Amygdalus communis 'Ferragnes', Soleta, Texas and more - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 23.07.2017, 07:33
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 212»
Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Amygdalus communis 'Ferragnes', Soleta, Texas and more (Бадеми)
Amygdalus communis 'Ferragnes', Soleta, Texas and more
Блокиран3Дата: Сряда, 15.02.2012, 15:41 | Съобщение # 1
Москвич
Група: Блокирани
Съобщения: 311
Статус: Offline
Айде и аз да се похваля с новата си придобивка. tongue

Бадемчето ( френски сорт ) е супер и според Ордонез ще цъфти тази година smile
Което ме навежда на мисълта че овошката е над три годишна wink
Прикачвания: 8460194.jpg(66Kb) · 8557377.jpg(70Kb) · 5093100.jpg(57Kb)

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

Съобщение редактирано от chicholyubo - Сряда, 15.02.2012, 16:05

pinokioДата: Петък, 17.02.2012, 18:56 | Съобщение # 2
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 188
Любак,за цъфтеж-ще цъфне,ама за връзване- sad съмнявам се.
Впрочем в стария ми магъоснически алманах,като отворих днес се паднаха буквите"Л" и "Б"/нали е магическа книга-падат се и по две букви/ и пишеше"Любо ще засади напролет две бадемчета".
Ордонез,да му кажем ли или да го попечем малко на бавен огън?Все пак днес е петък! happy

Блокиран3Дата: Събота, 18.02.2012, 09:43 | Съобщение # 3
Москвич
pinokio, Този път май книжката ти изневерява, алманаха де wink
Нямам намерение да засаждам на пролет две бадемчета. Защото с това от Ордонез ще ми станат три. А мястото ми е ограничено иначе по твой съвет бих засадил още едно. Но ти не се безпокой. Може пък аз да не съм прав и алмнаха да не ти е изневерил. А да си го разчел не правилно. Да е пишело "Любо ще има напролет две цъфнали бадемчета". Я за всеки случай му хвърли още едно оЧо за да сме сигурни какво точно е пишело hello

pinokioДата: Вторник, 28.02.2012, 19:06 | Съобщение # 4
Трабант
surprised Ся,ква стана тя?
Кудоша е за моя сметка.
happy

Добавено (28.02.2012, 18:06)
---------------------------------------------
Когато гледаме едно дръвче-какво виждаме?Стъбло,корона с клони,листа,плод.Всъщност,каквото виждате над земята,това има и под земята-образно казано.Кореновата система е приблизително ,като короната-огледален образ.Затова,според мен е много важно как ще се погрижиш за корените.Съомееш ли да ги развиеш добре-ще имаш добра корона и много плод.
Има три типа коренова система-брадацовиден тип,осев тип и смесен тип.Най добре раждат тези със брадацовиден,последвани от смесения и накрая-осевия тип.Има логика-бравицата приема най много хранителни вещества.
Следва магическия номер:Простичко е.Когато пресаждаш или садиш дръвче изкопаваш малко по дълбока дупка,слагаш ограничител-примерно пластмасов капак от кофа,дренаж и тогава слагаш дръвчето.Ако е в саксия-избираш по дълбока в началото саксия и слагаш диск от компютър.Играе ролята на ограничител на осевия корен.
Провокира се развитието на брадацовидна коренова система-имаш силно дръвче и много плод.
surprised

Блокиран3Дата: Понеделник, 09.07.2012, 12:24 | Съобщение # 5
Москвич
Преди 4 години купих два бадема от Гърция. Единият го засадих там а другият в нас ( ц. Горни Лозен )
Това е бадема то Гърция :

Даже ражда :

Интересното е че този в Гърция не е мръднал, седи си така сякаш вчера съм го посадил surprised
А моя ( довечера ще го снимам и ще ви го покажа ) яко расте. Но досега не е цъфтял.
Стъблото му е почти тройно от този ( колкото китката ми е ) и ако не го подрязвам всяка есен да е минал отдавана 4 метра.
Някой ще се наеме ли да каже за що моя не цъфти ? Само да отбележа че няма никакви повреди от измръзване до момента.
Прикачвания: 7897132.jpg(117Kb) · 0306046.jpg(58Kb)

pinokioДата: Понеделник, 09.07.2012, 17:25 | Съобщение # 6
Трабант
Любо,само предполагам,че е възможно причината да е като при други дървета,при които липсва цъфтеж:липса на торене с Фосфор и Калий.

diqnlubenovДата: Сряда, 12.09.2012, 23:23 | Съобщение # 7
Симсон
Съобщения: 83
Ордонез ще дадеш ли повече данни за този сорт бадем.Интересувам се защото имам планове за 2-3 декара бадемова градина и гледам за информация;цъфтеж,големина на ядката,твърдо или мека черупка

OrdonezДата: Четвъртък, 13.09.2012, 00:57 | Съобщение # 8
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3803
Ferragnes

Синоними: Amygdalus Communis, Prunus Amygdalus Ferragnes

Тип: плодно дърво с плодове

Местообитание : пълно слънце

Поливане : не е капризно относно влагата, понася силни засушавания

Зреене : септември

Повече информация можеш да прочетеш ТУК

Между другото, най много насаждения на този сорт има в Северна Гърция в селата : Офринио, Орфани, Каргияни, Фолия, Акропотамос, Галипсос, Кокинохори, Подохори. изкупната цена варира там около 2.50 - 3.50 евро на килограм материал с черупките, това е един от най родовитите и некапризни сортове. Както е известно, ние внасяме доказали се с качествата си сортове. За количества цената е съвсем различна от тази за единични бройки, растенията са плододаващи, цъфтят същата година и даваме гаранция за материала , като подменяме всяко растение което не тръгне да се развива , както трябва да е.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

poj160arДата: Сряда, 15.04.2015, 14:28 | Съобщение # 9
Лексус
Съобщения: 2153

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

VolkДата: Сряда, 17.02.2016, 09:13 | Съобщение # 10
Балканче
Съобщения: 6
В информацията за сорта пише, че е самофертилен. Това нали означава, че ако се отглежда само едно дръвче, то и самичко ще си ражда?

poj160arДата: Сряда, 17.02.2016, 14:55 | Съобщение # 11
Лексус
Volk, привет. Дори това, което пише, че е самофертилен няма да му позволи 100% добив от растението със сигурност. Специално на сорта "Ферагнес" му е необходимо кръстосано опрашване със сорта "Тексас" и тогава добивите ще са на около 100%, но това ще стане когато дръвчетата влязат напълно в зряла възраст, разбира се! wink

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

VolkДата: Сряда, 17.02.2016, 17:00 | Съобщение # 12
Балканче
Благодаря!
Бих искал да попитам, сортът "Тексас" по-претенциозен ли е? Интересува ме за хълмист район, близо до София. Прочетох, че за Южна България и райони от Северна няма проблем.

poj160arДата: Сряда, 17.02.2016, 17:43 | Съобщение # 13
Лексус
Бадемът сорт "Тексас" е частично самофертилен, но както казах е добър опрашител за "Ферагнес", "Фераня" и "Фарадуел" - те са от едно семейство и почти са идентични по качества. Както "Ферагнес", така и "Тексас" са късно цъфтящи сортове, затова са основно предпочитани за отглеждане в северна България. Бадемът като дърво е студоустойчив вид, но пролетните мразове могат да направят поражения по младите невдървесени клонки (леторасти), което не е никакъв проблем за растението, но има голяма опасност да измръзнат плодните пъпки и за това се отглеждат в северна България предимно късноцъфтящи сортове.
Уточни по-точно къде си около София. По принцип района около самия град е силно ветровит и се наблюдават често температурни инверсии, което не е много добре за някои растителни видове, но винаги с леки похвати и създаване на благоприятни условия може да се отглеждат и по-капризни видове растения.
Впрочем тук във форума участваше един потребител до преди няколко години, който живее в с. Горни Лозен до София и гледаше бадеми, но сега какво е станало си нямаме на идея. Първите един или два поста бяха негови.

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 17.02.2016, 17:48

VolkДата: Сряда, 17.02.2016, 19:36 | Съобщение # 14
Балканче
Благодаря за изчерпателния отговор!
Става въпрос за с.Макоцево. Целта е любителска. 1,2 дръвчета в двора. Вече сложих едно "Ферагнес", но както разбирам ще бъде добре да сложа и едно "Тексас" smile

poj160arДата: Сряда, 17.02.2016, 23:51 | Съобщение # 15
Лексус
Volk, препоръчително е да има и едно тексасче в двора близо до засаденото. Спазвай само разстояние за садене едно от друго около 5 метра ако позволява, разбира се! B)
Почти сме комшии, аз съм от Ботевград, но обекта ми е до язовир "Бебреш". На около 700 м. надморска височина ти е терена, но пробвай, дано се получат нещата.

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 17.02.2016, 23:54

Форум Екзотик Плантс България » ПЛОДНИ РАСТЕНИЯ - СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ И УМЕРЕН КЛИМАТ » СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ПЛОДНИ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ » Amygdalus communis 'Ferragnes', Soleta, Texas and more (Бадеми)
Страница 1 от 212»
Търси: