърция. Приветствам с двете си ръце такива постове. Имам и аз какво да кажа за вкореняването от резници, но това ще стане , след като се прибера, до тогава успех на всички.

peterstamovДата: Четвъртък, 10.10.2013, 18:53 | Съобщение # 119
Москвич
Тъй като се усъмних в успеваемостта на вкореняването с вода от върба решех да го изровя и направих клипче. Наблюдава се само едно коренче. В последствие ровнах и женското, което е третирано с IBA и резултата е много по-добър!

Съобщение редактирано от peterstamov - Четвъртък, 10.10.2013, 20:18

OrdonezДата: Понеделник, 21.10.2013, 23:21 | Съобщение # 120
Лексус
Много добри клипчета, браво Петьо.
ПС: Въпрос към Петьо : Кога са взимани резниците ??? Какъв е произхода или фирмата производител на вкоренителя, ако може линк. При какви условия са държани резниците и имало ли е допълнително отопление на корените ?
А сега ще кача снимка на аргута обикновенна самоопрашваща се ....

Вижда се размера, като вкусови качества е нула, като размер също. Пускам поста , понеже имам много запитвания за този вид, лично мое мнение е , който иска киви за консумация , да не се занимава с този сорт.
Прикачвания: 7518014.jpg(32Kb)

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » КИВИ - ЕКЗОТИКАТА И В НАШАТА ОВОЩНА ГРАДИНА (Как да се грижим първите четири години)
Страница 8 от 22«126789102122»
Търси: