Смокиня - Ficus Carica - Page 26 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:43
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 26 от 34«1224252627283334»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Смокиня - Ficus Carica (Всичко за смокините)
Смокиня - Ficus Carica
poj160arДата: Четвъртък, 27.08.2015, 19:07 | Съобщение # 376
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Статус: Offline
То и Сан Пиетро (Далматинска) е известен с добрата си студоустойчивост (-22ºC), браво. Остава само да ги опазиш отначало "живи"! smile
Не, сади веднага, има още доста време до студа! Ще развият корени, но при първи студове ги защити!

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 28.08.2015, 14:30

ivobogДата: Четвъртък, 27.08.2015, 23:10 | Съобщение # 377
Симсон
Група: Проверени
Съобщения: 72
Благодаря poj160ar, метвам ги на колата утре и им търся място в двора

poj160arДата: Петък, 28.08.2015, 00:03 | Съобщение # 378
Лексус
ivobog, good По възможност дори да са с повишена зимоустойчивост сортовете, които си взел ги засади на завет близо до южна стена или някакво по-скътано местенце, където не духа чак толкова силно!

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 28.08.2015, 00:05

poj160arДата: Петък, 28.08.2015, 14:36 | Съобщение # 379
Лексус
Ficus Carica "Аnjeer Kohl" - вариация на "Айс Кристал", студоустойчивост -25ºC със сигурност!!! Има я в онлайн магазина: ЦЪК

Тези снимки са били взети в Иран близо до град Язд, в село Tangeh Chenar

Още снимки от района на Язд, Тангехенар

Сушени плодове смокини от смокия сорт "Shirazi", отглеждана в Загрос. Казват, че масово се изнасяла за консумация в западна Европа. Сортът е известен още и под наименованието "Персийска смокиня". Основно се консумира от местното население в Иран в сушен вид на слънце,но вече придобива сериозна популярност в кухнята на Европа. Добавя се за доувкосяване в различни ястия, придавайки им слъдък деликатен вкус. Правят се компоти от този сорт смокини с резене и др. smile

Прикачвания: 3112967.jpg(143Kb) · 5393094.jpg(126Kb) · 0572384.jpg(158Kb) · 0745487.jpg(168Kb) · 7175291.jpg(117Kb) · 8461874.jpg(26Kb) · 2859402.jpg(42Kb)

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 28.08.2015, 15:31

poj160arДата: Петък, 28.08.2015, 15:11 | Съобщение # 380
Лексус
Wildfeige 2 (Ficus johannis) var. ` Digitata '

Абсолютна рядкост е дивата форма `Дигитата" в Иран. В Европа е почти неизвестен вид. Има изключително дълбоко врязани листни пръсти. От 2007 година досега е оцелявала без абсолютно никаква зимна защита в Германия.
Прикачвания: 2927467.jpg(27Kb)

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 28.08.2015, 15:28

maydayДата: Петък, 28.08.2015, 21:55 | Съобщение # 381
Симсон
Съобщения: 59
Това е смокинята от Пенджаб, засадена в 25 литрова кофа. Много добър прираст и изглежда както би изглеждала в Хималаите. На втората снимка е присадена на обикновена смокиня - листата с отбелязките-не приличат много на първата. Може би защото е в саксия или не и харесва място далеч от дома.

wrongdreamerДата: Събота, 29.08.2015, 18:43 | Съобщение # 382
Лада
Съобщения: 889
mayday, това е много озадачаващо. При присадки, влиянието на подложката не е толкова голямо, че да промени формата на листата, но пък ако аз не съм го виждал досега не означава, че....
Аз се интересувам от смокини с добър търговски вид и студоустойчивост не е от качествата които търся,ама е интересно това листо. Прилича на липа, топола, фикус и още няколко други, но не и на смокиново. На Адам не би му харесало ако Ева го използва.
Предлагам по този повод да направим контест от снимки и който познае получава нещо като пчеличка / хора с ЕГН близко до моето ще знаят каква пчеличка /.
Това е нелоша идея май.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

OrdonezДата: Събота, 29.08.2015, 19:19 | Съобщение # 383
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
mayday, айде сега разясни ми, че им изгубих дирятя, значи първите които ми изпрати какви бяха , само помня че бяха от семена и много рано се раззелениха, интерсува ме произхода на семената. А вторите които ми изпрати 4 броя ако се не лъжа , сега последните са панджабска, която е с черничеви листа , поне за сега smile

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

maydayДата: Събота, 29.08.2015, 21:54 | Съобщение # 384
Симсон
Съобщения: 59
Ще се опитам да напиша това което ви интересува доколкото мога. Първо относно листата на присадената върху подложка обикновена смокиня. И аз не очаквах такова нещо,но не за първи път се случва. Когато пастението не е достатъчно поливано листата са 5-делни. На присадената смокиня първите няколко листа бяха нормални за вида, а после сами може да видите и прецените. Трябва да кажа,че саксията ми не вижда директно слънце и не мога да очаквам плодове,но и листата ме радват. Та и на слънце при слабо поливане и на сянка резултата е-5-делни листа,но в кофата с обилно поливане и слънце е с цели листа. За 4 месеца растеж от 5-сантиметра е метър и осемдесет висока станала и филизи по 60 см.дълги.Не е студоустойчива-като цитрус е.
Георги, тези които ти изпратих миналата есен и се раззелениха бързо са от семена от смокини растящи в планината Загрос, Иран. Продаваха ги сушени в Англия. Малки са като размер а колко сладки ще са тук,ще видим по-следващата година надявам се. Сега тези дето ти пратих са от Пенджаб,Индия и пак са от семена но са поръчка.Как ще се развиват при теб по-нататък ти ще качваш снимки. Само ти и още един приятел имате фикус палмата от Пенджаб освен мен.

OrdonezДата: Събота, 29.08.2015, 22:47 | Съобщение # 385
Лексус
Значи трима в БГ имаме палмата, еее това е достойно за гордост, още утре ще ги подхраня, инак са в 3 литрови контейнери на 60% засенчване, вадят нови листа, ще се опитам да им дам дълго лято, поне до коледа, после ще ги приспя за два месеца и пак сначало smile

bairiДата: Събота, 05.09.2015, 14:04 | Съобщение # 386
Симсон
Съобщения: 12
Днес на пазара попаднах на уникално сладка смокиня, отвън лъщи и образува нещо като желе и лепне. Бих искала да знам сорта. Ако сега намеря резници какво мога да ги правя или да оставя търсенето за напролет? Това е най-вкусната и захарна смокиня, която съм яла и искам да я имам.

Прикачвания: 0319396.jpg(218Kb) · 6121840.jpg(233Kb) · 3567612.jpg(245Kb) · 0302604.jpg(117Kb)

OrdonezДата: Събота, 05.09.2015, 19:25 | Съобщение # 387
Лексус
Това са местни сортове смокини за нашите ширини, характерно е за този сорт, който вероятно е Поморийска 24 или Мичуринска, като за името на последната не съм много съгласен, понеже , не може да кръстиш смокиня Мичуринска 10, ( на старото име на Царево ), при условие , че този сорт не присъства в Царево, а и по морето се среща рядко. Този сорт е характерен за Пловдивския регион, тук се нарича с различни имена. Мога да ти изпратя резници, колкото искаш, но най добре е да се заложат примерно февруари, като му дойде времето ще пишем как най лесно и бързо да получиш 100% корени :). Между другото Това, което много хора не знаят, е, че листата на смокините имат изключителни ползи за здравето. Отвара от тях се отразява чудесно на диабетиците, тъй като спомага за отслабване и сваляне на високата кръвна захар. Лошият холестерол, отговорен за сърдечни болести и напълняване, също ще си отиде, ако приемате чай от смокинови листа или ги консумирате сурови.
Смокиновите листа влияят добре и на хората, страдащи от проблеми с белия дроб, астма, както и на тези със стомашни язви.

Ако често се сблъсквате с кожни неприятности, като например циреи и кокоши трън, може да си приготвяте компрес от листата. Аз имах кокоши трън преди десетина години между свивката на един пръст на ръката го премахнах за само няколко дни с мляко от дръжката на листата на смокините .
За направата на невероятно полезен чай просто сварете за 15 минути три добре измити смокинови листа в 1 литър вода, прецедете и пийте 2-3 пъти дневно.
Бързо ще се уверите в това колко полезни са листата и за колко много неща могат да ви помогнат.

bairiДата: Събота, 05.09.2015, 21:02 | Съобщение # 388
Симсон
Съобщения: 12
В действителност снимките не предават реално цвета, който е много по-светъл - жълто-розов. Според мен най се доближава до Брънсуик. И като големина, и като период на зреене също.

Съобщение редактирано от bairi - Събота, 05.09.2015, 21:19

OrdonezДата: Събота, 05.09.2015, 23:10 | Съобщение # 389
Лексус
добре беше да се види листото, но имай в предвид че и от двата вида които ти изброих има още по дърветата и ще има до края на септември без проблеми. Брънсуик имам и определено не ми е фаворит , има доста по сочни и сладки от него.

wrongdreamerДата: Събота, 05.09.2015, 23:11 | Съобщение # 390
Лада
Съобщения: 889
Мисля, че са дребни за Брънзуик. А и щом са толкова сладки. Пиши дали са твърди, сочни и дали се напукват. Това ще помогне. Дали е възмовно да се информираме кой какви смокини има и да опишем вкуса / до колкото е възмовно /, студоустойчивост, аромат, нападат ли се от птици и т.н.
Аз имам 4 сорта но бих си купил още някой - стига да ме интересува.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Смокиня - Ficus Carica (Всичко за смокините)
Страница 26 от 34«1224252627283334»
Търси: