Washingtonia(Палма Вашингтония) - Форум Екзотик Плантс България
Неделя, 23.07.2017, 07:42
Добре дошли Гост | RSS

Форум - Екзотик Плантс България

[ НОВИ МНЕНИЯ · СЪФОРУМЦИ · Правила на форума · ТЪРСАЧКА · RSS ]
Страница 1 от 212»
Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ ЗИМУВАЩИ В БЪЛГАРИЯ » Washingtonia(Палма Вашингтония)
Washingtonia(Палма Вашингтония)
voanioalaДата: Четвъртък, 19.01.2012, 13:11 | Съобщение # 1
Симсон
Група: Приятели
Съобщения: 16
Статус: Offline
Искам да ви покажа една уникална палма, която пове от 10 години се развива доста добре в този прекрасен град.
Снимката е правена вчера,палмето е оставено почти без протекция ,но засега се държи героѝски.
Предходните зими палмата винаги е била защитавана с пластмасова конструкция,но сега е различно-интересен експеримент;-)
Фен съм на този вид палми,бърз растеж и красив декоративен ефект,затова засадих една преди около 5 години.
Фотоси на моята Вашингтония ще изпратя по-късно.
Прикачвания: 8836303.jpg(103Kb)

OrdonezДата: Четвъртък, 19.01.2012, 13:19 | Съобщение # 2
Лексус
Група: Администратори
Съобщения: 3803

само я завъртях, за да се вижда по добре Петре. Предполагам снимката е от вчера , ;ичи си че нищо и няма с две думи , вече може да се каже че семенаците и са от вида Вашингтония - Благоевград
Прикачвания: 8540390.jpg(195Kb)

Титаник е създаден от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьори :)

NachoДата: Вторник, 07.02.2012, 19:49 | Съобщение # 3
Балканче
Група: Блокирани
Съобщения: 5
Ордонез бих искал да те попитам можеш ли да покажеш със снимков материал , ако имаш как да разпозная по семената филифера от робуста . Благодаря .

OrdonezДата: Сряда, 08.02.2012, 01:31 | Съобщение # 4
Лексус
на робустата са по едри

pinokioДата: Неделя, 08.04.2012, 17:31 | Съобщение # 5
Трабант
Група: Проверени
Съобщения: 188
Не зная защо всички познати решават,че съм голям почитател на палмите.Виж,баба Пинокча е друго нещо.След вчерашната свада за място в градината и кой къде да си постави саксиите реших да пиша и за палмите.Тя има няколко.
Предварително заявявам,че съм абсолютен лаик и вероятно ще има бурен смях във форума.
През миналата година познати летуващи в Гърция ми донесоха клонче от палма.На него имаше плодове наподобяващи светлокафяви маслини,но не бяха фурми.Една от тях поникна с две остри листа.
Тази година други познати донесоха два вида семена/А бе защо пак на мен?! biggrin /.Едните представляват черни топчета,малко по големи от чер пипер -твърдят,че са от Вашингтония-около 30 бр..Другите наподобяват малко по голяма джанка,кафеникави,леко изсъхнали-били Цикас-3 броя.
В вета прочетох,че семената се попарват в гореща 40-50гр.вода за период от 30 мин. до 12 часа и се засаждат в субстрат от стърготини,пясък,торф,почва.Държат се на топло,похлупени и след около два месеца поникват.
И тъй,като съм решил да направя мръсно на кмета,който ми се пише приятел-ще ги разсадя в целия град,или ще ги засиля към Вас да си трепете главите с тях.Пък може и да ги изнасям за Гърция biggrin .
Правилно ли съм разбрал начина на размножаване или има други подробности?

OrdonezДата: Неделя, 08.04.2012, 17:38 | Съобщение # 6
Лексус
Quote (pinokio)
плодове наподобяващи светлокафяви маслини,но не бяха фурми.Една от тях поникна с две остри листа.
Тази година други познати донесоха два вида семена/А бе защо пак на мен?! biggrin /.Едните представляват черни топчета,малко по големи от чер пипер -твърдят,че са от Вашингтония-около 30 бр..Другите наподобяват малко по голяма джанка,кафеникави,леко изсъхнали-били Цикас-3 броя.

Така Феникс Канариенсис е първото, второто е Вашингтония Филифера, третото е цикас със сигурност, Вашингтониите никнат за 25 дни, канариенсиса за 50 дни, а цикаса е двете крайности. Аз размножавам по друг начин , писал съм мисля по темата , ако не съм веднага ще пусна темата , тя така или иначе ми е готова, та ще я пусна и в нашия форум

OrdonezДата: Петък, 18.05.2012, 16:41 | Съобщение # 7
Лексус
Подрязване на листните дръжки , плътно до стъблото, за да не пречат относно транспортирането снимка 1

Ясно се вижда естесвено окапване на сухата маса на възрастно растение, позволяващо ни да видим същинското стъбло - снимка 2

Блокиран4Дата: Събота, 02.06.2012, 21:46 | Съобщение # 8
Симсон
Съобщения: 74
Вашингтония с пасивна защита в Ивайловград в средата на май месец biggrin :D biggrin
Снимката е малко кофти, но нямам време напоследък и е с телефона. От нямане на време
даже не съм имал време да наторя палмите wacko sad :( sad

Така я отвих началото на месец март:

Съобщение редактирано от zack - Събота, 02.06.2012, 22:25

OrdonezДата: Петък, 24.08.2012, 22:28 | Съобщение # 9
Лексус
малко некачествена снимка но нямах батерии на апарата и имах само един опит, - стъблото е оголено отдолу , при по голям съд ще се взриви в разтеж.

OrdonezДата: Събота, 25.08.2012, 14:13 | Съобщение # 10
Лексус
Ето една красива Филифера която пътува за Добрич в понеделник

OllieДата: Вторник, 28.08.2012, 13:39 | Съобщение # 11
Трабант
Съобщения: 110
Ето я най-голямата Филифера в цял Добрич ! biggrin Шегувам се... идея нямам дали е най-голямата (: само се надявам (малко над 2 метра е със контейнера)
Ето и снимки на нея и на сестричката й (която е по-малка само по размер)

Съобщение редактирано от Ollie - Сряда, 29.08.2012, 15:07

OrdonezДата: Неделя, 09.09.2012, 00:49 | Съобщение # 12
Лексус
Шиповете на Робустата

Утре ще кача в темата и шипове на Филифера , за да разпознаваме двата вида по тях, принципно имат доста разлики.
на снимката по долу е показана Робуста с нейното тънко стъбло, характеризира се с доста по бърз растеж от Филиферата

Прикачвания: 8710276.jpg(70Kb)

OrdonezДата: Четвъртък, 18.10.2012, 15:51 | Съобщение # 13
Лексус
Тук поствам снимки на две палми засадени в един и същи ден от семена с един и същи родител.
Пояснение: Засадени общо стотина Вашингтонии Филифери. От тях отделени десет растения и третирани 5-6 пъти с разтежни стимулатори, основно за кореновата система. 1:1:1 Палмбустър, Нитрозим, Лумбрекс, всичко това едно към едно към едно части, поливане веднъж седмично в продължение на 5 седмици. Виждате сами резултатите.

Още едно пояснение, растенията са засадени на 1 май 2012 година, покълнали между 25 май и 3 юни. Реална възраст на растенията 5 месеца. На третираните растения корените са излезнали от контейнерите и са доста дебели, на нетретираните са си в контейнера и нито един не е излязъл навън.

ПС: Нетретираните растения са подхранвани с Кристалон и са на 5 то листо, а третираните с Нитрозим и Палмбустър са на 7 мо листо и със силна коренова система.
Прикачвания: 7860852.jpg(291Kb)

Блокиран4Дата: Четвъртък, 18.10.2012, 16:16 | Съобщение # 14
Симсон
Съобщения: 74
biggrin Уникална работа!!! Това ще е идеално за първата година, когато се садят палмите в земята
и когато растат повече на корени, отколкото на листна маса!!!!!!! Казвай откъде можем да се снабдим
с тия Палмбустър, Нитрозим, Лумбрек и т.н. Ако не ще ги търся в ebay и през април месец запуквам biggrin

OllieДата: Четвъртък, 18.10.2012, 16:26 | Съобщение # 15
Трабант
Съобщения: 110
Можем да поръчаме наведнъж (както се бяхме разбрали с Ордонез )

Форум Екзотик Плантс България » ПАЛМИ, ЦИКАС, КОРДИЛИНЕ, ФОРМИУМ » ПАЛМИ ЗИМУВАЩИ В БЪЛГАРИЯ » Washingtonia(Палма Вашингтония)
Страница 1 от 212»
Търси: