Семена палми и техните особености - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 12:42
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 11
Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ ЗИМУВАЩИ В БЪЛГАРИЯ » Семена палми и техните особености (Размножаване, съдове, кълняемост)
Семена палми и техните особености
OrdonezДата: Вторник, 17.04.2012, 01:28 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Темата започвам така, като е добре всеки да качва снимки с текст за това как по надежно и бързо можем да докараме семената до кълн. Как да избираме здрави семена и всичко свързано с прорастването им.
Понеже попаднах на една таблица на руски език , която оправих на български за по добра разбираемост , относно видовете палмови семена и тяхната устойчивост на съхранение. Разбира се засегнати са по студоустойчивите и по разпространените видове. Таблицата е от С. Г.Сааков.

Учудващо Трахикарпусът , Сабал палмето и Хамеропс водят в класирането пред финика.
ПС: Под ботаническа зрялост се има в предвид плода, всеизвестен е факта че плодовете не зреят наведнъж всичките а зреенето им до 100% -во узряване може да продължи до следващия цъвтеж или месец два преди него. Много семепроизводители споменават месец май , като най добър за събиране на семена. Тогава семената започват да капят най интензивно. Мои наблюдения под един Канарски финик бяха , че отдолу всичко е покрито със семенаци с височина 20 см. Просто бяха стотици та и повече, самораслеци. Все пак те покълват от паднали семена smile

Вероятно ви е известно че има много методи, ами това е един от тях.
Първо ще представя в резюме какво ни е нужно.
1. Пресни палмови семена
2.Nitrozyme
3.Palmbooster
4.Термос
5.Прозрачни транспортни сандъчета
6.Кокосови блокчета
7.Лепящи етикети

Важно е да се използват пресни семена, по старите могат да създадат проблеми с по бавното поникване, тъй нареченото забавяне. Но както повечето от вас знаят покълването на палмите е въпрос на търпение. Първото нещо което правим една седмица преди саденето е следното : Поставяме семената в термос с топла вода 1/2 литър , като в нея добавяме 2,5 мл Нитрозим. Количеството вода зависи от количеството семена, а Нитрозим е необходим за насърчаването кълняемоста на всички видове семена. Когато изтекат 12 часа , сменяме водата и добавяме нова и прясна смес, това се повтаря 3 пъти в рамките на 48 часа.
Сега идва момента когато взимаме кокосовите блокчета и ги накисваме във вода, аз използвам 650 грамовите така средата е по стерилна и няма опасност от зарази в почвата да бъде пренесена на семената. След като накиснем блокчетата в 3-4 литра вода в която сме капнали няколко капки от порядъка на 5-6 Palmbooster и след като се накиснат се поставят в определените за тази цел прозрачни кутии с капаци за да запазваме влагата. Убедете се че сте засадили семената на необходимата дълбочина около 2 см.Проветряването е изключително важно , както и опръскването (пулверизирането) небива да изсъхва.
Ако сте изпълнили всички стъпки, както описах аз съм сигурен, че ще имате добри резултати.

Ето и списък на температурите при които поникват някои от палмовите семена:
A
Acoelorrhaphe wrightii 21-25°C
Arenga micrantha 30-35°C
B
Bismarkia nobilis Silver Blue 21-25°C
Brahea armata 23-27°C
Brahea decumbens 28-32°C
Brahea dulcis 23-27°C
Brahea sp. (Super Silver) 23-27°C
Butia capitata 25-30°C
Butia eriospatha 25-30°C
Butia yatay 25-30°C
C
Copernica alba 28-32°C
Chamaerops humilis 21-25°C
Chamaerops humilis var cerifera 25-30°C
J
Jubaea chilensis 30-35°C
L
Licuala spinosa 23-27°C
Livistona chinensis 25-30°C
N
Nannorhops arabica (silver) 28-32°C
Nannorhops ritchiana 27-32°C
P
Parajubaea torallyi 25-30°C
Phoenix dactylifera 25-30°C
Phoenix roebelinii 25-30°C
Phoenix sylvestris 25-30°C
R
Ravanea rivularis 23-27°C
Rhapis excelsa 23-27°C
Roystonia regia 25-35°C
S
Sabal maritima 28-32°C
Sabal palmetto 20-25°C
Sabal X texensis 23-28°C
Serenoa repens (silver) 28-32°C
Syagrus romanzoffiana 28-32°C
T
Trachycarpus fortunei 20-23°C
Trachycarpus latisectus 23-27°C
Trachycarpus nanus 18-23°C
Trachycarpus martinianus Nepal form 20-23°C
Trachycarpus oreophilis 20-23°C
Trachycarpus sp. Naga Hills/Manipur 20-23°C
Trachycarpus takil 20-23°C
Trachycarpus wagnerianus 20-25°C
Trachycarpus wagnerianus x fortunei (TAKAGII) 18-23°C
Trihrinax campestris 20-25°C
W
Washingtonia filifera 23-28°C
Washingtonia robusta 28-32°C

Така тук ще се опитам в няколко поста да покажа как аз правя всичко нагледно.
Първо ето снимка на нужните материали, Нитрозим и една качествена спринцовка..

Второ буркан в който в случая съм заложил 450 бр семена трахикарпус предварително измити с гореща вода и допълнени с точно 100мл нехлорирана топла вода. Към който добавям 2,5 мл. Нитрозим и старателно разбърквам сместа , след което затрварям буркана. И изчаквам 12 часа след което операцията се повтаря.

Така както казах след трикратно третиране с Нитрозим семената могат да бъдат засадени, как и къде ще покажа след 48 часа, както и каква почва се използва в какви гнезда какви подложки, всичко ще бъде описано внимателно.

Сместа от Нитрозим с вода от тези трикратни сменяния на съдържанието на буркана я събираме в съд след което ползваме за поливане на млади растения, в случая аз ще я ползвам за подхранване на млади Вашингтонии на втори лист.
В следващия пост ще покажа продължението на темата.

Одисеята продължава, след задължителните 48 часа и смяна на препарата 4 пъти , позволих си да променя пропрциите, както следва 150 мл вода и 2 мл Нитрозим. Защо 150 мл вода - защото толкова беше достатъчна да се киснат 450 семена на Трахикарпус. При ваденето им какво установих.
Обема си бяха увеличили почти двойно, не се сетих да снимамно ми направи впечатление , че никога не съм виждал толкова големи семена преди това държани във вода, както се процедираше по рано. Лично за мен ефекта е визуален и ясен. Това ме кара да се чувствам удовлетворен поне за сега.
При засаждането за тази бройка семена използвах 2 пакета и половина по 20 литра от тази смес - пресята - (изразходени 50 литра)

Използвах форми за разсад 10 бр. + подложки за тях с размер на формата - 45 гнезда - универсална. Размер на гнездото: 55х55х42. Външен размер: 530х320х55мм

Държа да отбележа , че течността която сменях на семената последните три дни смесвах с 1 литър вода и подхранвах ето това Авокадо, мисля че има осезателен резултат височина на растението 30 см , а размера на листата - забележителен .

ПС: Леко жълто-кафевите петна по авокадото са в резултат на железния сулфат с който подхранвах две от растенията киви които страдаха в лека фаза на хлороза и поради факта че авокадата ми стоят точно под тях станаха жертва на сулфата (просто обляти с него, което скоро ще премине разбира се с честите опръсквания).

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Вторник, 12.02.2013, 01:01 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Брахеа Армата (Brahea armata) , покълване на 12 тия ден в инкубатор . Накисване 48 часа във вода в която съм разредил 6 мл. "Нитрозим", използвана пластмасова кутия с дупки на дъното и без капак , запечатана херметически с черна торба (найлонова) от тези за отпадъците, добавено количество вода 150 мл, постоянна влажност около 85% . Достигната почти постоянна температура от 30 градуса , чрез проби на специална поставка над радиатор.

Снимка :
12 ден резултата на лице.

Прикачвания: 6617886.jpg(190Kb)

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OllieДата: Вторник, 12.02.2013, 05:01 | Съобщение # 3
Трабант
Група: Блокирани
Съобщения: 110
Много добре... мислих си за подобни условия за велутината ,но предполагам ще трябва да се сдобия с нови семена за да разбера дали с този начин имам по-голям шанс.
Междувременно няма да се отказвам от първите семена... но докато чакам ще опитам друг вариант.

Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ ЗИМУВАЩИ В БЪЛГАРИЯ » Семена палми и техните особености (Размножаване, съдове, кълняемост)
Страница 1 от 11
Търси: