Смокиня - Ficus Carica - Page 14 - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 04.12.2016, 17:21
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 14 от 34«1212131415163334»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Смокиня - Ficus Carica (Всичко за смокините)
Смокиня - Ficus Carica
poj160arДата: Четвъртък, 01.01.2015, 17:03 | Съобщение # 196
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Статус: Offline
Привет Risha, ако не е голяма можеш да я покриеш цялата с термоодеяло или пък я увий цялата в найлон и го превържи плътно чак до земята, като долния край го загърли с пръст или трици да държи топло. Само това можеш да направиш. Напролет ще е каквото оцелее ... cool

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

OrdonezДата: Четвъртък, 01.01.2015, 18:22 | Съобщение # 197
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Зависи от размера и възрастта на дървото, ако имаше и някакво термо одеало като на Мартин , бих дал прогноза, но така нищо не мога да кажа. Дано оцелее от надземната и част иначе корена е здрав убеден съм в това и ако е загинала , то ще пусне детка още тази година, за сега е рано да се констатират повредите, а и тези -19, на твоя обект ли ги засече ? Защото както знаем има разлика от метео станцията и обектите ни .

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

wrongdreamerДата: Четвъртък, 01.01.2015, 23:22 | Съобщение # 198
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
Познавам Risha. Тя живе в Земен - шампиона по студени зими. Според мен сламата ще свърши работа. За всички - през късна есен добавяйте дървесна пепел и поливайте обилно за добра студоустойчивост.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

poj160arДата: Петък, 02.01.2015, 00:28 | Съобщение # 199
Лексус
Оооооо, аз Митаче задължително го правя през цялата зима докато имам в изобилие дървесна пепел. Калият в нея прави чудеса.

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

RishaДата: Събота, 03.01.2015, 14:56 | Съобщение # 200
Симсон
Съобщения: 22
Благодаря, приятели! Дървесна пепел имам много, има ли значение какво количество ще слагам? Мога ли да я използвам и за другите овошки?Аз още през есента затрупах корените с прегорели стърготини, тор и пръст. Дано оцелеят.

Добавено (03.01.2015, 13:56)
---------------------------------------------
Забравих да попитам - имам стърготини от тази година, мога ли да ги използвам за корените, за допълнително отопляване? А градусите измерих сутринта в 9 часа на източния прозорец на къщата.

poj160arДата: Събота, 03.01.2015, 15:25 | Съобщение # 201
Лексус
Привет, можеш разбира се.

RishaДата: Събота, 03.01.2015, 15:43 | Съобщение # 202
Симсон
Съобщения: 22
Благодаря!

wrongdreamerДата: Неделя, 04.01.2015, 00:27 | Съобщение # 203
Лада
Съобщения: 889
Risha, Дървесната пепел се разтваря много бавно = за около 2 години. количеството е около половин водна чаша, която се поразстила около корена и ако е влажно я остави така, а ако е сухо времето я полей или зарови плитко.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

poj160arДата: Неделя, 04.01.2015, 01:31 | Съобщение # 204
Лексус
Митаче, аз сипвам около всяко дърво около образно казано по 1-1,5 кг. всяка година през зимния сезон, като я размесвам с пръстта около корените и по на широко и добавям малко NPK - около 3 шепи във формата на емблемата на мерцедес, а напролет добавям и добре угнил оборски тор. Дръвчетата вървят така супер добре. Същото слагам и на храстовидните видове, но в много по-малки количества и също така им е добре, прираста е повече от отличен, както и добивите.
Тези последните постове трябваше да ги пишем в темата за торене, а не в тази. Моля Гого да ги премести при първа възможност в онази тема за да не размиляме тази за смокините.

Послепис: Писал за това торене в темата за торенето.

Съобщение редактирано от poj160ar - Неделя, 04.01.2015, 23:19

OrdonezДата: Неделя, 04.01.2015, 22:13 | Съобщение # 205
Лексус
Няма как да ги преместя, защото се навлиза в темата постепенно и ако ги преместя , ще стоят в другата тема, като сирачета. smile

poj160arДата: Неделя, 04.01.2015, 23:20 | Съобщение # 206
Лексус
Разбрано, спира да се пише повече тук, освен само и само за смокиновото царство. surprised biggrin

Съобщение редактирано от poj160ar - Неделя, 04.01.2015, 23:20

azaliaДата: Неделя, 11.01.2015, 22:37 | Съобщение # 207
Симсон
Съобщения: 25
Здравейте!Някой може ли да ми каже кои сортове смокини са най-добри за сушене?Как се разбира,че плодът е готов да се суши?

OrdonezДата: Неделя, 11.01.2015, 23:24 | Съобщение # 208
Лексус
Quote azalia ()
Здравейте!Някой може ли да ми каже кои сортове смокини са най-добри за сушене?Как се разбира,че плодът е готов да се суши?

аз имам някакъв опит със сушени смокини, префектни сортове са Кадота ( имаме ) , Троянска ( имаме ) и Айданъ ( от Лесбос - имаме ), значи май добрите смокини за сушене са белите сортове. Сушил съм Кадота и знам за какво става дума, а за осъаналите съм сигурен, че стават, защото по структура наподобяват кадотата. Смокинята трябва да е със затворено око, сушат се когато са в беритбена зрялост. Скъсана смокиня доузрява за ден два, но сушенето ако е в машина трябва да започне преди плода да омекне и вкисне, трябва много да се внимава с това. Смокините вкисват, ако са с отворено око , сушенето обикновенно се прави при високи температури, трябва да е бързо. Температурата при която се сушат е около 65С

ето ти едно малко клипче
ПС: става и с тъмните сортове , но с белите е класиката

azaliaДата: Понеделник, 12.01.2015, 15:47 | Съобщение # 209
Симсон
Съобщения: 25
Благодаря за инфото.Хубаво клипче!Ще ми се да си направя една смокинова градина,но при нас е проблем да се намери земя на нормални цени.Дано да успея.

OrdonezДата: Понеделник, 12.01.2015, 19:08 | Съобщение # 210
Лексус
azalia, ти от къде беше, питам защото ще правя смокинова градина в Черноморец на едни инвеститори , за сега плана е 40 декара, но се двуомят, дали да не започнат с 20 декара.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Смокиня - Ficus Carica (Всичко за смокините)
Страница 14 от 34«1212131415163334»
Търси: