Техники за зимна защита - Форум Екзотик Плантс България
Петък, 09.12.2016, 16:36
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 212»
Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ ЗИМУВАЩИ В БЪЛГАРИЯ » Техники за зимна защита (Техники за зимна защита на палмите и екзотиките)
Техники за зимна защита
Блокиран4Дата: Вторник, 28.08.2012, 17:26 | Съобщение # 1
Симсон
Група: Блокирани
Съобщения: 74
Статус: Offline
Здравейте,
Реших да отворя тази тема след днешните ми размисли за зимната защита и начините за реализацията й.

Днес след като Оли пусна един линк на чужд сайт с различни приспособления за защита на палмите
се замислих какво друго освен светещи маркучи може да се ползва за защита на палмите
Първото нещо, което ми изникна в главата беше подово отопление biggrin и започнах да търся.

Очаквам тук да обсъждаме всякаква информация за това как и какво може да се използва,
за осигуряване на защита на нашите любими растения през зимата biggrin естесвено на добри цени и с голяма надеждност biggrin

P.S. Почвам да ровя, като измисля нещо ще пиша biggrin но на първо време има страшно много нагревателни кабели с най-различни мощности biggrin
които като гледам за какво се употребяват, май ще издържат десетки зими :D

OrdonezДата: Сряда, 29.08.2012, 00:30 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3764
Прекрасна тема, по нататък и аз ще се включа , тази година тествам Бутия, Брахеа и Голяма канарка.

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

OllieДата: Сряда, 29.08.2012, 12:02 | Съобщение # 3
Трабант
Съобщения: 110
Браво , Зак ! Темата е страхотна ! Аз търся такива нагревателни кабели , казаха ми че с някакви китайски ставало и до 2-3 дни щели да ми дадат сайт за цените. Малко съм скиптично настроен , но хората които са ги ползвали твърдят , че били много икономични от към енергия и дирекно от сайта мога да си поръчам терморегулатур на смешна цена. И все пак съм скиптичен , но ще видя.. може в крайна сметка да нямам голям избор.

Блокиран4Дата: Сряда, 29.08.2012, 12:30 | Съобщение # 4
Симсон
Съобщения: 74
Не забравяй, че китайците освен боклуци, прозивеждат и всичко останало biggrin
Виждал супер много, супер качествени неща, дето уж са китайски, а са 1:1 с
немски/американски продукти, които са изкопирали. Всъщност не е ясно дали
не се правят на същата поточна линия, само лепенките да са им различни biggrin

Трябва да се питат хора, на които това им е бизнеса. Такива дето се занимават
с подови отопления, отопления за тръби и т.н. Те ще имат достатъчно опит
да кажат кое е читаво и кое не biggrin

OllieДата: Сряда, 29.08.2012, 13:23 | Съобщение # 5
Трабант
Quote (zack)
Не забравяй, че китайците освен боклуци, прозивеждат и всичко останало
Виждал супер много, супер качествени неща, дето уж са китайски, а са 1:1 с
немски/американски продукти, които са изкопирали. Всъщност не е ясно дали
не се правят на същата поточна линия, само лепенките да са им различни

Именно !

Quote (zack)
Трябва да се питат хора, на които това им е бизнеса. Такива дето се занимават
с подови отопления, отопления за тръби и т.н. Те ще имат достатъчно опит
да кажат кое е читаво и кое не

Трябва да поразпитам..

OrdonezДата: Понеделник, 05.11.2012, 19:53 | Съобщение # 6
Лексус
В Мосю Бриколаж са пуснали перфектни термо одеала за палми и цикаси за твоята зона, Зак, така че съвета ми е не се занимавай с маркучи , вършат страхотна работа , виждал съм на живо за какво става дума. Цените им в зависимост от размера варират между 20 и 30 лв.

OllieДата: Неделя, 03.02.2013, 01:42 | Съобщение # 7
Трабант
http://www.intermas.com/product....alabra=

Интермас - унгарска фирма

Аз си взех 2 пакета ( като и двата са с одеяла 2бр.) 160x200 см. ако не се лъже е едното ,а другото не помня. Цената беше около 20лв. броя на пакет.
Чичо Любо , и снимки ще направя (утре - ако не забравя) ...понеже едно одеяло ми остана в излишък и си го прибрах - та утре ще го фотна и ще кача снимките. Докато ги оглеждах в Бриколажа , ме заговори един англичанин , каза ми че имал къща с голямо дворно място в с. Църква и 2-ра година бил с такива одеяла - само че ме посъветва да използвам И термо-кабели , защото тогава имало най-голям ефект. Имал двуметрови лимонови дръвчета засадени в земята и температурата миналата зима стигнала до -15 градуса като лимона нямал никакви поражения. Също ми спомена за Вашингтония Робуста която била и тя в земята с височина 4 метра (за нея трябвало да прекрои 3 одеяла) но и тя без никакви поражения.... което ме навежда на мисълта че са доста ефективни , но пак споменавам че ефективността им се засилва ако първо се навие кабела и после се сложи одеялото и се изпъне добре за да няма излишно пространство за отопление.
А относно тези термо одеяла от алуминиево фолио - не бих си завил растенията с такова нещо , по простата причина че лично според мен е равносилно да ги удуша с найлон.

Съобщение редактирано от Ollie - Неделя, 03.02.2013, 01:46

Блокиран3Дата: Неделя, 03.02.2013, 19:21 | Съобщение # 8
Москвич
Съобщения: 311
Ollie, Чакаме снимките с нетърпение. ако може и на увитите растения ?

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

OrdonezДата: Понеделник, 04.02.2013, 14:59 | Съобщение # 9
Лексус
Колега, давай снимки че и аз като Чичо , нямам търпение , за мен това е много интересно , предполагам и за други.

Блокиран3Дата: Вторник, 05.02.2013, 15:25 | Съобщение # 10
Москвич
Съобщения: 311
Ordonez, Като ходих миналата гАдина до Гърция и жената купи някви завивки за растения за зимата. бял като найлон но дишащ и не са дебели. Бяха евтини и ги продаваха на квадрат.

София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
LZ1LPK, A1(Rh-)http://exotic.bg/

OllieДата: Вторник, 05.02.2013, 15:47 | Съобщение # 11
Трабант
Чичо , добре че писа в темата... инак пак щях да забравя. За сега обаче на бърже снимах само одеялото което съм си прибрал. Растенията ги отвих и трябва да кажа че нито едно не се е споминало (все още) , лимона има повече поражения от влагата в парника от колкото от измръзване - хванал малко мухал (не малко ами доста) , но ще се оправи защото клонките му са свежи , само листата му 90% са мухлясали. Вашингтонията - голямата която е в градината и тя - е рано да се говори за измръзване , но до момента няма никакви поражения от студ - само малко от по краищата е започнала да мухлясва. Но пораженията са сравнително много по-малки с тези които очаквах. И съм сигурен че ако не бях направил парника - щяха да имат повече въздух и нямаше да мухлясат , но вече ще знам. Лимона и Вашинтонията ще снимам тея дни като ми остане повече време , че след малко излизам по задачки.

Прикачвания: 6948824.jpg(51Kb) · 2333585.jpg(35Kb) · 6851837.jpg(61Kb) · 5926065.jpg(47Kb) · 7448007.jpg(41Kb) · 8418907.jpg(82Kb) · 9783470.jpg(50Kb) · 4989259.jpg(43Kb) · 8639985.jpg(98Kb)

Съобщение редактирано от Ollie - Вторник, 05.02.2013, 15:47

OrdonezДата: Вторник, 05.02.2013, 17:17 | Съобщение # 12
Лексус
Quote (chicholyubo)
Като ходих миналата гАдина до Гърция и жената купи някви завивки за растения за зимата. бял като найлон но дишащ и не са дебели. Бяха евтини и ги продаваха на квадрат.

И в България ги продават но тук са на двойни цени, Олие, супер пост си направил , браво, моите поздравления.
ПС: казах ли ви аз , че системата за защита с найлон е въздух под налягане, образуването на конденз , мухлясването, влагата, придружена с минусовите температури убива листната маса, но човек се учи от грешките си. Ако найлона беше добър, както е и евтин, никой нямаше да се занимава с дишащите термоодеала. Така че метода с найлоните е
wacko

OllieДата: Вторник, 19.02.2013, 16:40 | Съобщение # 13
Трабант
Тей като преди 2 дни ме стреснаха от синоптика (повече няма да им вярвам) че ще има температури от порядъка на -8 .. реших да загърна отново вашингтонията и лимона с одеялата. Та ги снимах да ги видите как точно ги завивам... нищо кой знае какво.

Прикачвания: 0393126.jpg(72Kb) · 8308754.jpg(84Kb) · 0156655.jpg(69Kb)

Съобщение редактирано от Ollie - Вторник, 19.02.2013, 16:41

OrdonezДата: Вторник, 19.02.2013, 18:59 | Съобщение # 14
Лексус
А може ли да ги видим развити ???? И между другото поствам една статия попаднала ми в нета случайно, изводите оставям на вас.

ЗИМНИ ЗАЩИТНИ МАТЕРИИ ЗА РАСТЕНИЯ
През студените късно есенни, ранно пролетни и най-вече зимни дни и нощи, растенията – подобно на нас – имат нужда от ефективна студозащита.

Най-масово използваната материя за защита на растенията през мразовитите дни и нощи се нарича често флийс (от английски Fleece). Всъщност става въпрос за нетъкана материя от полипропилен, позната ни най-вече като полар, но с много по-ниска плътност и дебелина спрямо този полар, който се използва за изработката на спортни облекла. Произвежда се и се предлага в различни варианти, като най-леките и тънки тежат 17 грама на квадратен метър, но има също и от 30, 50 и дори 100 грама на кв. метър.Тази материя е дишаща(не запарва като полиетиленовите покривала), пропуска светлина и дори вода - при валеж или внимателно поливане, но същевременно образува микроклимат около растенията.Предлага се под различни форми – като голям лист, сгънат или навит на ролка, като предварително ушит ръкав или като готови ушити торби с възможност за пристягане откъм отворената страна. Допустимо е, а при най-тънкия вариант от 17 грама/ кв. метър дори желателно, да се използва на два ката един над друг с цел по-ефективна студозащита.

Термомрежата е друга алтернатива за студозащита на растения. Всъщност тя представлява полар, армиран с мрежа, което увеличава здравината му до 10 пъти. Освен за студозащита, термомрежата може да се използва и за защита на растенията от инсекти и дори от градушки.

Натуралната студозащитна алтернатива на тънкия полар е ютата, която вероятно познавате като бледо-кафява опаковка (най-често чували) за транспортиране и съхранение на картофи, билки, тютюн и други. Тази тъкана материя, произхождаща най-често от Индия или Бангладеш, се предлага също под формата на покривала, ръкави или готово ушити торби. За разлика от полара, тя е по-тежка и пропуска светлина много ограничено.

Всъщност всички студозащитни материи са ефективни само до едноцифрени минусови температури – обикновено до – 6 или до – 8 градуса. При по-ниски температури решението е прибирането на растенията в къщи или в отопляем парник.

Автор – Радостин Крумов

OllieДата: Вторник, 19.02.2013, 19:27 | Съобщение # 15
Трабант
Утре ако не забравя ще ги снимам отвити и ще ги кача.

Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ ЗИМУВАЩИ В БЪЛГАРИЯ » Техники за зимна защита (Техники за зимна защита на палмите и екзотиките)
Страница 1 от 212»
Търси: