Trachycarpus - Page 6 - Форум Екзотик Плантс България
Сряда, 07.12.2016, 11:34
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 6 от 12«12456781112»
Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ ЗИМУВАЩИ В БЪЛГАРИЯ » Trachycarpus (Trachycarpus и неговата студоустойчивост)
Trachycarpus
OrdonezДата: Неделя, 27.04.2014, 00:11 | Съобщение # 76
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Статус: Offline
Наши растения засадени в град Ямбол

, вече цъфтят

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OrdonezДата: Вторник, 06.05.2014, 16:34 | Съобщение # 77
Лексус
Както е известно на повечето от вас , ние доставяме и произвеждаме няколко вида Трахикарпуси. Пускам снимка на един прекрасен екземпляр от най разпространения вид, чист Трахи Фортуней или наричан още Чусан,

характеризира се с по компактна корона, по къси дръжки и по твърди листа, на мен лично този вид не ми е фаворит, предполагам има колеги на които им допада повече от някои други висове, но аз предпочитам по широка корона с по широки листа и по обилна листна маса. И понеже в България , доста се спекулира напоследък . Един наш съгражданин даже си кръсти трахитата с нови имена и тръби наляво и надясно из чуждоезичните сайтове за едва ли не нов вид с името "България" и друг с името "Пловдив". Аз лично не се учудвам, след като си измисли нови сортове маслини и нови сортове смокини, сега ми е интересно какво още ново ще измисли. Мегаломанията го е обзела до степен шизофрения, но да не изпадам в подробности, в негов стил. От ясно по ясно се вижда кой кого копира smile , да е жив и здрав, няма да се учудя , ако и паметник си е приготвил приживе. както и да е. Всеки сам си носи кръста. Ще се опитам малко по подробно да обясня на нашите съфорумци и конкретно на тези които все още са начинаещи палмовъди, как се отглежда тази изключително красива палма.
По принцип тя е най сигурния вид за нашата градина, гарантираща стабилен темп на растеж и добра визия. Ако подберете подходящ сорт , то ще бъдете възнаградени с дебело стъбло и с много зеленина.
Както е известно родината му е умерените и субтропичните зони на Азия, включително и Хималаите. Китай, Тайван, и принадлежащите им острови. Във всеки район има различни видове, които обикновенно се кръщават на областта която обитават, но за разлика от нашия палм гуру Кирчо, там си има систематика на видовете и това, че един вид се засажда в друг район , това не сменя името му. Ако беше така, до сега да имахме Трахикарпуси Амстердам, Копенхаген, Мюнхен, Виена и прочие и прочие щуротии. Пак леко се отклонихме от основната тема, но това е нормално , като се има в превид смехът , който поражда болната фантазия на шепа силно заблудени "палмовъди".

Съвети които трябва да спазвате , ако искате да притежавате добро изглеждащо растения:

1. Засаждайте рано напролет, най късно средата на лятото, никога в края, освен в особени случаи. Това се прави за да се осигури достатъчно време корените на растението да бъдат в топла почва за да развие корени и да се прихване добре в градината ни.. Уверете се че почвата ви е добре дренирана, не задържа вода и е богата на хранителни вещества, ако не е такава то спазвайте правила за които сме писали в друга тема. След засаждане , полейте обилно, за да няма въздушни джобове, а растението садите точно така, както е било в контейнера или както сте го получили на коренова бала.
Кореновата система на Трахикарпусите проникват дълбоко в почвата, тя не е плитка, така, че подхранването може да се извършва по няколко начина. Мулчирането в случая е излишно, но ако ви харесва , то няма да помогне на корена , но няма и да навреди smile
Когато получите растение от нас на коренова бала, трябва да знаете следното: Диаметъра на балата ни е минимум 80 см, така, че се пригответе за здраво копане smile .
Що се отнася до размножаването, ние разполагаме с няколко вида семена, които можете да закупите от нас или чрез онлайн магазина или като се свържете с нас по друг начин, цената за 150 броя семена за съфорумци е само 7 лв.. Когато засаждате семена, препоръчвам предварително да ги накиснете в топла вода. Кълняемостта е между 4 ри и 8 седмици, ако са пресни.

Размножаването става чрез семена - семена могат да бъдат засети от септември насам, след фрезоване или предварително накисване в топла вода. Поставете в саксии при настинка рамка и след това в оранжерия след 4-6 седмици, кълняемост трябва да става 4-8 седмици след това.
Култивиране
Всеки вид си има своите особеността, така, че преди да поръчате, моля консултирайте се с нас , кой вид ще вирее най добре при вас. Ние предлагаме Трахикарпус Такил, така също и Трахикарпус Тесан, както и чист Фортуней с швейцарски гени, предполагам естествена кръстоска между два вида с изключително широк диаметър на листата достигащ до 150 см

2. Важно правило е да запомните, колкото повече поливате и оросявате растението, толкова по бърз растеж ще има. Нормално е около 30 см на година чисто стъбло при идеалните условия с нормално подхранване.
Що се касае за зимната защита, никога не ползвайте не дишащи материи, повече информация можете да намерите в доста чуждоезични сайтове или просто да ни позвъните. Палми под 120/130 см обща височина не бива да бъдат засаждани в студени части на страната , изчакайте да направят добро и дебело стъбло и тогава засаждайте. Колкото по голям контейнер , толкова по бърз растеж ще осигурите на палмата ви.
3. Погрешно се смята, че ако оголите стъблото на палмата , за да изглежда по тропическа на вид, ще намалите студоустойчивостта и. Най важната зона за студоустойчивостта е точката на растеж, там защитавайте ако се наложи.

4. Грижи през годината

Месец май - почвяват се цветовете, които след опрашване се превръщат в плодчета наподобяващи боровинките, имайте обаче в предвид , че докато трае цуфтежа , растението изразходва всичката си енергия там, за това точно тогава е нужно силно подхранване и обилно поливане. Ако премахнете цвета , растението ви ще образува много повече листна маса отколкото ако го задържите .

Месец септември
Както казах по горе можете да мулчирате (важи за студените части на България)
През Октомври можете да засадите пресните семена, които сте събрали от палмата си, или които сте закупили.
Прикачвания: 4107568.jpg(295Kb)

MartiДата: Сряда, 28.05.2014, 21:53 | Съобщение # 78
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 183
Здравейте,искам да ви покажа ето това трахи ,и да ви попитам следното; дали ще има цвят тази година ? За информация стъблото му го измерих 40см. чисто а височината му е около 160см.Благодаря ви предварително за информацията.

Прикачвания: 7780687.jpg(73Kb)

OrdonezДата: Сряда, 28.05.2014, 22:05 | Съобщение # 79
Лексус
няма да има цвят, трахитата прецъфтяха вече, това растение е контейнерно, личи си му, сади го в градината колкото се може по бързо, за цвят ще почакаш да достигне полова зрялост smile

OrdonezДата: Сряда, 28.05.2014, 22:06 | Съобщение # 80
Лексус
Палмова горичка в Швейцария

poj160arДата: Сряда, 28.05.2014, 22:58 | Съобщение # 81
Лексус
Група: Приятели
Съобщения: 2107
Направо е "Швейцарски" разкош! smile Това са май от сорта Трахикарпус "България"... wink , пренесени още навремето от Пловдив в Швейцария от агронома инженер Педикюров... smile

Майтапя се хора, моля който не знае за какво се майтапя да не повярва, че това е такъв сорт - просто такъв не съществува! Това са едни от "най - закалените" и студоустойчиви палми от този сорт. Гого притежава растения, произведени от швейцарските "майки" палми Трахикарпус Фортуней, тоест притежават швейцарския ген... wink smile

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

Съобщение редактирано от poj160ar - Сряда, 28.05.2014, 23:02

OrdonezДата: Сряда, 28.05.2014, 23:27 | Съобщение # 82
Лексус
Мдаа, вижте и в ляво на снимката какви прекрасни аралии има, имам чувството че съм в Южен Китай или Бирма smile

poj160arДата: Сряда, 28.05.2014, 23:40 | Съобщение # 83
Лексус
А, тези растения - ниските с широките като стрели листа какви бяха? В едно гьолче в близост до вилата гледам, че има такива точно същите са на външен вид и все се канех да си извадя от тях. Не ми се вярва някой да ги е садил там, защото мястото е необитаемо, но знае ли се... wink Може да се разсяли от някъде, освен ако не са с луковици, знам ли. surprised

Здравейте, приятели, пожелавам Ви много щастие, любов, здраве и бъдещи успехи!!!

OrdonezДата: Четвъртък, 29.05.2014, 00:20 | Съобщение # 84
Лексус
тези за които говориш ми приличат на аспидистра smile

poj160arДата: Четвъртък, 29.05.2014, 00:25 | Съобщение # 85
Лексус
Да, да вярно - май семейно щастие им викаха, ако не се лъжа... cool

MartiДата: Петък, 04.07.2014, 18:46 | Съобщение # 86
Трабант
Здравейте на всички ,искам да ви попитам за едно от моите трахита! То страдаше от липса на желязо , изкопах 3-4 дупчици около него и изсипах около 100 -150 грама около дупките и то взе да почернява по връхчетата какво му има? и дали ще се оправи ? при първа възможност ще пусна снимка !

poj160arДата: Петък, 04.07.2014, 23:09 | Съобщение # 87
Лексус
Първо качи снимки да видим. Не си упоменал трахито на каква възраст е, в каква саксия е насадено, затова нещата са неясни... cool И както споменаваш, това количество си е множко за това растение, ако е младо на 2-5 години. И по какво разсъди, че му липсва желязо, моля опиши по-подробно нещата да се преценят нещата. Има чудесни комбинирани торове, както и готови течни за палми, които вършат чудесна работа. surprised Може да го изгориш..., поне аз така мисля.
Комбинация от "Сисол" и "Байкал" кара палметата направо да хвърчат... smile

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 04.07.2014, 23:13

MartiДата: Петък, 04.07.2014, 23:24 | Съобщение # 88
Трабант
Здрасти, ами то трахито е във земята и е младо, има снимки на него назад във поста, а за желязото се допитах до Ordonez ! пояснявам листата му бяха много жълти ! sad

poj160arДата: Петък, 04.07.2014, 23:41 | Съобщение # 89
Лексус
По принцип при липса на желязо връхчетата на листата избледняват, после пожълтяват, покафеняват и изсъхват. Избледняването и пожълтяването е първата степен на хлороза, знаеш. Сега, ти като си "нахранил" с желязо в доза по съвет на Гого както се подразбира (на мен ми се вижда малко множко, но както и да е де...) самото растение не може да отреагира незабавно и да се нахрани с желязото незабавно - за това трябва време от порядък на седмица - две. Листата вече са закърняли при върховете, което е вече неизбежно, но ти не се притеснявай, то ще се оправи. Можеш внимателно да резнеш некротиралата част на връхчетата и си свиркай, не бой се, ще се оправи. Щом е в земята, а не в саксия няма да го изгориш. И пробвай с торовете, както ти писах по-горе... cool wink

Съобщение редактирано от poj160ar - Петък, 04.07.2014, 23:42

MartiДата: Събота, 05.07.2014, 21:26 | Съобщение # 90
Трабант
Здравей,радвам се че ще се оправи smile малко се уплаших да не го изгубя ! доста прекалих със желязото !Но така е човек се учи от грешките си sad ! А на теб много ти благодаря за полезната информация . applause

Добавено (05.07.2014, 20:26)
---------------------------------------------
А забравих да те питам за торенето , днес от бате Гого взех един пакет зелена яра ,той ми каза на един грам един литър вода ,да те питам 10 грама става ли във 10 литра вода !? и през какъв интервал да торя? аз мисля през 10 -15 дни ако не е така моля да ме поправите ! А за сисол и байкал не знам дали ги има при нас но ще проверя и ако има може да взема, но нали става и със ярата да ги торя !?

Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ ЗИМУВАЩИ В БЪЛГАРИЯ » Trachycarpus (Trachycarpus и неговата студоустойчивост)
Страница 6 от 12«12456781112»
Търси: