Trachycarpus - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 16:36
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 121231112»
Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ ЗИМУВАЩИ В БЪЛГАРИЯ » Trachycarpus (Trachycarpus и неговата студоустойчивост)
Trachycarpus
OrdonezДата: Вторник, 03.01.2012, 19:03 | Съобщение # 1
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Тук ще се опитам да разясня студоустойчивостта на Трахикарпуса, много е писано но конкретно факти не са изложени. Базата данни е на френски учени в областта.

Trachycarpus fortunei
Обявена абсолютна устойчивост устойчивост: -18 °С
Минимална температура засичана в период: 20 до 30 дни (включително -8 ° C до -10 ° C) за палмово дърво над 4 години, никакви повреди
20 дни ниски температури от порядъка на -19 °С измръзване всичките листа(без сърцето) на дърво на възраст 34 години
Семената никнат в период: 30 до 60 дни при 28 °С
Възрастено растение размер: до 15 метра
Стъбло диаметър от 20 до 25 см .

Trachycarpus fortunei "Darjeeling"
Изключителна прилика с Trachycarpus fortunei , но с по-компактна корона, прародител на всички Трахикарпуси.
Обявена устойчивост: -12 до -17 °
Възрастно растение размери: до 10 метра
Стъбло диаметър от 20 до 25 см

Trachycarpus fortunei X wagnerianus
Обявена устойчивост: -18 °
Възрастно растение размери: до 10 метра
Стъбло диаметър от 20 до 25 см

Trachycarpus geminisectus
Дребно растение приличащо по цвят на Принцепс , покрита е с восък със сребристо сини листа. Стъблото и е обвито с грубо влакнесто покритие. Листата са с къси и плоски сегменти на брой около 40 разделени почти по цялата им дължина. Листата са много дебели и жилави. Макар и не толкова елегантен като T. принцепс, все пак е колекционерска рядкост и се предпочита за малки дворове. Смята се, че този вид е свързана с T. nanus.
Издръжливост обяви: -8 ° до -12 °
Минимална температура отчетени: 11 дни (-4 °) за 4 годишно растение
Щети, нанесени от студа: Нула
Възрастен размер: до 10 метра
Trunk диаметър от 20 до 25 см
Двегодишно растение:

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Вторник, 03.01.2012, 19:17 | Съобщение # 2
Лексус
Trachycarpus latisectus

Наскоро открит, той прилича на Trachycarpus martianus. Стъблото му е сиво, опръстенено, без влакна (падат изключително бързо), увенчан е с блестящи тъмно зелени листа. Това са големи и силни, почти кръгли, ветрилообразни (като Livistona), които падат естествено, като се оставят гладко стъбло . Расте бързо, толерира студовете понеже хабитата и е 2400 метра и нагоре.
Обявен устойчивост: от -14 ° до -16 °
Минимална температура записани:
Възрастен размер: до 12 метра
Събло диаметър от 20 до 25 см
Снимка на 10/12 годишно растение:

Възрастно растение

Trachycarpus martianus "Khasia Hills"
Също като Trachycarpus martianus "Непал", тя е по-малко устойчива на студ. Стъблото му е гладко финно с пясъчен цвят, поддържащо прекрасна , елегантна корона от разперени красиви листа, една от най перфектните форми.
Обявена издръжливост: -7 до -9 ° C
Възрастно растение размер: до 6 метра
Снимка на семена:

Снимка на палма:

OrdonezДата: Четвъртък, 26.01.2012, 21:53 | Съобщение # 3
Лексус
Преди 10 мин ходих за цигари с колата , -2.5С в Куклен , да падне , да падне колко да падне. Ето ви една снимка от днес, нарочно съм снимал така палмите, а не в цял ръст, щото ме кефят
Датата на снимките да не се гледат , сега забелязах че не е настроена , явно когато форматирах нещо съм затрил, сега ще го настроя да не вади такива снимки с такива дати.

Няма завивки няма отвивки, зона 8 си е зона 8 тва са фактите за сега. Всичките семенаци в малки саксийки от експеримента на вън които са - канарки са в небитието, всичките трахита бебета в малки саксиики от същия експеримент са живи и здрави. за протокола да отбележа, в пластмасови кофички 150 милилитра са от кафе.
Тук китайците какво дават за тях - http://en.axarquiaornamental.com/layout....t
Дават ги като най устойчиви на студ, поне аз не съм очаквал от тях така да се представят, но явно си е факт, другото което искам да кажа е че противно на всички писания в нета, за температури нужни за поникването на семена и прочие, ако има невярващи готов съм още тази вечер да снимам, макар и да е късно не ми пречи да отида до обекта а той е зад къщата , на няколко снимки се вижда как съм наредил до съседската ограда едни тави засадени с трахита, преди 3 дни забелязах че на няколко места поникват, възможно е да поникнат 3-5 или само толкова от всичките а те са няколко стотин, но пак си е нещо, при минусови температури на пълна сянка на мен ми звучи в сферата на фантастиката но всяко правило си има изключения разбира се.

OrdonezДата: Неделя, 19.02.2012, 01:32 | Съобщение # 4
Лексус
Обещаните снимки , разбира се вида им е уникално смачкан предвид че до преди 2 дни бяха затрупани със сняг по листата. И все пак, аз не виждам никакви поражения. Тенкю Год.

ПС: На първата снимка ясно се вижда елефанта и състоянието му, дано избие миля от някъде ако не ще го подменям с друг, нямам начин и до година ще го защитавам вече. Датата пак нещо и стана от как смених мемори картата, аман

voanioalaДата: Неделя, 04.03.2012, 18:24 | Съобщение # 5
Симсон
Група: Приятели
Съобщения: 16
Трахикарпус след зима 2011-2012,възраст 5 години ,защита никаква.
Прикачвания: 5280572.jpg(76Kb)

OrdonezДата: Неделя, 04.03.2012, 22:49 | Съобщение # 6
Лексус
Петраки, това му беше калявката щом тази зима брат изкара, от тук нататък не го мисли. Спокоен си вече знам аз, между другото дай камелията , подочух че е изкарала тази зима и е като чисто нова без никаква защита, ако може снимчица, знам че ти е трудно да постнеш снимка предив растоянията, но ако има чалъм ще сме доволни

OrdonezДата: Четвъртък, 15.03.2012, 20:09 | Съобщение # 7
Лексус
Куклен, USDA zone 8, Trachycarpus fortunei , защита нулева , температура минимална - неизвестна - 12 годишно растение, поникнало от семе - Цюрихски родител, мръзнало един единствен път на 4 тата си година централните листа, с нулева защита обезлистен на 100%, от тогава не е мръзнал никога.

Блокиран4Дата: Неделя, 13.05.2012, 22:27 | Съобщение # 8
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 74
Това е едно трахикарпусче Ивайловград, което посадих късно есента biggrin Знаех, че няма да му е лесно, ама не предполагах,
че тази зима така ще си покаже рогата wacko Даже се чудех дали ще оцелее, поради това, че беше посадено толкова късно sad

Но пък напук на студа и всичко останало, това трахи Ивайловград се оказа кораво biggrin biggrin
А беше гледано при много скапани условия и беше супер изстрадало. Виждате какви какави листа има wacko
Тая година обаче ще положа грижи да се чувства добре и да събере сили за следващата зима biggrin

OrdonezДата: Неделя, 13.05.2012, 23:18 | Съобщение # 9
Лексус
Това чудо повече няма да мръзне, това му бе кръщенето, евала за ентусиазма Зак

OrdonezДата: Сряда, 30.05.2012, 16:31 | Съобщение # 10
Лексус
Трахикарпус

Ясно се виждат пораженията , които на практика са нищожни на фона на тази зима. Никаква защита , никакво отопление

OrdonezДата: Сряда, 11.07.2012, 13:48 | Съобщение # 11
Лексус
Ето един от красавците за които говоря, сори че нямам други снимки но в други ден ще направя понеже имах много задачки, а тук бях спрял за фрапе , та ми беше удобно да фоткам

OrdonezДата: Събота, 01.09.2012, 14:46 | Съобщение # 12
Лексус
Трхикарпус прекарал една зима в ОГ , при екстремно ниски температури 2011 - 2012 година без абсолютно никаква защита .
Характеристики : Височина на стъблото 0.8 м. , старите листа пострадали от тежката зима са изрязани, тежко възтановяване поради факта че е за първа година на вън в земята засаден и няма изградени навици и характер самото растение.
Снимка 1 в цял ръст

Снимка 2 на короната , всичките листа са от тази година, надявам се да е калено растението и тази зима да не загуби , ни едно листо в което не се и съмнявам.

OrdonezДата: Неделя, 16.09.2012, 00:20 | Съобщение # 13
Лексус
Е на това му казвам конопена палма . Какъв е тоз модел , влакна и чудо.

Тази година Трахитата ми не са торени нито веднъж и въпреки всичко , след като жената им изрязла листата (разбира се побеснях от това) вече са в супер кондиция. Красива огромна корона и супер дебели стъбла, типични швейцарски аристократки

OllieДата: Неделя, 16.09.2012, 00:24 | Съобщение # 14
Трабант
Група: Блокирани
Съобщения: 110
Много са красиви наистина (:

OrdonezДата: Неделя, 28.10.2012, 19:19 | Съобщение # 15
Лексус
Ето едно трахи , снимано в събота сутринта (вчера)
снимка с телефона от терасата на хотела

Снимка с фотоапарата от двора

Снимах го единствено поради факта че ми хареса короната му и големите му листа, снимката е правена много рано сутринта преди да потегля, това е причината да няма светлина много на снимката.

Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ ЗИМУВАЩИ В БЪЛГАРИЯ » Trachycarpus (Trachycarpus и неговата студоустойчивост)
Страница 1 от 121231112»
Търси: