Смокиня - Ficus Carica - Page 33 - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 11:00
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 33 от 34«1231323334»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Смокиня - Ficus Carica (Всичко за смокините)
Смокиня - Ficus Carica
wrongdreamerДата: Сряда, 24.08.2016, 12:56 | Съобщение # 481
Лада
Група: Проверени
Съобщения: 889
Статус: Offline
Саюри, формата на Кадота е доста по сферична. Това ще е друг сорт.
Ти ме подпали и мен, макар да не се чувствам специалист по смокините. Ще изляза с мнение пук нека дискутираме за да напипаме верния сорт.

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

OrdonezДата: Сряда, 24.08.2016, 20:24 | Съобщение # 482
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Саюри
Съжалявам, обаче аз за първи път чувам за черна Кадота, къде е описан този сорт и под кои синоними се подвизава.. и след като ме просветлите за черната кадота, моля за последно питане, окото затворено ли е. отворено ли е или е средно положение, така също при пълна зрялост твърда ли е или мека ? Това са ми последните питанки и може би кръга ще се затвори до 90%

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

pepeДата: Четвъртък, 25.08.2016, 13:47 | Съобщение # 483
Москвич
Съобщения: 349
Няма смисъл да се ровичкаме толко smile ! Това си е черна смокиня и е обрана рано от дървото biggrin . Саюри ако смокинята е твоя ги изчакай да намалят леко обема си и да придобият нетърговски вид и увиснат на дръжката,но ако не е твоя и брана без собственика тогава не чети горните редове biggrin Но че не е Кадота не е !Важното е да ти харесва на вкус.

Съобщение редактирано от pepe - Четвъртък, 25.08.2016, 13:52

СаюриДата: Четвъртък, 25.08.2016, 18:49 | Съобщение # 484
Симсон
Съобщения: 23
Ordonez, окото според мен е затворено, но Вие по-добре ще определите - вижте ги на първите снимки. Там са в пълна зрялост. Тогава са по-скоро твърди, с много тънка външна обвивка - без възможност тя да бъде обелена. Необичайно тъмния цвят я отличава от останалите в региона. Възможно ли е да е "Black Madeira" ?

OrdonezДата: Четвъртък, 25.08.2016, 22:38 | Съобщение # 485
Лексус
Саюри, Бляк мадейра е изключително сладка, тази такава ли е ? Между другото има вероятност да е производна от местен семенак, в Созопол съм засичал подобни семенаци, сладки са само ако са напълно узрели, почти презрели в противен случай имат кисела доловима жилка, въпреки захарността си се долавя, така, че по скоро бих казал, че е местен семенак, това не пречи да са няколко дървета. Като за начало можеш да попиташ собствениците, как са се сдобили с растението, това е първото нещо, което аз правя когато видя нов за мен сорт в някой двор, първо питам, после снимам, засичам зреене от кога до кога, има ли бреба, няма ли и след годинка някъде , а може и по ранко установявам за какво иде реч,.По света реално има над 2000 сорта смокини, мисля бяха някъде там и е доста трудоемко да се установи сорта, ако не се разгадае как аджеба и от къде е дошъл посадъчния материал, после се стеснява кръга, но определено тази смокиня за мен е местен семенак, който ако се окаже с добри вкусови показатели , дожра транспортабилност, спокойно можеш да го размножиш и да му сложиш име , като не вкарвай името си вътре по подобие на един мой съсед, , че ......... smile :) smile

СаюриДата: Понеделник, 31.10.2016, 19:33 | Съобщение # 486
Симсон
Бихте ли споделили опита си по отношение зимната защита на смокинята при насаждения с по-голяма надморска височина?
Някой отглежда ли смокини при надморска височина над 400м ?

Съобщение редактирано от Саюри - Вторник, 01.11.2016, 18:46

OrdonezДата: Вторник, 01.11.2016, 23:42 | Съобщение # 487
Лексус
Саюри, колко точно ти е надморската височина и къде , в коя на час на БГ си, питам защото имам наблюдения и то не малки

OrdonezДата: Вторник, 01.11.2016, 23:46 | Съобщение # 488
Лексус
Имаме нови 4 сорта смокини, които не са качени в магазина, но са налични в разсадника, така също и вече имаме огромно количество посадъчен материал в индустриални количества

СаюриДата: Сряда, 02.11.2016, 11:46 | Съобщение # 489
Симсон
Оrdonez, благодаря Ви за отделеното време, въпреки Вашата натовареност.
Надморската височина е 450 м - до Габрово. Може да изглежда малко λίγη τρέλα, παραφροσύνη, но съм израснала с аромата на смокиновите дървета и се опитвам да ги отглеждам и тук. Засадила съм от вашите "Perretta" и "Madelеine".
Спешно се нуждая от помощ по отношение на пасивна зимна защита.

Съобщение редактирано от Саюри - Сряда, 02.11.2016, 11:48

ivobogДата: Четвъртък, 03.11.2016, 14:22 | Съобщение # 490
Симсон
Съобщения: 72
Аз сеопитвам да отглеждам смокини и нар на 550 м. Казвам оптвам се, защото тази зима всичко се занули и почна отначало. Иначе няколко години сравнително добре успявах да запаза растенията. Е за плодоотдаване засега не може въобще да се говори, но нара цъфна миналата година септември месец, а тази тръгна от нулата. Една от смокините дори и върза преди 2 години и станаха колко то джанки (от малките). happy
Това е моят скромен опит. Вариациите на канадски, афгански, пероти и т.н са от есента на 2014, така че догодина ще споделя опит.

wrongdreamerДата: Четвъртък, 03.11.2016, 14:54 | Съобщение # 491
Лада
Съобщения: 889
Саюри, това зависи и от размера на растенията, но базовите защитни средства са два вида - трайни / разглобяеми / и едногодишни.
Първите изискват преместваема конструкция от дърво и стъкло или пластмаса,хартия, строителни изолационни материали и т.н., но ти трябва рамка като скелет за да поставиш изолационни платна.
Другия вид е много по лек. Забиваш 3, 4, че и повече колове около растението, в зависимост от симетричната му корона. По симетричните могат с 3-4. "Кривите" искат повече. После поставяш около тях от онзи найлон на балончета или друг, но дебел. Пълниш с нещо - напр. слама, до първите клони и с парче фолио / от същия найлон / затваряш отгоре. Изрязваш 4-5 отвора колкото 1 лев. Правиш същата рамка отгоре, на една педя от първата и я удвояваш.
Това създава въздушна възглавница и пази от силни студове. Би могла да окачиш отвътре, по смокинята един гирлянд от малки лампички в маркуч и да изведеш на удобно място щепсела. Ако нещата с низките температури се затегнат - включи лампичките. Ще помогнат много, но това е за "в краен случай " и не е пасивна защита. При много топли дни / обикновено през Февруари / трябва да отвиеш горния слой.
В общи линии - това е.
Съветвам те да не ползваш тъмни материи защото мамиш растението.
Не мога да повярвам, че аз ти пиша това. Аз имам най топлите условия. От всички тук. При мен дори сняг няма.
Е, ако нещо не съм обяснил добре - попитай отново.
Постарай се найлона да не докосва растението. За тази цел забиваш колче до ствола и го привързваш за да не се ветрее вътре. Понякога / май винаги / се получава кондензна влага и листата се увреждат. Преди да направиш всичко това, полей смокинята и сложи около корена 1 чаена чаша пепел от широколистни. Допускам, че щом живееш там, имаш дървесна пепел.
Успехи засега.
P.S. По това време всички сме заети да зазимяваме и затова нямаш гора от отговори.
hello

Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.

Съобщение редактирано от wrongdreamer - Четвъртък, 03.11.2016, 14:56

poj160arДата: Четвъртък, 03.11.2016, 15:05 | Съобщение # 492
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Привет, моя обект е на 500 метра надморска височина до яз. "Бебреш" в Стара планина. Гледам 2 смокини "Метохия Мавра" (Черна манастирска- гръцки сорт) - плододаващи от 3 години. Имам и 1 "Афганистаника" и 1 "Айс Кристал"- нейна вариация. Те също плододават, но искат опрашител. Всичките ми смокини са без сериозни поражения до предходната зима. Не съм ги защитавал!

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

vujaДата: Събота, 05.11.2016, 08:27 | Съобщение # 493
Симсон
Съобщения: 81
Koje 4 sorte

СаюриДата: Четвъртък, 10.11.2016, 16:59 | Съобщение # 494
Симсон
Благодаря на всички, които споделиха своя опит.
Понеже Poj160ar е написал, че неговия обект е на 500 метра надморска височина и не е имал поражения /при липса на защита/, мисля да защитя само основния ствол без разклоненията.
Може би като идея: да увия с нещо от рода на велпапе и върху него найлон с въздушни мехурчета. Все пак смокините са сравнително студоустойчиви: "Cadota", "Perretta" и "Madelеine".
Може и да греша....

peterstamovДата: Петък, 11.11.2016, 09:44 | Съобщение # 495
Москвич
Група: Приятели
Съобщения: 248
Изолацията няма ли да има обратен ефект както при актинидията?

May the Force be with you

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Смокиня - Ficus Carica (Всичко за смокините)
Страница 33 от 34«1231323334»
Търси: